Справа № 2а/2570/2185/2012
10 вересня 2012 р.
м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
при секретарі Хрущ Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Фірма «Ангор» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби про визнання нечинним та скасування рішення, -
05.07.2012 Приватне підприємство «Фірма «Ангор» (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби (далі - ДПІ у м. Чернігові) про визнання нечинними та скасування рішень ДПІ у м. Чернігові від 21.02.2012 № 0000722323 та від 22.02.2012 № 0000762323. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ДПІ у м. Чернігові неправомірно винесені рішення про застосування фінансових санкцій, за відсутності факту порушення позивачем вимог ст. 15 3 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями) «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481), а саме факту продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років. Оскільки продавець ОСОБА_1, яка ніби то продала неповнолітній особі слабоалкогольний напій не перебуває з позивачем у трудових відносинах, а у продавця ОСОБА_2 при продажу слабоалкогольного напою не виникло сумнівів, щодо неповнолітнього віку особи, оскаржувані рішення ДПІ у м. Чернігові про застосування фінансових санкцій є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити в повному обсязі та зазначив, що оперуповноваженими ВКМСД НВМ ЧМВ УМВС України в Чернігівській області складено на громадянку (продавця) ОСОБА_1 та ОСОБА_2 магазину «Ангор» (вул. П'ятницька, 49, м. Чернігів) протокол про адміністративне правопорушення від 01.08.2011 та від 18.11.2011, відповідно за продаж слабоалкогольних напоїв неповнолітнім особам, що є порушенням вимог Закону № 481, а тому ДПІ у м. Чернігові правомірно винесено рішення про застосування до позивача фінансових санкцій від 21.02.2012 № 0000722323 у розмірі 6 800,00 грн. та від 22.02.2012 № 0000762323 у розмірі 6 800,00 грн.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що працювала продавцем у магазині «Ангор» та 18.11.2011 до магазину зайшла молода пара, яку остання прийняла за подружжя, оскільки на вигляд їм було не менше 20 років і продала слабоалкогольний напій не підозрюючи, що дівчина була неповнолітньою.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін та свідка, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 01.08.2011 оперуповноваженим ВКМСД НВМ ЧМВ УМВС України у Чернігівській області складено протокол серії ЧН № 66889 про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно продавця магазину «Ангор» (м. Чернігів, вул. П'ятницька, 49) ОСОБА_1 за продаж неповнолітній ОСОБА_3 банки слабоалкогольного напою «Ром-Кола» по ціні 6,70 грн. (фіскальний чек № 7544) (а.с.53).
20.09.2011 адміністративною комісією при виконавчому комітеті Деснянського району у м. Чернігові винесено постанову № 28-7 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на громадянку (продавця) ОСОБА_1 в розмірі 510,00 грн. за порушення правил продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів (а.с.56).
Також, 18.11.2011 оперуповноваженим ВКМСД НВМ ЧМВ УМВС України у Чернігівській області складено протокол серії ЧН № 213944 про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно продавця магазину «Ангор» (м. Чернігів, вул. П'ятницька, 49) ОСОБА_2 за продаж неповнолітній ОСОБА_4 банки слабоалкогольного напою «bong-mixer» по ціні 8,40 грн. (фіскальний чек № 5358) (а.с.57,61).
29.11.2011 адміністративною комісією при виконавчому комітеті Деснянського району у м. Чернігові винесено постанову № 38-11 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на громадянку (продавця) ОСОБА_2 в розмірі 510,00 грн. за порушення правил продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів (а.с.60).
На підставі вищезазначених матеріалів ДПІ у м. Чернігові прийнято рішення про застосування до позивача фінансових санкцій від 21.02.2012 № 0000722323 в розмірі 6 800,00 грн. (а.с.17) та від 22.02.2012 № 0000762323 в розмірі 6 800,00 грн. (а.с.15) за порушення ст. 15-3 Закону № 481.
Не погоджуючись з винесеними ДПІ у м. Чернігові рішеннями про застосування фінансових санкцій, позивачем подано скарги до Державної податкової служби в Чернігівській області, однак рішенням про результати розгляду скарг від 19.03.2012 № 296/10/10-215, оскаржувані рішення про застосування фінансових санкцій залишені без змін, а скарги без задоволення (а.с.12-14).
Не погоджуючись з рішенням ДПС в Чернігівській області, позивачем подано скаргу на рішення про застосування фінансових санкцій та рішення ДПС в Чернігівській області до Державної податкової служби України, однак рішенням ДПС України від 29.05.2012 № 9088/6/10-2415, залишено без змін оскаржувані рішення ДПІ у м. Чернігові та рішення ДПС в Чернігівській області, а скаргу позивача без задоволення (а.с.9-11).
