П О С Т А Н О В А 3/0521/724/12
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 0521/7584/12
20.08.2012 року Суддя Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області Старовецький В.І. розглянувши матеріали які надійшли з Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Горлівки Донецької області, громадянина України, який працює директором ТОВ «СМУ-242», мешкає за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
13 липня 2012 року Територіальною державною інспекцією з питань праці у Донецькій області проведено перевірку додержання вимог чинного законодавства про працю на ТОВ «СМУ-242».
В ході проведення перевірки встановлено, що директор ТОВ «СМУ-242»ОСОБА_2 має право прийому та звільнення працівників підприємства, а отже відповідно до ст. 21 КЗпП України виступає однією із сторін трудового договору та зобов'язаний забезпечувати реалізацію трудових прав працівників. Однак, перебуваючи на посаді директора ОСОБА_2 порушив вимоги чинного трудового законодавства та вчинив адміністративне правопорушення, а саме:
Перевіркою встановлено, що в порушення вимог ч. 11 ст. 10 Закону України «Про відпустки», ч. 5 ст. 79 КЗпП України, керівництвом Підприємства письмово не повідомляється працівникам про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Під час вибіркової перевірки обліку відпусток було встановлено, що ОСОБА_3, який працює з 05.10.2010 року відпустка станом на час перевірки не надавалась жодного разу, ОСОБА_4, яка працює з 01.11.2011 року відпустка станом на час перевірки не надавалась жодного разу. Вищевикладене свідчить про неправомірні дії, які привели до триваючого порушення вимог ст. 45 Конституції України, ст.ст. 75, 79, 80 КЗпП України та ст. 10 Закону України «Про відпустки».
З 01.04.2012 року згідно штатного розкладу підприємства встановлені посадові оклади у розмірі:
Директор -1300 гривень;
Виконавчий директор - 1300 гривень;
Інженер -1100 гривень;
Менеджер -1100 гривень;
Секретар -1100 гривень;
Монтажник -1100 гривень.
Визначені посадові оклади не відповідають вимогам ст.ст. 96, 97 КЗпП України, ст.ст. 5, 7, 11, 14 Закону України «Про оплату праці», а саме:
Згідно до преамбули Закону України «Про оплату праці», він визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулююої функцій заробітної плати.
У відповідності до ст. 15 Закону України «Про оплату праці»форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємтсвами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються з урахуваням вимог, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до вимог ст. 95 КЗпП України мінімальна заробітна плата -це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може проводитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).
Відповідно до вимог ст. 96 КЗпП України, ст. 6 Закону України «Про оплату праці», основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники).
Оплата працівників повинна формуватися з урахуванням вимог Регіональної угоди між Донецькою облдержадміністрацією, профспілковими об'єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавців на 2011-2012 року, дія якої поширюється на підприємства, розташовані в Донецькій області. Відповідно до пункту 2.1 цієї угоди тарифна ставка робочого першого розряду встановлюється в розмірі не нижче 120 відс. мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством України, з урахуванням регіонального коефіцієнту 1,15, який враховує перевищення прожиткового мінімуму в Донецькій області над встановленим законодавством (крім бюджетної сфери).
Таким чином, посадовий оклад працівника першого розряду (враховуючи мінімальну заробітну плату встановлену з 1 квітня 2012 року -1094 гривні 00 копійок) повинен становити не менш ніж 1509 гривень 72 копійки.
Згідно вищевказаному розміри посадових окладів підприємства не відповідають вимогам законодавства про працю.
Відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати»від 23.09.2010 року, яким передбачено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
В порушення вимог вказаного Закону роботодавцем не розроблені нормативін акти, які б встановлювали строки виплати заробітної плати.
На підприємстві поточна заробітна плата виплачується не своєчасно, один раз на місяць.
Так, на час проведення перевірки ( 13.07.2012 року) заробітна плата за червень 2012 року не виплачена, сума заборгованності із заробітної плати складаєх 8200 гривень.
Заробітна плата за березень 2012 року виплачена 20 квітня 2012 року;
Заробітна плата за квітень 2012 року виплачена 21 травня 2012 року;
Заробітна плата за травень 2012 року виплачена 13 червня 2012 року.
ОСОБА_2 скоїв адміністративне правопорушення передбачено ч. 1 ст. 41 КупАП, а саме: порушення встановлених строків виплати заробітної плати, також інші порушення вимог законодавства про працю.
В судове засідання ОСОБА_2 не з'явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений налженим чином, про причини неявки не повідомив.
Факт скоєння адміністративного правопорушення підтверджується поясненнями правопорушника та матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП України суддя, -
ОСОБА_2 піддати адміністративному стягненню за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу у дохід держави в сумі 510 (п'ятcот десять) гривень
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Старовецький В.І.