№2а-0512-723-12
25 липня 2012 року Дзержинський міський суд Донецької області у складі: судді Бабенко С.С., при секретарі Федорцовій І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дзержинська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради Донецької області, третя особа Головне управління держказначейства України в Донецькій області про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною,
Позивачка звернулася до суду з позовом до УПСЗН Дзержинської міської ради про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. На підставі її заяви відповідач нарахував їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року у розмірі, меншому ніж це передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Просила стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною в розмірі 7804,64 грн. за період з 01.01.2010 року по 01.01.2011 року.
У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги у повному обсязі та наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача в суді з позовом не погодилася, надала письмові заперечення проти позовних вимог.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи був повідомлений належно, причини неявки суду не повідомив.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оголосивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради Донецької області з 28.01.2010 року та є отримувачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто до 08.12.2012 року, на доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с. 5 )
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивачці на підставі її особистих заяв від 28.01.2010 року, 01.07.2010 року призначена та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 28.01.2010 року по 08.12.2012 року (а.с.5).
Вважаючи свої права на отримання державної допомоги на дитину порушеними позивач звернувся до УПСЗН Дзержинської міської ради Донецької області із заявою про перерахунок та доплату, однак в задоволені вимог йому було відмовлено з наданням роз'яснень листом (а.с.3).
Так, ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було передбачено призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення абз.3 ч.2 ст.56, п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», тобто таким чином була відновлена дія ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Положення Закону, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України наведеного Рішення, у зв'язку з чим вищенаведена редакція ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми була поновлена та діяла у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, який набрав чинності з 01.01.2008 року, знову були внесені зміни до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Внесені зміни не розглядалися Конституційним Судом України стосовно їх неконституційності.
З аконами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», «Про Державний бюджет України на 2010 рік», «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та «Про Державний бюджет України на 2012 рік», змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2009-2012 роки не приймалося, таким чином відповідачем у період, який розглядається судом по суті позову, з 01.01.2010 року по 01.01.2011 року, повинні бути застосовані положення ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, яка діяла в 2010 році.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 затверджений Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, який втратив чинність з 1 березня 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57. Згідно пункту 2 цього Порядку призначення і виплата цих догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2007 року здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. З 1 березня 2008 року питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» зі змінами внесеними, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року № 57.
Таким чином вимоги позивачки про стягнення з відповідача недоплаченої суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01.01.2010 року по 01.01.2011 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, не засновані на законі; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці виплачувалась відповідачем відповідно до діючого законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської міської ради Донецької області, третя особа Головне управління держказначейства України в Донецькій області про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною, відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя