ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
10 вересня 2012 р. № 2а-7859/12/1370
15 год. 30 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий-суддя Кравців О.Р.
суддя Коморний О.І.
суддя Потабенко В.А.
секретар судового засідання Семеряк М.І.
позивач ОСОБА_1
від відповідача Ігнатович Ю.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 -довіреної особи кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 125 ОСОБА_3 - до окружної виборчої комісії по одномандатному виборчому округу № 125 з виборів народних депутатів України 28.10.2012 року про оскарження рішення виборчої комісії.
Обставини справи.
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову окружної виборчої комісії по 125 одномандатному виборчому округу з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, прийняту 04.09.2012 р. № 4 "Про порядок залучення спеціалістів, експертів та технічних працівників для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій на час підготовки та проведення виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року" із додатками 1 і 2.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що залучення конкретних осіб на вакантні посади спеціалістів, експертів та технічних працівників для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій на час підготовки та проведення виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року повинно здійснюватись безпосередньо головою ОВК, а не комісією. Вважає, що визначення конкретних осіб на вакантні посади комісією, виходить за межі її повноважень. Відтак, прийнята постанова ОВК ОВО № 125 від 04.09.2012 року № 4 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню разом з додатками №№1, 2.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, просив задовольнити позов.
Представник відповідача позов визнав в частині, що стосується затвердження на вакантні посади конкретних осіб, відповідно до додатку № 2. В іншій частині позовні вимоги заперечив, оскільки вважає, що ОВК ОВО № 125 мала право затверджувати чисельність по професіях спеціалістів, експертів, технічних працівників, відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України". Просив відмовити у задоволенні позову в цій частині.
В своїх поясненнях суду свідок ОСОБА_4 підтвердив, що персональний склад спеціалістів, експертів та технічних працівників був затверджений комісією у додатку № 2 до постанови №4 від 04.09.2012 року, з чим він не погодився та виклав окрему думку.
Суд заслухав пояснення позивача, представника відповідача, свідка, повно, всебічно та об'єктивно оцінив докази у справі та, -
встановив:
ОСОБА_1 є довіреною особою кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 125 ОСОБА_3, згідно посвідчення НОМЕР_1 від 18.08.2012 р.
Відповідно до постанови ОВК ОВО № 125 від 04.09.2012 року №4 "Про порядок залучення спеціалістів, експертів та технічних працівників для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій на час підготовки та проведення виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року", комісією затверджено чисельність по професії спеціалістів, експертів та технічних працівників для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноваження виборчої комісії на час підготовки та проведення виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.
Згідно із додатком 1 до вказаної постанови, затверджено загальну чисельність спеціалістів, експертів та технічних працівників в кількості 10 осіб та наступний перелік посад: головний бухгалтер, заступник головного бухгалтера, бухгалтер-касир, адміністратор ПТК, оператор ПТК, помічник оператора ПТК, юрист, діловод, водій, технічний працівник.
Згідно додатку № 2 до вказаної постанови, визначено персональний склад осіб, залучених на відповідні посади, а саме: на посаду головного бухгалтера, заступника головного бухгалтера, бухгалтера-касира, адміністратора ПТК, помічника оператора ПТК, технічного працівника.
Кандидатури на посади оператора ПТК, юриста, діловода та водія були відхилені.
Завданням адміністративного судочинства згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму, зокрема, відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 КАС України - на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають згідно ч. 1 ст. 172 КАС України суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Відповідно до ч. 17 ст. 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України», для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Законом, виборча комісія може залучати, на підставі цивільно-правових угод, відповідних спеціалістів, експертів та технічних працівників.
Порядок залучення таких спеціалістів, експертів та технічних працівників затверджений Постановою ЦВК від 19.07.2012 р. № 122 (надалі -Порядок № 122), пункт 4 якого визначає, що окружна виборча комісія на своєму засіданні приймає рішення про затвердження переліку посад та чисельності залучених працівників для роботи в цій комісії.
Згідно п.п. 5-6 вказаного Порядку № 122, залученими працівниками не можуть бути державні службовці, посадові та службові особи органів місцевого самоврядування, працівники судів та правоохоронних органів. Із залученими працівниками виборчих комісій укладаються цивільно-правові договори за встановленою формою (додатки 4, 5).
Згідно п. 18 цього Порядку, питання залучення спеціалістів, експертів та технічних працівників для роботи у виборчих комісіях, не врегульовані цим Порядком, вирішуються відповідно до законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України», виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
Відповідно до ч. 1 ст. 35 зазначеного Закону, документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією.
Постановою ЦВК від 15.09.2010 року № 350 затверджено Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдуму.
Відповідно до п. 2.14 даного Порядку, голова комісії (головуючий на засіданні комісії) на початку засідання або початку розгляду питання оголошує кількість присутніх членів комісії, список запрошених та інших осіб, які мають право бути присутніми на засіданні комісії без дозволу або запрошення комісії, представників засобів масової інформації.
Проект порядку денного обговорюється на початку засідання комісії. При цьому питання, внесене до порядку денного, може бути вилучене з нього за ініціативою членів комісії, про що приймається окреме рішення (п. 2.15).
Відповідно до п. 2.16 Порядку, проект порядку денного за пропозиціями членів комісії та рішенням комісії може бути доповнено питаннями під час обговорення.
Пунктом 2.17 Порядку визначено, що проект порядку денного затверджується або відхиляється після його колегіального обговорення за рішенням комісії. Водночас, комісією може також бути прийнято рішення про перенесення розгляду додатково запропонованих питань на наступні засідання комісії (п. 2.18).
Згідно ч. 2 ст. 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України»на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб'єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.
Судом під час розгляду справи встановлено проведення ОВК ОВО № 125 засідання 04.09.2012 року, про що складено протокол № 2. Згідно вказаного протоколу засідання проводив секретар комісії Крижанівський О.М., яким перед початком засідання запропоновано порядок денний. Під час розгляду питання про затвердження порядку денного поступила пропозиція від члена ОВК ОВО № 125 Корольчук Н.І. п. 3 порядку денного викласти в наступній редакції - " затвердити перелік посад та чисельність залучених працівників для роботи в окружній виборчій комісії ОВО № 125 по прізвищах".
Згідно протоколу засідання ОВК ОВО № 125 внесення змін до п. 3 порядку денного прийнято комісією одноголосно.
В подальшому комісією було одноголосно затверджено чисельність спеціалістів, експертів та технічних працівників, що було оформлено додатком № 1 до постанови № 4 від 04.09.2012 року та більшістю членів комісії проголосовано по прізвищах осіб, залучених на посади головного бухгалтера, заступника головного бухгалтера, бухгалтера-касира, адміністратора ПТК, помічника оператора ПТК та технічного працівника.
Голосування по кандидатурах оператора ПТК, юриста, діловода та водія було перенесено на наступне засідання, заперечень проти чого у членів комісії згідно протоколу не було.
Перелік осіб, залучених на посади головного бухгалтера, заступника головного бухгалтера, бухгалтера-касира, адміністратора ПТК, помічника оператора ПТК та технічного працівника, оформлено додатком №2 до постанови № 4 від 04.09.2012 року.
Пунктом 4.7 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдуму встановлено, що постанову, протокольне рішення, прийняті на засіданні комісії, підписує головуючий на засіданні комісії. Рішення комісії також підписує секретар комісії (секретар відповідного засідання комісії), якщо це передбачено відповідним законом України про вибори, референдум. Додатки до постанови, протокольного рішення, прийнятих на засіданні комісії, підписує голова комісії чи головуючий на засіданні, а також секретар комісії чи секретар відповідного засідання комісії.
Прийняті комісією постанови, протокольні рішення та складені комісією акти та протоколи мають відповідну нумерацію.
Згідно додатку № 5 до постанови ЦВК № 122 від 19.07.2012 року, договір із залученими спеціалістами, експертами та технічними працівниками укладає окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України, в особі її голови (заступника голови), а не голова одноособово, на власний розсуд.
Таким чином, із системного аналізу положень ч. 17 ст. 33 закону України "Про вибори народних депутатів", п.п. 4-6 Порядку залучення спеціалістів, експертів та технічних працівників для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій на час підготовки та проведення виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року та змісту договору, який укладається з такими особами, суд дійшов висновку про відсутність порушень ОВК ОВО № 125 при визначенні кількості та затвердженні конкретних осіб на посади головного бухгалтера, заступника головного бухгалтера, бухгалтера-касира, адміністратора ПТК, помічника оператора ПТК та технічного працівника.
Тому, на думку суду, ОВК ОВО № 125, визначаючи конкретних осіб, з якими слід укласти цивільно-правові договори, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та чинними нормативно-правовими актами.
Норм закону, які б не дозволяли ОВК затвердити персональний склад осіб на посади спеціалістів, експертів, технічних працівників і надавали таке право голові комісії, виборче законодавство не містить.
Суд вважає за необхідне зазначити, що описки, допущені при оформленні постанови № 4 від 04.09.2012 року з додатками № 1 та №2, не впливають на її суть, відтак, не порушують жодних прав позивача та не є підставою для визнання постанови протиправною та її скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та норм чинного виборчого законодавства, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, оскільки судом не встановлено порушення відповідачем положень виборчого законодавства.
Відтак, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, з позивача слід стягнути судовий збір в сумі 33,06 грн., оскільки такий не сплачено при поданні позову до суду.
Керуючись ст.ст. 2, 6-12, 17, 18, 19, 50, 69, 71, 86, 94, 138, 143, 158-163, 167, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1, АДРЕСА_1, судовий збір в сумі 33,06 грн. на користь Державного бюджету України.
Згідно ч. 5 ст. 177 КАС України, судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до ч. 3 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Судові рішення Вищого адміністративного суду України набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Головуючий суддя Кравців О.Р.
Суддя Потабенко В.А.
Суддя Коморний О.І.