ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
30 травня 2012 року 08:30 № 2а-5196/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді -Шулежка В.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації земель» про зобов'язання вчинити дії,-
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі -позивач, ОСОБА_1) до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі -ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА), Комунального підприємства «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації земель»(надалі -КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації земель») про зобов'язання КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі»у встановленому законом порядку оформити та видати державний акт на право власності на земельну ділянку №1-В площею 0,10 га, що розташована на АДРЕСА_1 та зобов'язання ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА) провести державну реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку №1-В площею 0,10 га, що розташована на АДРЕСА_1.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що своєю бездіяльністю відповідачі порушують ряд чинних законодавчих актів України та перешкоджають позивачу в реалізації права власності на земельну ділянку в повному обсязі як це визначено законом України, оскільки відповідно до статті 140 та статті 143 Земельного кодексу України земельна ділянка позивача належить йому на законних підставах та не може бути відчужена з передбачених законом підстав.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА) у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації земель» у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, письмових заперечень суду не надав.
Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст.128 КАС України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Київською міською державною адміністрацією 21.07.1997р. кооперативному дачному товариству «Чорнобилець», членом якого є позивач, видано Державний акт на право постійного користування землею площею 56.1404 гектарів для дачного будівництва в урочищах Оболонь і Наталка у Мінському районі міста Києва (станом на сьогодні - Оболонський район міста Києва).
Рішенням Київської міської Ради X сесія IV скликання №52/2628 від 27.01.2005р. позивачу як члену кооперативного дачного товариства «Чорнобилець»Оболонського району м. Києва згідно додатку до вищезазначеного рішення було передано у приватну власність земельну ділянку №1-В площею 0,10 га, що розташована на АДРЕСА_1.
Позивач звернувся до ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА) із заявою від 17.06.2008р. щодо видачі державного акту на право власності на земельну ділянку.
ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА) листом від 07.07.2008р. №03-21/25764 відмовило позивачу у видачі державного акту на право власності на земельну ділянку, обґрунтовуючи свою відмову тим, що більша частина земельної ділянки орієнтовною площею 0,08 га за вказаною адресою, щодо якої було прийнято рішення Київради від 27.01.200р.5 №52/2628 знаходиться в межах прибережної захисної смуги водойми.
Позивач 17.02.2012 повторно звернувся до ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА) із заявою щодо видачі державного акту на право власності на вищезазначену земельну ділянку.
ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА) листом від 29.02.2012р. відмовило позивачу у виготовленні та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку, та окремо зазначило, що прокуратурою Оболонського району м. Києва проводиться перевірка щодо законності прийняття Київською міською радою рішення від 27.01,05 № 52/2628 «Про приватизацію земельних ділянок кооперативного дачного товариства „Чорнобилець" для дачного будівництва в урочищах Оболонь і Наталка в Оболонському районі м. Києва», а тому ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА) вважає за недоцільне подальшу організацію робіт по винесенню меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) та виготовлення документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Згідно з Статутом КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі»на договірних умовах з зацікавленими особами розробляє документації із землеустрою, а саме: складає проекти відведення земельних ділянок у власність або користування; розробляє технічні документації зі складання державних актів на право приватної власності на землю, право постійного користування землею, договорів оренди землі тощо.
Крім цього, жодним нормативно-правовим актом до компетенції КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі» не віднесено питання реєстрації та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки.
Разом з тим, відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), яке затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002р. №182/342 (із змінами і доповненнями), одним з його завдань є ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до п. 3.13 вказаного Положення, ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА) організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок, договорів особистого земельного сервітуту та здійснює реєстрацію суб'єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею, договорів на оренду (суборенду) землі та договорів особистого земельного сервітуту.
Таким чином позовні вимоги в частині зобов'язання КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі»у встановленому законом порядку оформити та видати державний акт на право власності на земельну ділянку №1-В площею 0,10 га, що розташована на АДРЕСА_1 не підлягають задоволенню, оскільки чинним законодавством України КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі»не наділене такими повноваженнями.
Відповідно до Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009р. № 844 (надалі -Порядок № 844), для одержання державного акта на право власності на земельну ділянку громадянин або уповноважена ним особа подає сільському, селищному, міському голові або уповноваженій ним особі адресовану територіальному органові Держкомзему заяву про видачу такого акта. Сільські, селищні та міські голови забезпечують організацію прийому таких заяв у кожному населеному пункті.
Згідно п. 5 Порядку № 844, на підставі заяви про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку протягом трьох робочих днів з дати її надходження територіальні органи Держкомзему (далі - замовники) укладають договори про розроблення технічної документації - з державними підприємствами, що належать до сфери управління Держкомзему та мають ліцензію на проведення робіт із землеустрою (далі - виконавці), у разі передачі земельних ділянок громадянам у власність у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 1 та пункті 3 цього Порядку та договори про проведення державної реєстрації державного акта на право власності на земельну ділянку з Центром кадастру.
Відповідно до п. 10. Порядку № 844, державний акт на право власності на земельну ділянку, підписаний замовником та органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, який прийняв рішення про безоплатну передачу громадянинові земельної ділянки у власність, передається для державної реєстрації відповідному районному (міському) підрозділові Центру кадастру.
Видача державного акта на право власності на земельну ділянку здійснюється представником районного (міського) підрозділу Центру кадастру у строк, що становить не більш як 30 робочих днів після надходження заяви про його видачу до замовника, за місцем розташування земельної ділянки (п. 11 Порядку № 844).
Отже, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, виготовлений землевпорядною організацією, яка має ліцензію на проведення землевпорядних робіт, державний акт на право власності на земельну ділянку №1-В площею 0,10 га, що розташована на АДРЕСА_1 позивач до Головного управління земельних ресурсів для реєстрації не надавав.
В той же час, аналіз норм чинного законодавства дає підстави вважати, що проведення державної реєстрації державного акту на право власності на земельну ділянку не відноситься до повноважень ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА), а отже позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ Земельних ресурсів КМР (КМДА) провести державну реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку №1-В площею 0,10 га, що розташована на АДРЕСА_1 не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П.Шулежко