03.09.12р. Справа № 2/5005/5374/2012
За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до Відповідача-1: Публічного акціонерного товариства "Дніпровськпромбуд", м. Дніпропетровськ,
Відповідача-2: Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
про зобов'язання передати до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська об'єкти державного житлового фонду - гуртожитки за адресами: м. Дніпропетровськ, вул. Гомельська, 59, вул. Коксова, 24, пр. Петровського, 56 та об'єкти інженерної інфраструктури, що їх обслуговують та зобов'язання їх прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська
Суддя Боділовська М.М.
Представники:
Від Позивача: Рябчун О.В., довіреність № 101 від 01.08.12р.
Від Відповідача-1: не з'явився
Від Відповідача-1: не з'явився
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відповідача-1: Публічного акціонерного товариства "Дніпровськпромбуд", Відповідача-2: Дніпропетровської міської ради про зобов'язання передати до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська об'єкти державного житлового фонду - гуртожитки за адресами: м. Дніпропетровськ, вул. Гомельська, 59, вул. Коксова, 24, пр. Петровського, 56 та об'єкти інженерної інфраструктури, що їх обслуговують та зобов'язання їх прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська.
Розгляд справи відкладався; за клопотанням Позивача строк вирішення спору було продовжено на 15 календарних днів, відповідно до ч.3 ст.69 Господарського процесуального кодексу України, в зв"язку з необхідністю надання додаткових документів до справи.
Позивач підтримує позовні вимоги.
Відповідач-1 представника в судове засідання не направив, відзив на позов не надав; надіслав клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідач-2 представника в судове засідання не направив, відзив на позов не надав; повідомив суд телефонограмою про неможливість явки повноважного представника.
В зв"язку з витіканням строку розгляду справи, передбаченого Господарським процесуальним кодексом України, суд не знаходить підстав для задоволення клопотання Відповідача-1 про відкладення розгляду справи. Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача, господарський суд -
Встановив:
В процесі приватизації орендного підприємства "Дніпровськпромбуд", згідно з Актом оцінки вартості майна орендного підприємства, затвердженим регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області 28.07.1995 року та планом приватизації підприємства, затвердженим розпорядженням регіонального відділення від 07.08.1995 р. № 12/03-ПС, до складу майна, що не підлягає приватизації, увійшов державний житловий фонд загальною вартістю 280 318 млн. крб., у тому числі: гуртожитки по вул. Гомельська,59 пл. 571,9 кв.м., по вул.Коксова,24 пл. 1239,7 кв.м., по пр.Петровського,56 пл. 3775,0 кв.м. у м.Дніпропетровську. П.7 Плану приватизації ОП "Дніпровськпромбуд" передбачена передача державного житлового фонду, що перебуває на балансі підприємства (згідно переліку), місцевим радам у відповідності з п.9 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".
Відповідно до ст.4 Житлового кодексу Української РСР до складу житлового фонду входять жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях. Жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належить державі, становлять державний житловий фонд.
Згідно п.1.3 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затверджене спільним наказом від 19.05.1999 року № 908/68 Фонду державного майна України та Міністерства економіки України, управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства.
Передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі гуртожитки (п.1.2 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року № 891).
Листами від 27.05.2002 р. № 12/10-2379 та від 16.05.2003 р. № 12/10-2402 регіональним відділенням була надана згода ВАТ "Дніпровськпромбуд" на передачу до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська об"єктів державної власності (згідно наданого переліку), які не увійшли до статутного фонду акціонерного товариства, але залишились на його балансі, в тому числі вищезазначених гуртожитків та об"єктів інженерної інфраструктури, що їх обслуговують.
06.11.2002 року Дніпропетровська міська рада прийняла рішення № 36/4, яким надала згоду на прийняття житлового фонду, гуртожитків, зовнішніх інженерних мереж електро-, газо-, водо-, теплопостачання, каналізації, котелень та трансформаторних підстанцій у комунальну власність територіальної громади міста; рішенням затверджено Положення про порядок передачі об"єктів права державної власності у комунальну власність територіальної громади міста.
Листами від 27.04.2004 р. № 12/10-2083 та від 14.12.2005 р. № 12/10-7491 регіональне відділення звернулось до виконкому Дніпропетровської міської ради з проханням розглянути вищезазначене питання та повідомити регіональне відділення про прийняте рішення, а також щодо прискорення вирішення питання прийняття гуртожитків до комунальної власності м. Дніпропетровська. Відповіді регіональним відділенням отримано не було.
