Справа № 2-а-6849/11
30.04.2012 року м. Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області в складі судді Царапори О.П. розглянувши у скороченому провадженні в м. Немирів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Брацлавської селищної ради, Немирівського району,Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації про визнання дій по нарахуванню та здійсненню виплат відповідно до ст.. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"протиправними та стягнення невиплачених коштів,
ОСОБА_1 звернулася в суд до Брацлавської селищної ради, Немирівського району, Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації про визнання дій по нарахуванню та здійсненню виплат відповідно до ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"протиправними та стягнення невиплачених коштів, як працюючому на території радіоактивного забруднення, посилаючись на те, що вона працює в Брацлавському агроекономічному коледжі ВНАУ, є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції та належить до числа осіб, які постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю ( четверта категорія) НОМЕР_1. Однак відповідачем нарахування та виплата доплати за шкоду, заподіяну здоров"ю відповідно до вимог ч.1 ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з відповідними змінами та доповненнями не проводиться, хоча держава зобов'язана відшкодувати ядерну шкоду, завдану життю і здоров'ю особи в повному об'ємі і таке відшкодування не обмежується строком давності.
Позивачка не погоджується з позицією відповідача, який відмовляється здійснити доплату у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, як громадянину, який проживає і працює на території радіоактивного забруднення по даний час із здійсненням їх на майбутнє, тому вимушена звернутись до суду. Просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації здійснити перерахунок його заробітної плати, з урахуванням підвищення її на одну мінімальну заробітну плату з 01.12.2010 року та виплатити не донараховану суму.
Ухвалою Немирівського районного суду від 06.03.2012 року адміністративний позов в частині позовних вимог за період до06.04.2011 року залишено без розгляду, відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації подав заперечення проти позову, в якому просить в задоволенні позову ОСОБА_1до Брацлавської селищної ради, Немирівського району, Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації про визнання дій по нарахуванню та здійсненню виплат відповідно до ст.. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"протиправними та стягнення невиплачених коштів відмовити за безпідставністю
Відповідно до ст.. 183-2 п.4 адміністративні справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов"язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг розглядаються суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Враховуючи позовні вимоги позивача, заперечення дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з таких підстав.
Позивачка належить до числа осіб, які постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю (черверта категорія).
Позивачка в даний час працює Брацлавському агроекономічному коледжі ВНАУ з 27.11.1991 року по даний час. Відповідно до вимог ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"позивач має право на відповідні компенсації, доплати та допомоги, а саме : оформлене належним чином посвідчення громадянина, який постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю дає підстави на отримання доплату громадянам, які працюють на території посиленого радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати в тлумаченні п. к п.1 ст. 1 Віденської Конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 року, до якої Україна приєдналась 12 липня 1996 року.
Відповідно до п.1 статті 4 Конвенції відповідальність за ядерну шкоду є абсолютною.
Стаття 5 Конвенції зобов'язує кожну країну, яка підписала Конвенцію, забезпечити можливість особам, яким завдана ядерна шкода, реалізувати свої права на відшкодування ядерної шкоди.
Відповідно до вимог ст. 8 Кодексу Адміністративного Судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст та спрямованість діяльності держави.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 9 Кодексу Адміністративного Судочинства України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"громадянам , які працюють на територіях радіоактивного забруднення - у зоні посиленого радіоекологічного контролю передбачена доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до вимог п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"визначено, що виплата додаткової доплати за роботу на території посиленого радіоекологічного контролю провадиться за місцем основної роботи громадян підприємствами, установами, організаціями. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за правильність призначення та нарахування компенсаційних виплат.
Постановою Кабінету Міністрів України № 396 від 20 вересня 2005 року із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України № 165 від 5 березня 2008 року "Про затвердження порядку використання коштів Державного бюджету України для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"визначено розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня за програмами, де чітко зазначено, що ним є Управління праці та соціального захисту населення, яке виділяє для цих потреб кошти в сумі по 5 гривень 20 копійок, а не суми, зазначені Законом.
Відповідно до пункту 5 зазначеної Постанови вбачається, що соціальні виплати, доплати (види допомог), передбачені підпунктами 5-13 пункту 4 Постанови проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами , установами, організаціями та фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомог певних видів, за затвердженою Мінпраці формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат та допомог певних видів, де зазначають прізвище, ім"я та по-батькові , категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсації та вид допомог.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган - Управління праці та соціального захисту населення перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що провадяться в установленому законодавством порядку.
Із матеріалів справи вбачається, що Брацлавський агроекономічний коледж ВНАУ, де працює в даний час позивачка, нарахування доплати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати позивачу не проводив та до управління праці та соціального захисту населення документів про нарахування таких доплат не подавав. А тому суд не вбачає винних дій у відповідача по нарахуванню та виплаті зазначеної доплати.
Відповідно до вимог ст. 99 Кодексу Адміністративного Судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Керуючись ст.ст. 99, 158-163 КАС України, п.п. 4., 4.7, 5.6 "Порядку використання коштів Державного бюджету України на виконання програм, пов"язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
В позові ОСОБА_1 до Брацлавської селищної ради, Немирівського району, Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації про визнання дій по нарахуванню та здійсненню виплат відповідно до ст.. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"протиправними та стягнення невиплачених коштів -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду у Вінницькій області протягом 10 днів.
Суддя :