ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
м. Київ
22 травня 2012 року 10 год. 30 хв. Справа № 2а-6926/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого - судді Данилишина В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Київської міської державної адміністрації до громадської організації "Наступ" та Всеукраїнської громадської організації "Об'єднання Богдана Хмельницького" про встановлення обмеження права на мирні зібрання шляхом заборони проведення заходів та встановлення малих архітектурних форм, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва 21 травня 2012 року надійшов позов Київської міської державної адміністрації (також далі за текстом - позивач) до громадської організації "Наступ" та Всеукраїнської громадської організації "Об'єднання Богдана Хмельницького" (також далі за текстом - відповідачі) про встановлення обмеження права на мирні зібрання (пікетування, пішої ходи, демонстрацій, мітингів, зборів щось інше) шляхом заборони громадській організації "Наступ", Всеукраїнській громадській організації "Об'єднання Богдана Хмельницького" та іншим суб'єктам, які реалізують право на мирні зібрання, проведення заходів та встановлення малих архітектурних форм у вигляді наметів, кіосків, навісів, у тому числі тимчасових та пересувних із 22 травня 2012 року до 02 липня 2012 року у місті Києві по вулиці Різницькій.
Ухвалою суду від 22 травня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-6926/12/2670.
Київська міська державна адміністрація надала заяву про розгляд справи за відсутності представника.
Відповідачі про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте у судове засідання не прибули.
Приймаючи до уваги викладене, та враховуючи, що немає перешкод для розгляду справи, визначених ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (також далі за текстом - КАС України), зокрема відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України, суд прийшов до висновку про розгляд справи у порядку письмового провадження, про що повідомлено учасників судового процесу.
Суд вважає, що позовні вимоги Київської міської державної адміністрації підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Так, до Київської міської державної адміністрації надійшло повідомлення від громадської організації "Наступ" від 21 травня 2012 року № 17 про проведення безстрокового пікетування Генеральної прокуратури України 22 травня 2012 року з 10 год. 00 хв. із вимогою порушити кримінальну справу відносно ТОВ "Квіткова Галявина" у зв'язку з рейдерським захопленням Лук'янівського ринку та побиттям підприємців. Акція здійснюватиметься у формі пікетування Генеральної прокуратури України (м. Київ, вул. Різницька, 13/15), початок заходу о 10 год. 00 хв., тривалість - безстрокова. Орієнтовна кількість учасників - 500 (п'ятсот) осіб.
Громадська організація "Наступ" у вказаному повідомленні зазначає, що під час проведення заходів планується застосування звукопідсилювальної апаратури, транспортних засобів, транспарантів з гаслами та логотипами символіки організації, виконання театралізованої дії та встановлення агітаційних наметів.
Крім того, до Київської міської державної адміністрації надійшло повідомлення від Всеукраїнської громадської організації "Об'єднання Богдана Хмельницького" від 21 травня 2012 року № 2/21-05-12 про проведення пікетування Генеральної прокуратури України 22 травня 2012 року із 13 год. 00 хв. до 15 год. 00 хв. у зв'язку з приверненням уваги громадськості до незаконних дій суддів. Акція здійснюватиметься у формі пікетування Генеральної прокуратури України (м. Київ, вул. Різницька, 13/15), початок заходу о 13 год. 00 хв., тривалість - 2 години. Орієнтовна кількість учасників - до 100 (сто) осіб.
Всеукраїнська громадська організація "Об'єднання Богдана Хмельницького" у вказаному повідомленні зазначає, що під час проведення заходів планується використання гучномовців.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 1 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", місто Київ є місцем розташування відповідних органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Столичний статус міста покладає на органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади додаткові обов'язки та гарантує цим органам надання з боку держави додаткових прав.
Частиною 1 ст. 101 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" визначено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.
Відповідно до п.п. 2 п. "б" ч. 1 ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на Київську міську державну адміністрацію покладено повноваження щодо вжиття заходів із забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.
Отже, на Київську міську державну адміністрацію покладено обов'язок забезпечення державного і громадського порядку.
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, до Київської міської державної адміністрації надійшла низка повідомлень про проведення заходів 22 травня 2012 року в центральній частині міста. Встановлення малих архітектурних форм у цьому ж місці унеможливить безперешкодно проводити акції заявникам.
Частиною 1 ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (також далі за текстом - Конвенція) передбачено, що кожна людина має право на свободу мирних зібрань. Реалізація права на мирні зібрання не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними для захисту інтересів суспільства або громадської безпеки.
Відповідно до положень ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування; обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 39 Конституції України, про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 травня 2001 року № 4рп/2001 (справа № 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене ст. 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова, на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей. Визначення конкретних строків завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масовості, місця, часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання.