Керуючись Законом України "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності", за результатами перевірки стану утримання, зберігання та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ "Дніпровськпромбуд", проведеної регіональним відділенням у березні 2007 року, наказом від 05.04.2007 року № 12/10-24-УДМ регіональним відділенням було прийняте рішення про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська об"єктів державного житлового фонду разом з об"єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують, а саме: гуртожитків, розташованих у м. Дніпропетровську по пр.Петровського,43; пр.Петровського,56, вул.Гомельській,59 та вул.Коксовій,24, які в процесі приватизації не увійшли до статутного фонду ВАТ "Дніпровськпромбуд", але знаходяться на його балансі.
Листом від 13.04.2007 р. № 12/26-2509 регіональне відділення звернулось до Дніпропетровського міського голови Куліченка І.І. з проханням розглянути вищезазначене питання та повідомити регіональне відділення у найкоротший термін. Листом від 06.07.2007 року № 12/26-5082 до голови правління ВАТ "Дніпровськпромбуд" Кочетова О.А. щодо необхідності підготовки відповідних документів та здійсненні заходів по прискоренню передачі вищезазначених об"єктів державного житлового фонду до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська.
Згідно ч.2 ст.4 Закону України "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності", передача об"єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом.
За змістом п.51 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання щодо надання згоди на передачу об"єктів з державної у комунальну власність вирішується виключно на пленарних засіданнях відповідних рад.
Листом від 03.10.2007 року № 3/5795/1 Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради повідомило регіональне відділення про готовність прийняти гуртожитки, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Дніпровськпромбуд" у процесі приватизації, але знаходяться у нього на балансі, при виконанні порядку передачі згідно вищезазначених нормативно-правових актів та рішення міської ради від 06.11.2004 року № 36/4 "Про надання згоди на прийняття житлового фонду до комунальної власності територіальної громади міста".
Згідно з п.п.3,6 ч.1 ст.3 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється, зокрема, з дотриманням таких підходів: 3) передача гуртожитків згідно із цим Законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності" та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону; 6) держава виділяє місцевим бюджетам кошти на заходи, пов"язані з прийняттям в комунальну власність гуртожитків (їх цілісних майнових комплексів), а саме: на виготовлення необхідної технічної документації, проведення капітального ремонту тощо, за заявками місцевих рад, в обсягах та порядку, які визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний фінансовий рік.
В подальшому регіональне відділення неодноразово зверталось до Дніпропетровської міської ради і Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради з проханням розглянути питання прийняття до комунальної власності територіальної громади міста гуртожитків за адресами: м.Дніпропетровськ, вул.Гомельська,59, вул.Коксова,24, пр.Петровського,56.
Дослідивши матеріали і обставини справи, господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Господарським судом встановлено, що в 1995 році відбулась приватизація орендного підприємства "Дніпровськпромбуд". Гуртожитки за адресами: м.Дніпропетровськ, вул.Гомельська,59, вул.Коксова,24, пр.Петровського,56 під час здійснення приватизації не увійшли до складу цілісного майнового комплексу та не були передані у власність ВАТ "Дніпровськпромбуд", але перебувають у нього на балансі.
В абзаці 2 п.9 ст.8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" визначено, що у разі банкрутства підприємств, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських селищних, сільських рад.
Управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, у відповідності Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України № 908\68 від 19 травня 1999 року, покладено на державні органи приватизації, яким є Фонд державного майна, його регіональні відділення та представництва.
Одним із способів такого управління, згідно з п.1.4 зазначеного Положення, є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності", в ст.ст. 2, 4 якого визначено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об"єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом.
Також встановлено, що 05.04.2007 року регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області видано наказ № 12/10-24УДМ про передачу до комунальної власності територіальної громади м.Дніпропетровська гуртожитків за адресами: м.Дніпропетровськ, вул.Гомельська,59, вул.Коксова,24, пр.Петровського,56 у м.Дніпропетровську та об"єктів інженерної інфраструктури, про що повідомлено відповідачів у справі.
Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради 03.10.2007 року повідомило регіональне відділення про готовність прийняти до комунальної власності територіальної громади міста гуртожитки, які знаходяться на балансі ВАТ "Дніпровськпромбуд".
Відносини, пов"язані з передачею об"єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об"єктів права комунальної власності у державну власність регулюються Законом України "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності", Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 891 від 06.11.1995 року, Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариство у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженим спільним наказом від 19.05.1999 р. № 908/68 Фонду державного майна України та Міністерства економіки України, а також Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".
