Постанова від 12.09.2012 по справі 2а/1270/6905/2012

Категорія №1.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/6905/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Качуріної Л.С.

суддів: Твірдохліба Р.С.

Захаровій О.В.

при секретарі - Горобець В.О.

в присутності сторін:

представника позивача: не прибув,

відповідача: Демченко А.Г.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Луганську справу за адміністративним позовом політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченка Анатолія Григоровича про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

10 вересня 2012 року політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченка Анатолія Григоровича про визнання протиправними дій.

В адміністративному позові позивач просив:

- визнати такі дії голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченка Анатолія Григоровича грубим порушенням виборчого законодавства ;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію достроково припинити повноваження голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченка Анатолія Григоровича.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків шляхом подання позовної заяви із зазначенням відповідної кількості відповідачів відносно заявлених позовних вимог, або шляхом уточнення прохальної частини позовної заяви та зазначення номеру засобу зв'язку відповідача.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року адміністративний позов в частині зобов'язання Центральної виборчої комісії достроково припинити повноваження голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченка Анатолія Григоровича повернуто позивачу.

В частині позовних вимог політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченка Анатолія Григоровича щодо визнання дій голови виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченка А.Г. грубим порушенням виборчого законодавства відкрито провадження.

В обґрунтування адміністративного позову позивач виклав наступне.

05 вересня 2012 року на засіданні окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 було порушено право офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Несмашного Валентина Олексійовича. Порушення прав офіційного спостерігача, позивач вважає, в тому, що голова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченко Анатолій Григорович не допустив до приміщення, де мало проводитись засідання, скликане до 17 години, офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Несмашного Валентина Олексійовича, який зареєстрований в ОВК відповідно до подання про реєстрацію офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 31 серпня 2012 року, мотивуючи це відсутністю у офіційного спостерігача посвідчення. Таким чином, вважає позивач, дії голови окружної виборчої комісії Демченко А.Г. є грубим порушенням виборчого законодавства, а саме пункту 4 частини 9 статті 78 та частини 8 статті 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

В підтвердження цього порушення, зазначає позивач, складений 5 вересня 2012 року о 16 годині 55 хвилин акт про виявлення порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо недопущення головою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» та підписаний уповноваженою особою політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Клімковим Сергієм Юрійовичем, виборцями ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

В судовому засіданні 11 вересня 2012 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, надав пояснення аналогічні викладеним у позові. Додатково зазначив, що він, як уповноважена особа політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», 5 вересня 2012 року до початку засідання окружної виборчої комісії звернувся до Демченко Анатолія Григоровича, як до голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112, з питання щодо реєстрації для участі у засіданні та допуску до приміщення де мало проводитись засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Несмашного Валентина Олексійовича, на що Демченко А.Г. йому відмовив.

У судове засідання 12 вересня 2012 року представник позивача не прибув. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

12 вересня 2012 року через канцелярію суду надав клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату.

Судом, с урахуванням вимог частин 11 та 12 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалено розглядати справу без участі представника позивача.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що він склав присягу голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 05 вересня 2012 року лише на засіданні окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112, до початку засідання він не мав повноважень голови ОВК, тому відношення до реєстрації спостерігачів не мав. З питань реєстрації спостерігачів до нього, як до голови ОВК, ніхто не звертався. Тому відповідач просив в задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог та наданих сторонами доказів, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено, що відповідач - голова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченко Анатолій Григорович, 1955 року народження, громадянин України; від Української партії «Зелена планета».

Вирішуючи дану справу по суті суд виходить з того, що предметом даного спору є правомірність дій Демченко Анатолія Григоровича, як голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112, щодо не допуску офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Несмашного Валентина Олексійовича на засідання комісії, яке відбулося 5 вересня 2012 року.

Постановою Центральної виборчої комісії від 26 серпня 2012 року №604 утворена окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року №112. Відповідно до додатку до цієї постанови голова комісії Самойлов Олександр Олександрович, 1957 року народження від Української партії «Зелена планета»; заступник голови комісії Ткачук Вячеслав Петрович, 1954 року народження від фракції «БЮТ»-«Батьківщина»; секретар комісії-Біленко Руслан Вячеславович, 1993 року народження від партії Всеукраїнське політичне об'єднання «Єдина Родина».

