Ухвала від 06.09.2012 по справі 2а-1870/4066/12

Копія

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

06 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/4066/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савченка Д.М.,

за участю секретаря - Прімова О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Лебединської районної державної адміністрації, Відділу Держкомзему у Лебединському районі Сумської області, третя особа ОСОБА_3, про визнання дій незаконними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконною відмову Лебединської районної державної адміністрації у наданні дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства та садівництва, розташованої поблизу селища Басівщина на території Ворожбянської сільської ради Лебединського району від 05.07.2011 року №01-22/431; визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Лебединської районної державної адміністрації від 21.07.2011 року №359 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду ОСОБА_3" та від 06.12.2011 року №558 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянці ОСОБА_3 для сінокосіння та випасання худоби в оренду за рахунок земель запасу державної власності на території Ворожбянської сільської ради Лебединського району"; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.

Представником позивача надано письмові пояснення щодо поважності причин пропуску строку на звернення з вимогою про визнання незаконною відмови Лебединської РДА у наданні дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки, яка викладена у листі від 05.07.11 р. № 01-22/431, в яких зазначено наступне.

09.06.2011 р. позивач звернувся до відповідача 1 - Лебединської РДА, із заявою, в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Відділ Держкомзему у Лебединському районі Сумської за дорученням Відповідача 1 розглянув вищевказану заяву та надав відповідь від 05.07.2011р. № 01-22/431, якою відмовив у задоволенні прохання останнього з причин відсутності вільних земельних ділянок, дана земельна ділянка вистановлена на аукціон для надання в оренду. Проте у вказаній відмові не зазначено, на підставі якого документу (розпорядження тощо) дана земельна ділянка виставлена на аукціон.

Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, 11.07.11 р. звернувся до Відповідача 1 із заявою про перегляд заяви про надання у власність земельної ділянки. Натомість Відповідач 2 за дорученням Відповідача 1 надав Позивачеві відповідь від 19.07.11 р. № 01-22/459, що є ідентичною до попередньої відповіді від 05.07.2011 р. № 01 -22/43, якою знов відмовив останньому з тих же підстав.

Бажаючи реалізувати своє право на одержання земельних ділянок у власність, Позивач неодноразово намагався отримати розпорядження Відповідача 1 про проведення аукціону та дізнатись, чи відноситься земельна ділянка, на передачу у власність якої він подавав заяву, до переліку затверджених земельних ділянок, виставлених на аукціон.

Позивач звернувся до прокуратури Лебединського району з заявою про проведення перевірки законності видачі великої площі земельної ділянки третій особі ОСОБА_3

В ході проведення перевірки прокуратурою рекомендовано ОСОБА_2 звернутись до суду з позовом. Таким чином, позивач намагався врегулювати дане питання у досудовому порядку, шляхом звернення до органів прокуратури.

Для оскарження рішення суб'єкта владних повноважень необхідна наявність рішення, що оскаржується. Так, 19.12.2011 р. Позивач звернувся до Відповідача 1 з заявою, в якій просив надати копії документів, що посвідчують право громадянки ОСОБА_3 на отримання в оренду земельної ділянки, розташованої поблизу села Басівщина на території Ворожбянської сільської ради Лебединського району. 23.12.2011 р. Відповідач 1 надав Позивачу письмову відповідь та зазначені в заяві від 19.12.2011 р. копії документів, а саме, копію розпорядження голови Лебединської районної державної адміністрації від 21.07.2011 р. № 359 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду ОСОБА_3» та від 06.12.11 р. № 558 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянці ОСОБА_3 для сінокосіння та випасання худоби в оренду за рахунок земель запасу державної власності на території Ворожбянської сільської ради Лебединського району».

Таким чином, лише 25.12.2011 р. (з моменту отримання копій розпоряджень) Позивач дізнався реальну підставу відмови йому у наданні земельної ділянки з документів, що отримані від відповідачів, та звернувся до адміністративного суду у строк, передбачений ч. 2 ст. 99 КАС України, а саме, у межах шестимісячного строку, коли він дізнався про порушення свого права, прочитавши про це в розпорядженнях відповідача, отриманих 25.12.2011 р. Отже, граничний строк подання адміністративного позову спливає 25.06.2012 р., а позов поданий до суду 14.05.2012 р.

У судовому засіданні представник позивача заяву про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними підтримала та просила задовольнити.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними та про необхідність залишення частини позовних вимог без розгляду, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, однією з позовних вимог є визнання незаконною відмови Лебединської РДА у наданні дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства та садівництва, розташованої поблизу селища Басівщина на території Ворожбянської сільської ради Лебединського району, яка викладена у листі від 05.07.2011 року № 01-22/431.

Відповідно до приписів статті 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно зі статтею 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Про порушення своїх прав через відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивач дізнався у липні 2011 року, що не заперечувалось позивачем та його представником у судовому засіданні. Натомість з позовом до суду позивач звернувся лише у травні 2012 року.

Наведені представником позивача доводи щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду з даними вимогами не можуть бути визнані обгрунтованими, виходячи з наступного.

Чинним законодавством не передбачено звернення до органів прокуратури в якості досудового порядку врегулювання спору. Так, статтею 158 Земельного кодексу України встановлено, що земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Отже, органи прокуратури не є органами, якими вирішуються земельні спори.

Посилання на те, що позивач дізнався про підстави відмови у наданні дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки лише у грудні 2011 року, отримавши копію розпорядження № 359 від 21.07.11 р., не беруться судом до уваги, оскільки позивач не був позбавлений права отримати копію вказаного розпорядження раніше і звернутись до суду протягом шести місяців з дня отримання листа про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки.

Той факт, що у листі від 05.07.11 р. не зазначено, на підставі якого документа земельна ділянка виставлена на аукціон, також не позбавляв позивача можливості звернутися до суду у встановлений законом строк і ставити питання про витребування необхідних доказів під час судового розгляду справи.

Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині визнання незаконною відмови Лебединської районної державної адміністрації у наданні дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства та садівництва, розташованої поблизу селища Басівщина на території Ворожбянської сільської ради Лебединського району, від 05.07.2011 року № 01-22/431 підлягають залишенню без розгляду.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 155, 160, 165, 186 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 до Лебединської районної державної адміністрації, Відділу Держкомзему у Лебединському районі Сумської області, третя особа ОСОБА_3, в частині вимог про визнання незаконною відмови Лебединської районної державної адміністрації у наданні дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства та садівництва, розташованої поблизу селища Басівщина на території Ворожбянської сільської ради Лебединського району від 05.07.2011 року № 01-22/431 - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня отриманя копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) Д.М. Савченко

З оригіналом згідно

Суддя Д.М. Савченко

Повний текст ухвали виготовлено 11 вересня 2012 року.