Відповідно до ч.5 ст. 7 Закону України "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності" передача об"єктів права державної та комунальної власності оформляється актом приймання передачі, який підписується головою і членами комісії з питань передачі об"єктів.
В абзаці 2 п.1 зазначеного Положення вказано, що передача в комунальну власність відомчого житлового фонду в інших випадках здійснюється в такому ж порядку з дотриманням вимог Законів України Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності", "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законодавчих актів.
Разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі, електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо)(п.3 Положення).
Згідно п.8 Положення, передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього. У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.
Відповідно до п.10 Положення про порядок передачі об"єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 р. № 1482, передача оформлюється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об"єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об"єктів у державну власність, затвердженого цією постановою. Акт складається у чотирьох примірниках, підписується головою і членами комісії та затверджується органом, який створив комісію. Право на управління об"єктом передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Як було з"ясовано в процесі розгляду справи, 06.11.2002 року Дніпропетровською міською радою було прийняте рішення № 36/4, яким надано згоду на прийняття житлового фонду та гуртожитків у комунальну власність територіальної громади міста, а також затверджено комісію з прийняття-передачі вказаних об"єктів.
Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" регулюються правові, майнові, економічні, соціальні, організаційні питання щодо забезпечення реалізації конституційного права на житло громадян, які тривалий час на законних підставах проживають у гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян або для проживання сімей.
Згідно з п.п.3,6 ч.1 ст.3 зазначеного Закону, забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього закону, здійснюється, зокрема, шляхом передачі гуртожитків у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності" та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону (п.3). Держава виділяє місцевим бюджетам кошти на заходи, пов"язані з прийняттям у комунальну власність гуртожитків (їх цілісних майнових комплексів), а саме: на виготовлення необхідної технічної документації, проведення капітального ремонту тощо, за заявками місцевих рад, в обсягах та порядку, які визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний фінансовий рік.
Згідно ч.3 п.9 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 р. № 1482 "Про передачу об"єктів права державної та комунальної власності", передача майна здійснюється в місячний термін з дня прийняття рішення про передачу. Рішення Дніпропетровська міська рада прийняла 06.11.2002 року, але суду не надано доказів передачі Відповідачем-1, Відповідачу-2 гуртожитків разом з об"єктами інженерної інфраструктури, що обслуговують гуртожитки.
Вказані обставини є підставою для задоволення позовних вимог в повному обсязі. Судові витрати належить покласти на відповідачів, згідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись викладеним, ст.ст. 49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Позов задовольнити.
Зобов"язати Публічне акціонерне товариство "Дніпровськпромбуд" (вул.Гомельська,59, м. Дніпропетровськ, 49064, ідентифікаційний код 01238637) передати до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради об"єкти державного житлового фонду - гуртожитки за адресами: м. Дніпропетровськ, вул.Гомельська,59, вул.Коксова,24, пр.Петровського,56, а також об"єкти інженерної інфраструктури, що їх обслуговують, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Дніпровськпромбуд".
Зобов"язати Дніпропетровську міську раду (пр.К.Маркса,75, м.Дніпропетровськ, 49000, ідентифікаційний код 26510514) прийняти до комунальної власності територіальної громади м.Дніпропетровська від Публічного акціонерного товариства "Дніпровськпромбуд" (вул.Гомельська,59, м.Дніпропетровськ, 49064, ідентифікаційний код 01238637) об"єкти державного житлового фонду - гуртожитки за адресами: м.Дніпропетровськ, вул.Гомельська,59, вул.Коксова,24, пр.Петровського,56, а також об"єкти інженерної інфраструктури, що їх обслуговують, які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Дніпровськпромбуд".
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Дніпровськпромбуд" (вул.Гомельська,59, м. Дніпропетровськ, 49064, ідентифікаційний код 01238637) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (вул. Комсомольська, 58, м. Дніпропетровськ, 49000, р/р 35224013001104 в ГУ ДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЗКПО 13467337) 536,50 грн. (п"ятсот тридцять шість грн. 50 коп.) судового збору.
Стягнути з Дніпропетровської міської ради (пр.К.Маркса,75, м. Дніпропетровськ, 49000, ідентифікаційний код 26510514) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (вул.Комсомольська, 58, м.Дніпропетровськ, 49000, р/р 35224013001104 в ГУ ДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЗКПО 13467337) 536,50 грн. (п"ятсот тридцять шість грн. 50 коп.) судового збору.
Видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя М.М. Боділовська
Повне рішення підписано 06.09.12р.