Постанова від 20.08.2012 по справі 2а/1270/6139/2012

Категорія №10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 серпня 2012 року Справа № 2а/1270/6139/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Матвєєвої В.В.,

при секретарі: Захаровій Ю.О.,

за участю сторін:

представника позивача - Дочірнього підприємства «БМУ-Термо»: не з'явився,

представника відповідача -

УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська: Бойко Г.П. (довіреність № 15/07-20 від 03.01.2012, дійсна до 31.12.2012),

розглянувши у відкритому судовому засіданні провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «БМУ - Термо»до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу від 07.10.2011 № Ю-1024,

ВСТАНОВИВ:

27 жовтня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дочірнього підприємства «БМУ - Термо» до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу від 07.10.2011 № Ю-1024.

Ухвалою судді від 31.10.2011 було відкрито провадження.

08 травня 2012 року зазначений вище адміністративний позов було залишено без розгляду у зв'язку з повторною неявкою позивача у судове засідання.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.07.2012 року апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «БМУ - Термо» на ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 08.05.2012 задоволено, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Зазначена вище справа надійшла до суду 08 серпня 2012 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 13.10.2011 ДП «БМУ-Термо» отримана вимога від 07.10.2011 року № Ю-1024 про сплату заборгованості зі сплати єдиного внеску, розмір якої станом на 01.10.2011 становить 343303,92 грн.

19.10.2011 позивачем та відповідачем проведено звірку щодо зарахування УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська сум, сплачених ДП «БМУ-Термо» в рахунок погашення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 19.10.2011. В результаті проведеної звірки встановлено розбіжності між призначенням платежу, вказаним у платіжних дорученнях позивача, та фактичним зарахуванням відповідачем сплачених сум. На думку позивача відповідачем було змінено напрямок зарахування платежів , здійснених ДП «БМУ-Термо» в рахунок погашення єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування.

Позивачем в позові зазначено, що з 01.01.2011 та станом на момент подачі адміністративного позову на адресу ДП «БМУ-Термо» не надходило жодного повідомлення від органу Пенсійного фонду про суми розподілу сплачених ДП «БМУ-Термо» грошових коштів.

Таким чином, позивач вважає незаконною та просить скасувати вимогу про сплату боргу від 07.10.2011 № Ю-1024.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, 20.08.2012 надав клопотання про проведення розгляду справи без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні не визнав позовні вимоги, та пояснив, що в порушення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивач не сплачує єдиний внесок. Заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску за ДП «БМУ-Термо» почала утворюватись з лютого 2011 року, після подачі звіту за січень 2011 року. Також відповідач зазначив, що вимога про сплату боргу від 07.10.2011 № Ю-1024 була виписана згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Тому, на думку відповідача, ствердження позивача щодо зміни призначення платежу та напрямок його зарахування не відповідає дійсності, оскільки відповідно до п. 6 ст. 25 вказаного Закону, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська не змінювало призначення платежу, всі суми за платіжними дорученнями були спрямовані на сплату єдиного внеску. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на Законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що Дочірнє підприємство «БМУ-Термо» зареєстровано в якості суб'єкта господарювання - юридичної особи Слов'яносербською районною державною адміністрацією Луганської області 18.04.2000 за № 13751070015000419 (а. с. 10), про що внесено запис до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а. с. 11). Перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська з 26.05.2010 за № 1202036448 (а. с. 12).

Як вбачається з матеріалів справи, 13.10.2011 на адресу ДП «БМУ-Термо» надійшла вимога про сплату боргу від 07.10.2011 № Ю-1024 на суму 343303,92 грн. (а. с. 9).

19.10.2011 між ДП «БМУ-Термо» та УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська проведено звірку щодо зарахування УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська сум, сплачених ДП «БМУ-Термо» в рахунок погашення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 19.10.2011. За результатами звірки складено акт від 19.10.2011, в якому зафіксовано змінення відповідачем напрямку зарахування платежів, здійснених позивачем в рахунок погашення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а. с. 13-15).

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464), яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 Закону №2464, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 Закону №2464, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (частина 1 статті 5 Закону №2464).

Частиною 3 статті 5 Закону №2464, серед іншого встановлено, що платником єдиного внеску, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.

Згідно із частиною 8 статті 9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно ч. 6 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року №21-5 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція), яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.

Згідно п. 6.10 Інструкції за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного період орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.

Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.

Відповідно до затвердженої Інструкцією №21-5 додатка №8 перерозподіл відбувається у випадку спрямування сплати єдиного внеску на сплату фінансової санкції чи пені.

Станом на 01.10.2011 позивач не має несплачених штрафів та пені, відповідачем не застосовувались фінансові санкції (пеня) і перерозподілу за видами платежів не відбувалось. Суми поточних платежів зараховувались згідно із призначенням «сплата єдиного внеску». Таким чином, всі сплачені позивачем суми враховані та зараховані відповідно до призначення платежу «сплата єдиного внеску», що підтверджується даними картки особового рахунку платника єдиного внеску ДП «БМУ-Термо» (а. с. 34-40).

Відтак, думка позивача, що поняття «зарахування в порядку календарної черговості виникнення» та «перерозподіл» є тотожними, не заслуговує на увагу.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимога від 07.10.2011 № Ю-1024 була винесена відповідачем у відповідності до вимог діючого законодавства, підстав для її скасування судом не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. ст. 2, 17, 94, 158, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Дочірнього підприємства «БМУ - Термо» до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу від 07.10.2011 № Ю-1024 - відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 27 серпня 2012 року.

Суддя В.В. Матвєєва