Відносини у сфері виробництва та обігу алкоголю і тютюну регулюються Законом України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Відповідно до ст. 16 Закону контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної Законами України.
Як свідчать вимоги статті 15-3 Закону забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Крім того, частиною четвертою статті 153 Закону передбачено, що продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Згідно зі статтею 17 Закону за порушення вимог статті 153 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції, в розмірі - 6 800,00 грн.
Крім того, п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону передбачено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:
- акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;
- результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Підставою для винесення ДПІ у м. Чернігові рішення про застосування фінансових санкцій від 21.02.2012 № 0000722323 стали протокол про адміністративне правопорушення, постанова за справою про адміністративне правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення адміністративної комісії при виконкомі Деснянської районної у м. Чернігові ради.
В постанові за справою про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 працює у суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_5, що підтверджується трудовим договором, укладеним 11.09.2009 між працівником (ОСОБА_1) і фізичною особою (ОСОБА_5), відповідно до якого працівник (ОСОБА_1) зобов'язаний чітко прийняти ввірені йому цінності, зробити належну викладку товару, кваліфіковано дати характеристику продукції і повністю відповідати за збереження товарно-матеріальних цінностей. Також, договором, який підписано сторонами передбачено час роботи працівника, оплата праці та інше (а.с.19).
Тобто, вищезазначений трудовий договір підтверджує факт, що ОСОБА_1 не є працівником позивача, а перебуває у трудових відносинах з фізичною особою ОСОБА_5
Також, судом враховується, що 01.01.2011 між приватним підприємством фірма «Ангор» (Орендодавець) та суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5 (Орендар) укладено договір № 1 оренди нежитлового приміщення, відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в орендне користування частину торгового залу площею 10 кв. м для торгівлі продуктами харчування, торгівельне обладнання (а.с.77).
А отже з вищенаведеного вбачається, що позивач здає в оренду частину торгівельного залу СПД ОСОБА_5
Крім того, розрахунковий документ (фіскальний чек), на який посилається представник відповідача, як на доказ продажу неповнолітній особі пляшки слабоалкогольного напою «Ром-Кола» по ціні 6,70 грн. викликає у суду сумнів та не береться до уваги, оскільки роздрукований ПП Фірма «Ангор» магазин № 1, що не підтверджує факту роздрукування фіскального чеку саме продавцем позивача, оскільки як встановлено вище ОСОБА_1 не перебуває у трудових відносинах з позивачем.
Підставою для винесення ДПІ у м. Чернігові рішення про застосування фінансових санкцій від 22.02.2012 № 0000762323 стали протокол про адміністративне правопорушення, постанова за справою про адміністративне правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення адміністративної комісії при виконкомі Деснянської районної у м. Чернігові ради.
В протоколі про адміністративне правопорушення в графі пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 зазначила, що дійсно продала неповнолітній дівчині пляшку слабоалкогольного напою, оскільки на вигляд дівчині було 20 років. Документи у неповнолітньої були відсутні та вона в усній формі підтвердила, що їй 18 років.
В судовому засіданні ОСОБА_2 пояснила, що у неї не виникло жодних сумнівів про неповнолітній вік особи, оскільки до магазину зайшла пара, яка виглядала, як подружжя.
Такі доводи ОСОБА_2 жодним чином не спростовано представником відповідача (що в силу ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України є його безпосереднім обов'язком довести правомірність свого рішення).
)
Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які пояснення неповнолітньої ОСОБА_4, щодо продажу останній продавцем ОСОБА_2 пляшки слабоалкогольного напою «bong-mixer» по ціні 8,40 грн.
Посилання представника відповідача на фіскальний чек № 5358, як на доказ продажу продавцем ОСОБА_2 неповнолітній особі пляшки слабоалкогольного напою не береться судом до уваги, оскільки оригінал даного чеку в матеріалах справи відсутній, а з наданої копії неможливо встановити дату та час продажу товару та саме який товар було реалізовано (а.с.61).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам ДПІ у м. Чернігові, як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності прийнятих рішень про застосування до позивача фінансових санкцій від 21.02.2012 № 0000722323 на суму 6 800,00 грн. та від 22.02.2012 № 0000762323 на суму 6 800,00 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати нечинним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби про застосування фінансових санкцій від 21.02.2012 № 0000722323.
Визнати нечинним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби про застосування фінансових санкцій від 22.02.2012 № 0000762323.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст.ст. 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: підпис О.М. Тихоненко
З оригіналом згідно
Постанова суду від 10.09.2012 не набрала законної сили.
Суддя: О.М. Тихоненко