Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
про відкриття провадження у справі, закінчення підготовчого провадження
та призначення справи до судового розгляду
"06" серпня 2012 р. № 2а- 8976/12/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного Білова О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_2 до Південної митниці про зобов'язання вчинити певні дії, скасування протоколу та постанови,-
ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Південної митниці, в якому просить суд:
- скасувати протокол про порушення митних правил № 1268/50006/12 від 04.07.2012 року;
- скасувати постанову по справі про порушення митних правил № 1268/50006/12 від 18.07.2012 року;
- зобов'язати відповідача повернути незаконно нарахований і оплачений додатковий митний платіж у розмірі 40692,49 грн. на рахунок: ОСОБА_3, інд.код НОМЕР_1, № карти-НОМЕР_2, Приватбанк, р.р. № НОМЕР_3, МФО 305299, ЄДРПОУ 14360570.
Відповідно до ч.2 ст.107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі.
Щодо позовних вимог в частині скасування протоколу про порушення митних правил № 1268/50006/12 від 04.07.2012 року, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 1. ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до п. 1. ч. 2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 494 Митного кодексу України визначено, що про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів. Як випливає зі змісту ч. 1 ст. 495 Митного кодексу України, протоколом про порушення митних правил фіксуються фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд зазначає, що протокол про порушення митних правил не містить владних управлінських приписів щодо позивача, а лише містить інформацію про виявлені під час перевірки порушення.
За таких обставин, протокол про порушення митних правил не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні ч.2 ст.17 КАС України, оскільки не породжує жодних правових наслідків для позивача, а отже, не підлягає окремому оскарженню в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на зазначене, позовні вимоги щодо скасування протоколу про порушення митних правил № 1268/50006/12 від 04.07.2012 року не можуть бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача повернути незаконно нарахований і оплачений додатковий митний платіж у розмірі 40692,49 грн. та скасування постанови по справі про порушення митних правил № 1268/50006/12 від 18.07.2012 року суд вважає їх такими, що відповідають вимогам ст.ст. 105, 106 КАС України, перешкод для відкриття провадження в цій частині позовних вимог немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 107, п.1 ч.1ст. 109, 165 КАС України, -
1. Відмовити у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про скасування протоколу про порушення митних правил № 1268/50006/12 від 04.07.2012.
2. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Південної митниці в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача повернути незаконно нарахований і оплачений додатковий митний платіж у розмірі 40692,49 грн. та скасування постанови по справі про порушення митних правил № 1268/50006/12 від 18.07.2012 року.
3. Направити відповідачеві копію адміністративного позову з копіями доданих до нього документів та зобов'язати надати до суду у строк 03.09.2012 року у разі заперечення проти позову всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при вчиненні дії, з приводу якої подано позов.
4. Закінчити підготовку справи за позовною заявою ОСОБА_2 до Південної митниці про зобов'язання вчинити певні дії, скасування протоколу та постанови.
5. Призначити судовий розгляд адміністративної справи на 03 вересня 2012 року о 14:30 у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 3 "Б-6", 3-й поверх, каб. № 18.
6. Справа буде розглядатися суддею одноособово.
7. Копії даної ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала в частині відмови у відкритті провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Білова О.В.