Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 7-38-36, факс 7-44-62
Іменем України
"07" листопада 2006 р. Справа № 3/292
« 07 » листопада 2006 року справа № 3/292
11 год. 10 хв.
За позовом Державної податкової інспекції в Корюківському районі м.Корюківка, вул.Передзаводська, 2
до Корюківського відкритого акціонерного товариства «СПМК-3» м.Корюківка, вул.13 років Жовтня, 20
про стягнення 1917,03 грн. за рахунок активів
Суддя В. М. Репех
За участю секретаря судового засідання Рубан Н. О.
Представники сторін :
від позивача: не з»явився
від відповідача: не з»явився
Позивач заявив позов про стягнення податкового боргу в сумі 1917,03 грн. за рахунок активів платника податків, який виник станом на 31.08.2006р.
У судовому засіданні 19 жовтня 2006 року повноважним представником позивача подано клопотання про збільшення розміру позовних вимог на суму 488,57 грн., загальна сума заборгованості станом на 18.10.2006р. становить 2405,60 грн.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що сума податкового зобов»язання є узгодженою, але не сплачена відповідачем.
Відповідач не використав наданого законом права на подання відзиву на позов та участь у судовому засіданні. Суд вважає, що дана обставина не перешкоджає розгляду справи, оскільки про час та місце розгляду справи він повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення № 163673 та № 217196, причини неявки суду не повідомив.
Суд, з»ясувавши обставини та докази по справі, встановив наступне:
Корюківське відкрите акціонерне товариство «СПМК-3» зареєстровано розпорядженням Корюківської районної державної адміністрації № 42 від 13.02.1996р. за юридичною адресою: м.Корюківка, вул.13 років Жовтня, 20. Перебуває на податковому обліку в ДПІ у Корюківському районі, а тому згідно ст.4, п.3 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування» зобов»язано сплачувати належні суми податків і зборів (обов»язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Згідно ст.11 Закону України “Про систему оподаткування» платник податку несе відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податку та дотримання вимог податкового законодавства.
Відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі вносить податки до бюджету.
Так, за даними позивача, станом на 18.10.2006р. відповідач має податковий борг в сумі 2405,60 грн. по земельному податку.
Сума податкового боргу виникла за травень-вересень 2006 року на підставі наданого 31.01.2006р. до ДПІ податкових розрахунків земельного податку по Корюківській міській раді: 488,57 грн. розмір податку щомісяця.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ввідної частини Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. N 2181-III цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів ( обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Саме цім Законом і запроваджене поняття податкового зобов'язання, податкового боргу, як податкового зобов'язання узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
У відповідності з п.5.1 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов»язання, самостійно визначене платником податку у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації до органів державної податкової служби і підлягає сплаті протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п.5.3.2 п.5.3 ст.5 вищевказаного Закону у випадках адміністративного узгодження суми податкового зобов»язання платник податків зобов»язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач не сплатив узгоджену суму податкового зобов»язання в строки передбачені п.5.3 ст.5 зазначеного Закону, отже вона у відповідності з п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є сумою податкового боргу платника податків. Отже, податковий борг це в будь-якому випадку узгоджене податкове зобов'язання, яке не сплачене у встановлений строк.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Активами платника податків згідно з п. 1.7 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Податкова інспекція направляла відповідачеві першу № 1/29 від 06.06.2006р. та другу № 2/35 від 01.08.2006р. податкові вимоги, як це передбачено Порядком направлення органом державної податкової служби України податкових вимог платникам податків.
Відповідно до п.11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу» державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У зв'язку з несплатою податкового боргу позивач 07.09.2006 р. звернувся з позовом до суду та просить у рахунок його погашення звернути стягнення на активи відповідача.
Заявлений до стягнення податковий борг підтверджується податковими розрахунками земельного податку та, з огляду на приписи ст. 5 Закону N 2181, є узгодженим.
Статтею 3 вказаного Закону визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки податкові зобов»язання не були погашені платником податку самостійно вони підлягають стягненню примусово за рахунок його активів у відповідності з п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Керуючись п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст.69, 70, 71, 72, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167, 186, 254, 255, пунктом 6 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути за рахунок активів Корюківського відкритого акціонерного товариства «СПМК-3» ( м.Корюківка, вул.13 років Жовтня, 20, п/р 26006005541 в ЗАТ «Полікомбанк», МФО 353100 ) до місцевого бюджету 2405,60 грн. податкового боргу по земельному податку ( 33217811500236 в УДК в Чернігівській області ).
Стягнути з Корюківського відкритого акціонерного товариства «СПМК-3» ( м.Корюківка, вул.13 років Жовтня, 20, п/р 26006005541 в ЗАТ «Полікомбанк», МФО 353100 ) до державного бюджету 24,06 грн. судового збору ( р/р 31114095600002 в УДК в Чернігівській області ).
Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Суддя В. М. Репех