номер провадження справи 9/73/12
Запорізької області
28.08.12 Справа № 5009/2974/12
За позовом: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунгосп Центр" (70000, Запорізька область, Вільнянський район,с. Роздолля, вул. Тиха, 4)
про стягнення суми 42000 грн.
Суддя Боєва О.С.
За участю представників сторін:
Від позивача: Рєзник В.А. (дов. № 15 від 01.08.12) головний спеціаліст-юрисконсульт аналітично-правового відділу;
Від відповідача: не з'явився
Заявлено позов про стягнення з відповідача суми 42000 грн., з яких: сума 21000 грн. - штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладений рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 07.12.2011р. № 76-рш, сума 21000 грн. -пеня за прострочення сплати штрафу.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 06.08.2012 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 5009/2974/12 судове засідання призначено на 28.08.2012р.
28.08.2012р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Справа розглянута без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, зазначивши, зокрема, про наступне. 07.12.2011р. адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 76-рш, яким визнано, що ТОВ "Комунгосп Центр" у період з вересня 2009р. по листопад 2011р. займало монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого водопостачання у територіальних (географічних) межах сіл Антонівка, Новомиргородка, Колос, Володимирівка, Зелений Гай, Червонокозаче Вільнянського району Запорізької області, як таке, що не має жодного конкурента на ринку. На відповідача накладено штраф в розмірі 21000 грн. за порушення Закону України «Про захист економічної конкуренції»та зобов'язано відповідача припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом застосування обґрунтованих тарифів на послугу з централізованого водопостачання, встановлених Антонівською сільською радою Вільнянського району у порядку, визначеному законодавством. Оскільки, ТОВ "Комунгосп Центр" штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції сплачено не було позивачем нарахована пеня у розмірі 21000 грн. Позовні вимоги обґрунтовані ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ст. 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України».
Відповідач заявлені позовні вимоги не спростував, відзив на позов суду не надав, представник відповідача в судове засідання за викликом не з'явився. Про час та місце судового засідання відповідача повідомлено належним чином. Ухвала суду направлялась на адресу, вказану в позовній заяві та у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: 70000, Запорізька область, Вільнянський район, с. Роздолля, вул. Тиха, 4. Згідно з п. 3.9.1. Постанови Пленуму ВГСУ від 26.12.2011р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно з ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Статтею 3 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»передбачено, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині:
1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;
2) контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та регулюванням цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій;
3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції;
4) методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції;
5) здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.
У пунктах 1, 2 ч. 1 ст. 7 зазначеного Закону визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
07.12.2011р. адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 76-рш по Справі № 02/33-11, яким визнано, зокрема: що ТОВ "Комунгосп Центр" у період вересня 2009р. - листопад 2011р. займало монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого водопостачання у територіальних (географічних) межах сіл Антонівка, Новомиргородка, Колос, Володимирівка, Зелений Гай, Червонокозаче Вільнянського району Запорізької області, як таке, що не має жодного конкурента на ринку; визнано дії ТОВ "Комунгосп Центр", які полягають у ненаданні послуги з централізованого водопостачання мешканцям с. Володимирівка впродовж червня -вересня 2011р., порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 5 ч. 2 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання у вигляді повної відмови від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання; визнано дії ТОВ "Комунгосп Центр", які полягають у застосуванні з вересня 2009р. по листопад 2011р. необґрунтованих тарифів на послугу з централізованого водопостачання, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч. 1 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання у вигляді дій суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуючим) становищем на ринку, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; згідно з ч. 5 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» на ТОВ "Комунгосп Центр" (юр.ад.: 70000, Запорізька область, Вільнянський район,с. Роздолля, вул. Тиха, 4, код за ЄДРПОУ 35987830) накладено штраф:- за порушення, зазначеного у п. 2 рішення -10500 грн.; - за порушення, зазначеного у п. 3 рішення - 10500 грн.; зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції: ТОВ "Комунгосп Центр" -шляхом застосування обґрунтованих тарифів на послугу з централізованого водопостачання, встановлених Антонівською сільською радою Вільнянського району у порядку, визначеному законодавством.
В резолютивні частині рішення № 76-рш від 07.12.2011р. зазначено, що термін виконання зобов'язання -три місяці з дня отримання цього рішення. Штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання цього рішення. Відповідно до ч. 8 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», протягом п'яти днів з дня сплати штрафу, суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України документи, що підтверджують сплату штрафу. Рушення може бути оскаржене до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.
Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Статтею 24 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»визначено, що рішення та розпорядження, що приймаються органами Антимонопольного комітету України, головами його територіальних відділень відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, надаються особам, які беруть участь у справі, у вигляді їх копій, посвідчених у порядку, встановленому законодавством. Особливості порядку надання та оприлюднення рішень, розпоряджень встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції.
Відповідно до п.1 ст. 56 «Про захист економічної конкуренції» рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб. У разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема, внаслідок: відсутності посадових осіб чи уповноважених представників суб'єкта господарювання, органу адміністративно-господарського управління та контролю за відповідною юридичною адресою, - рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).
Як вбачається з матеріалів справи, 09.12.2011р. витяг з рішення № 76-рш від 07.12.2011р. було надіслано на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням із супровідним листом, однак згідно листа Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта»воно було вручено неналежному представнику ТОВ "Комунгосп Центр".
У зв'язку з чим, витяг рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 76-рш від 07.12.2011р. було оприлюднене в газеті «Запорізька правда» від 15.03.2012р. (копія сторінки газети знаходиться в матеріалах справи).
Пунктом 3 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції»встановлено, що особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Кінцевий термін для сплати штрафу (з урахуванням 3 абзацу п. 2 ст. 62 Закону України «Про захист економічної конкуренції») є - 28.05.2012р.
Однак, у встановлений строк відповідач суму 21000 штрафу не сплатив.
Доказів оплати штрафу, на день розгляду справи, відповідачем не надано.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 21000 грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також позивач просить стягнути з відповідача пеню в розмірі 21000 грн. за період з 29.05.2012р. по 03.08.2012р.
Відповідно до п. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Перевіривши розрахунок пені судом встановлено, що він відповідає умовам Закону України "Про захист економічної конкуренції" та зроблений вірно.
Отже, вимога позивача про стягнення пені за прострочення сплати штрафу в розмірі 21000 грн. за період з 29.05.2012р. по 03.08.2012р. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунгосп Центр" (70000, Запорізька область, Вільнянський район,с. Роздолля, вул. Тиха, 4; код ЄДРПОУ 35987830) на користь Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164; код ЄДРПОУ 20497824), а саме: до загального фонду Державного бюджету України за місцем реєстрації платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»символ звітності 106; суму 21000 (двадцять одна тисяча) грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, суму 21000 (двадцять одна тисяча) грн. пені за прострочення сплати штрафу. Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунгосп Центр" (70000, Запорізька область, Вільнянський район,с. Роздолля, вул. Тиха, 4; код ЄДРПОУ 35987830) на користь Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район) 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; р/р 31215206783007; МФО: 813015; код ЄДРПОУ: 38025409) суму 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору. Видати наказ.
Суддя О.С. Боєва
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Повне рішення підписано 03.09.2012р.