Оскільки на даний час Верховною Радою України не прийнято законодавчого акту про визначення механізмів реалізації права на свободу мирних зібрань, то залишаються чинними нормативно-правові акти СРСР, які застосовуються у порядку правонаступництва, зокрема Указ Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" від 28 липня 1988 року № 9306-ХІ, який згідно з Постановою Верховної Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР"" від 12 вересня 1991 року № 1545-ХІІ, є чинним та підлягає застосуванню.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" від 28 липня 1988 року № 9306-ХІ, про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації робиться заява у виконавчий комітет відповідної місцевої Ради народних депутатів. Із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації можуть звертатись особи, які досягли вісімнадцятирічного віку, - уповноважені трудових колективів підприємств, установ і організацій, органів кооперативних та інших громадських організацій, органів громадської самодіяльності й окремих груп громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Конвенції, здійснення цих прав (права на мирні зібрання) не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
На реалізацію вказаної норми, рішенням Київської міської ради від 24 червня 1999 року № 317/418 затверджено Порядок організації та проведення в м. Києві недержавних масових громадських заходів політичного, релігійного, культурно-просвітницького, спортивного, видовищного та іншого характеру (також далі за текстом - Порядок), ч. 1 якого встановлено, що для проведення недержавних масових заходів, за винятком проведення похоронних процесій (далі за текстом - заходи), їх організаторами не пізніше ніж за 10 днів до проведення подається письмове повідомлення до виконавчого органу Київської міської ради. У повідомленні зазначається мета, форма, місце проведення заходу, маршрут проходження, час його початку та закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвище, ім'я організаторів, місце їх проживання, номер контактного телефону, дата подачі повідомлення, необхідність (чи відсутність такої) використання звукопідсилюючої апаратури. Повідомлення підписується організаторами заходів. Тобто, не пізніш як за 10 днів до намічуваної дати проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій в місті Києві, уповноваженими особами подається до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомлення (заява) у письмовій формі з зазначенням мети, форми, місця проведення заходу, маршруту проходження, часу його початку та закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвище, ім'я організаторів, місце їх проживання, номер контактного телефону, дата подачі повідомлення, необхідність (чи відсутність такої) використання звукопідсилюючої апаратури. Також, п. 9.2 цього ж рішення передбачено, що під час масових акцій не допускається використання гучномовців та іншої звукопідсилюючої апаратури, встановлення малих архітектурних форм (кіосків, лотків, навісів, наметів, у тому числі тимчасових та пересувних, призначених для роздрібної торгівлі, інформаційних, рекламних, презентаційних та інших цілей) та об'єктів зовнішньої реклами (рекламних тумб, будь-яких стендів, щитів, панно, прапорів, екранів, транспарантів, наклейок та інше) без погодження у порядку визначеному законодавством.
Вказана вимога обумовлена необхідністю певного часу на створення Київською міською державною адміністрацією та іншими державними органами належних умов для проведення заходів масового характеру та забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей при проведенні таких заходів.
Тобто, на підставі поданих повідомлень про проведення масових заходів, Київська міська державна адміністрація повідомляє про них правоохоронні органи, з метою забезпечення громадського порядку.
Забезпечення громадського порядку під час проведення заходів масового характеру потребує залучення значних резервів особового складу, що в свою чергу також потребує певного часу.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про основи національної безпеки України", об'єктом національної безпеки є людина і громадянин, їхні конституційні права і свободи. Статтями 27, 34, 49. 50 Конституції України передбачено, що кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань; держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя; кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Крім того, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про міліцію", міліція відповідно до своїх завдань зобов'язана, крім іншого, забезпечувати безпеку громадян і громадський порядок.
Безпосереднє забезпечення громадського порядку, у тому числі і під час проведення мирних зібрань, законодавством покладене на органи внутрішніх справ.
Відповідно до п. 11 Порядку, під час проведення заходів працівники правоохоронних органів виконують свої повноваження щодо забезпечення громадського порядку відповідно до законів, які регламентують їх діяльність.
Тобто, на підставі поданих повідомлень про проведення масових заходів, Київська міська державна адміністрація повідомляє про них правоохоронні органи, з метою забезпечення громадського порядку.
Забезпечення громадського порядку під час проведення заходів масового характеру потребує залучення значних резервів особового складу, що в свою чергу також потребує певних умов для забезпечення громадського порядку. Встановлення малих архітектурних форм у вигляді наметів під час проведення заходів може створювати перешкоди працівникам правоохоронних органів для виконання ними функцій з охорони громадського порядку, покладених на них законодавством України.
При цьому під громадським правопорядком слід розуміти сукупність суспільних відносин, що забезпечують нормальні умови життєдіяльності людини, діяльності підприємств, установ і організацій, праці й відпочинку громадян, повагу до їх честі, людської гідності та громадської моралі шляхом встановлення, дотримання і реалізації правових та етичних норм, що включає і відсутність правопорушень у громадських місцях.
Частиною 5 ст. 182 КАС України встановлено, що суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов подано в інтересах національної безпеки та громадського порядку та що позовні вимоги Київської міської державної адміністрації про встановлення обмеження права на мирні зібрання (пікетування, пішої ходи, демонстрацій, мітингів, зборів щось інше) шляхом заборони громадській організації "Наступ", Всеукраїнській громадській організації "Об'єднання Богдана Хмельницького" та іншим суб'єктам, які реалізують право на мирні зібрання, проведення заходів та встановлення малих архітектурних форм у вигляді наметів, кіосків, навісів, у тому числі тимчасових та пересувних із 22 травня 2012 року до 02 липня 2012 року у місті Києві по вулиці Різницькій є законними та обґрунтованими.
Обмеження встановлюються з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчинення злочинів, охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців Києва та гостей столиці.
Вказані обмеження не порушують права відповідачів на мирні зібрання, оскільки стосуються лише певної частини міста.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 256 КАС України постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконуються негайно.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163, 182, 256 КАС України, -
1. Позов Київської міської державної адміністрації задовольнити повністю.
2. Встановити обмеження права на мирні зібрання (пікетування, пішої ходи, демонстрацій, мітингів, зборів щось інше) шляхом заборони громадській організації "Наступ", Всеукраїнській громадській організації "Об'єднання Богдана Хмельницького" та іншим суб'єктам, які реалізують право на мирні зібрання, проведення заходів та встановлення малих архітектурних форм у вигляді наметів, кіосків, навісів, у тому числі тимчасових та пересувних із 22 травня 2012 року до 02 липня 2012 року у місті Києві по вулиці Різницькій.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.М. Данилишин