Постановою Центральної виборчої комісії від 1 вересня 2012 року №709 внесені зміни до складу окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, зокрема: припинені достроково повноваження голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року №112 Самойлова Олександра Олександровича та включено до складу комісії та призначено головою комісії Демченко Анатолія Григоровича.

Згідно протоколу №2 засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 від 05 вересня 2012 року заступник голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року №112 Ткачук Вячеслав Петрович оголосив про початок засідання окружної виборчої комісії, ознайомив членів засідання зі змінами у складі окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 згідно постанов ЦВК: №693 від 31 серпня 2012 року, №709 від 1 вересня 2012 року, №737 від 3 вересня 2012 року. Запропонував скласти присягу новим членам окружної виборчої комісії. Голова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченко А.Г., секретар комісії Ломакін М.О. та члени окружної виборчої комісії: Нескородєв М.С., Чернявска О.В., Чернявська Ю.В. та Чистоклєтова В.А. ознайомились зі змістом ч.7-12 ст.36 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» та склали присягу.

Судом також встановлено, що згідно акту про поставку виборчої документації окружній виборчій комісії одномандатного виборчого округу №112 від Центральної виборчої комісії окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу №112 отримала посвідчення офіційних спостерігачів 10 вересня 2012 року.

Крім того, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Несмашний Валентин Олексійович отримав посвідчення №3 офіційного спостерігача від Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в одномандатному виборчому окрузі №112 лише 11 вересня 2012 року.

Згідно статті 77 Закону України «Про вибори народних депутатів України» у виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від партій, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати в одномандатному окрузі та громадських організацій, які зареєстровані у порядку, встановленому цим Законом (далі - офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації).

Повноваження офіційних спостерігачів починаються з дня їх реєстрації відповідною виборчою комісією у порядку, передбаченому цим Законом, і припиняються після встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів депутатів.

Відповідно до статті 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України» громадська організація, до статутної діяльності якої належать питання виборчого процесу та спостереження за ним, зареєстрована у встановленому законом порядку, не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування може звернутися до Центральної виборчої комісії з клопотанням про дозвіл мати офіційних спостерігачів під час виборів депутатів. Центральна виборча комісія не пізніш як на десятий день з дня отримання клопотання приймає рішення про надання дозволу громадській організації мати офіційних спостерігачів або про відмову в наданні такого дозволу, про що повідомляє громадську організацію наступного дня після дня прийняття відповідного рішення.

Центральна виборча комісія не пізніш як за сорок п'ять днів до дня голосування офіційно публікує у газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр" перелік громадських організацій, яким надано дозвіл мати офіційних спостерігачів на виборах депутатів.

Офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації реєструється окружною виборчою комісією за поданням уповноваженої особи партії у відповідному одномандатному або загальнодержавному окрузі, кандидата у депутати у цьому одномандатному окрузі або керівника відповідної громадської організації.

Подання про реєстрацію офіційного спостерігача за підписом уповноваженої особи партії, кандидата у депутати в одномандатному окрузі, керівника відповідної громадської організації вноситься до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як за п'ять днів до дня голосування.

Окружна виборча комісія здійснює реєстрацію офіційних спостерігачів у відповідному одномандатному окрузі та видає їм посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніше наступного дня після внесення подання.

Даною же статтею передбачені права офіційних спостерігачів від партії, кандидата у депутати, громадської організації:

1) перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів виборчої комісії, у тому числі під час видачі виборчих бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам виборчої комісії фізично;

2) робити фото- та кінозйомки, аудіо- та відеозаписи, не порушуючи при цьому таємниці голосування;

3) бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії, у тому числі для організації голосування виборців за місцем перебування, та при проведенні такого голосування;

4) бути присутнім з дотриманням вимог цього Закону на засіданнях дільничних та окружних виборчих комісій, з урахуванням положень, встановлених частиною третьою статті 34 цього Закону, у тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та встановленні підсумків голосування;

5) звертатися до відповідної виборчої комісії чи до суду щодо усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення;

6) складати акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду;

7) вживати необхідних заходів в межах законодавства щодо припинення протиправних дій під час голосування та підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці;

8) отримувати копії протоколів про передачу виборчих бюлетенів, про підрахунок голосів і встановлення підсумків голосування та інших документів у випадках, передбачених цим Законом;

9) реалізовувати інші права, передбачені цим Законом для офіційних спостерігачів.

Документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому статтею 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією.

Виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.

Акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати у депутати, представники партій у Центральній виборчій комісії чи уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі.

Відповідно до статті 36 Закону України «Про вибори народних депутатів України» статус члена окружної чи члена дільничної виборчої комісії, а також порядок набуття цього статусу визначається цим Законом.

Член окружної, дільничної виборчої комісії на першому засіданні виборчої комісії, в якому він бере участь, в обов'язковому порядку ознайомлюється зі змістом частин сьомої - дванадцятої цієї статті, після чого складає таку присягу члена комісії:

"Я, (прізвище, ім'я та по батькові), беручи на себе повноваження члена виборчої комісії та усвідомлюючи свою високу відповідальність перед Українським народом, присягаю додержуватися Конституції України та виборчих законів України, чесно і сумлінно виконувати свої обов'язки, виходячи з принципів верховенства права, законності, об'єктивності та неупередженості, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України".

Особа, яка склала присягу, ставить свій підпис під текстом присяги. Цей документ є невід'ємною частиною документації відповідної комісії. Члену комісії після складення ним присяги видається посвідчення за підписом голови комісії вищого рівня за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією.

Відповідно до частині 1 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частина 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що докази суду надають особи, які беруть участь в справі.

Частиною 5 статті 112 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що обставини (факти), для доведення яких законом встановлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.

В акті від 5 вересня 2012 року про виявлення порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо недопущення головою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» зазначено, що голова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченко Анатолій Григорович не допустив до приміщення, де мало проводитись засідання, скликане до 17 години, офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Несмашного Валентина Олексійовича. В даному акті вказаній час складання акту, а саме 16 година 55 хвилин.

Однак, як вбачається з протоколу №2 засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 від 05 вересня 2012 року (засідання распочалося о 17-00 годині) голова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченко Анатолій Григорович склав присягу на вказаному засіданні та саме з цього часу набув статусу голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 відповідно до положень статті 36 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Таким чином, Демченко Анатолій Григорович до складання присяги не був суб'єктом владних повноважень, наділеним чинним законодавством правом допускати чи не допускати офіційних спостерігачів на засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112.

У судовому засіданні встановлено та не спростовується сторонами у справі, що а ні Несмашний Валентин Олексійович, а ні Клімов Сергій Юрійович не звертались до Демченко Анатолія Григоровича після набуття ним статусу голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 відповідно до положень статті 36 Закону України «Про вибори народних депутатів України» з питання реєстрації Несмашного Валентина Олексійовича у якості офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».

Згідно з частиною третьою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чт прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Втім суд сприяв сторонам, які брали участь у справі, у доказуванні шляхом витребування та надання доказів, уточнення з урахуванням гіпотези норми матеріального права, яка підлягає застосуванню, кола фактів, які необхідно доказати.

Стаття 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює право і обов'язок суду оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному і повному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем надані докази, що на момент вчинення оскаржуваних дій з боку відповідача останній не мав статусу голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 відповідно до положень статті 36 Закону України «Про вибори народних депутатів України», тому не міг вчинити оскаржуваних дій саме як голова комісії.

В судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах саме до Демченко Анатолія Григоровича, як до голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 та не заявляв вимог до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 та її членів в установленому порядку с приводу не допуску Несмашного Валентина Олексійовича в якості офіційного спостерігача від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до реєстрації для участі у засіданні окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 5 вересня 2012 року.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем помилково зроблено висновок про статус Демченко Анатолія Григоровича, як голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 під час реєстрації учасників засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112, яка відбувалася 5 вересня 2012 року о 16 години 55 хвилин.

Тому, з огляду на викладене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 21, 87, 94, 98, 158, - 163, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демченка Анатолія Григоровича про визнання протиправними дій відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня проголошення постанови.

Постанову складено, підписано та проголошено у повному обсязі 12 вересня 2012 року.

Головуючий суддя Л.С. Качуріна

суддя суддя О.В. Захарова Р.С. Твердохліб