07 вересня 2012 року 2а-4222/12/1070
м. Київ
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Терлецької О.О.,
при секретарі судового засідання -Корінному С.О., за участю сторін:
від позивача: Колодій О.М.,
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
зза позовомВишгородської міської ради
ддоПолітичної партії «УДАР»(Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка»
ппрообмеження права на мирні зібрання,
7 вересня 2012 року в 11 год. 10 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернулась Вишгородська міська рада з позовом до Політичної партії «УДАР»(Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка»про обмеження права на мирні зібрання 8 вересня 2012 року на площі Тараса Шевченка, 1, у місті Вишгород о 19 год. 00 хв. тривалістю 6 годин для перегляду біографічного фільму про братів Кличко та боксерського бою Віталія Кличка з Мануелем Чарром.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, в порушення вимог п. 3.1 Тимчасового положення, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Вишгородської міської ради № 208 «Про визначення порядку організації та проведення мирних зібрань на території м. Вишгород»(далі - Тимчасове положення про мирні зібрання №208) не зазначені: адреса організатора заходу, форми і методи гарантованого забезпечення громадського порядку, надання медичної допомоги, прізвище, ім'я та по-батькові осіб, уповноважених організаторами виконувати розпорядчі функції з організації та проведення заходу. Також, позивач вважає протиправним проведення мирного зібрання відповідачем за заявленою останнім адресою (площа Т. Шевченка у місті Вишгороді), оскільки дана адреса не входить до переліку вулиць, визначених Тимчасовим положенням про мирні зібрання №208 для проведення мирних зібрань.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів -невідкладно.
Зважаючи на вимоги ст. 182 КАС України та умови заявленого проведення мирного зібрання, судовий розгляд справи призначено на 07.09.2012 о 15 год. 00 хв.
Відповідно до ст. 38 КАС України судовий виклик осіб, які беруть участь у даній справі, здійснено за допомогою телефонного зв'язку.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач, належно повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, про що свідчить телефонограма, направлена судом представникам відповідача на засоби телефонного зв'язку вказані самими представниками відповідача у листі від 06.09.2012 року, - в судове засідання не з'явився.
Враховуючи, що відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, керуючись ч. 4 ст. 182 та ч.4 ст.128 КАС України, суд ухвалив розглядати справу за відсутності відповідача.
Дослідивши обставини справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
06.09.2012 року до Вишгородської міської ради за вх. № 229/2231 надійшло повідомлення за підписом уповноваженої особи в одномандатному виборчому окрузі № 96 Політичний партії «УДАР»«Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка»- Сізоненко В.В. з повідомленням про намір проведення 08.09.2012 року на площі Тараса Шевченка, 1, у м. Вишгороді о 19 год. 00 хв. мирного зібрання, тривалістю 6 годин, для перегляду біографічного фільму про братів Кличко та боксерського бою Віталія Кличка з Мануелем Чарром, орієнтовна кількість учасників мирного зібрання -500 осіб.
Відповідно до повідомлення Вишгородської міської партійної організації ВО «Свобода»№001 від 11.05.2012 року, зокрема, 08.09.2012 року за адресою: площа Т.Шевченка у місті Вишгород може відбуватись мирне зібрання з 8 год. 00 хв. до 21 год. 00 хв. в кількості 4 осіб, які поширюватимуть з одного намету партійну літературу.
Відповідно до ухвали Київського окружного адміністративного суду у справі №2а-3597/12/1070, позов Вишгородської міської ради про обмеження мирного зібрання за повідомленням №001 від 11.05.2012 року було залишено без розгляду. Зазначена ухвала не була скасована та набрала законної сили.
Представник позивача, відповідаючи на запитання суду, пояснив, що на день розгляду справи за адресою площа Т.Шевченка у місті Вишгород в порядку реалізації права на мирні зібрання та на умовах, викладених у повідомленні №001 від 11.05.2012 року знаходиться намет Вишгородської міської партійної організації ВО «Свобода», в якому з 8 год. 00 хв. до 21 год. 00 хв. знаходиться до чотирьох осіб. При цьому, представник позивача не заявив та не зміг підтвердити, що біля зазначеного намету перебуває більш ніж чотири учасники мирного зібрання, заявлених у повідомленні №001 від 11.05.2012 року.
Відповідно до пояснень представника позивача, місце проведення мирного зібрання, заявлене відповідачем по справі, а саме площа Т.Шевченка у місті Вишгород, є центральною площею міста, де у дні проведення масових заходів та у вихідні дні може одночасно перебувати більше 1000 осіб. Також, представник позивача повідомив суд про те, що у місці, де відповідач бажає провести мирне зібрання знаходиться численна кількість багатоповерхових житлових будинків і проведення чисельного мирного зібрання у нічний час може порушувати права громадян.
Відповідаючи на запитання суду щодо правового статусу Тимчасового положення мирні зібрання №208 від 15.08.2012 року, представник позивача підтвердив, що дане положення було прийняте в порядку реалізації передбачених п.б ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі -Закон №280/97-ВР) делегованих виконавчою владою повноважень по вирішенню відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійсненню контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку. При цьому, представник позивача вказав, що позивач чи виконавчий комітет позивача проект Тимчасового положення про мирні зібрання №208 з органами виконавчої влади, зокрема належною місцевою державною адміністрацією, не погоджував.
Надаючи правову оцінку відносинам, які складають предмет позову даної справи та застосовуючи норми чинного законодавства, суд виходить з наступного.
Ст. 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 4.11.1950 року, передбачено, що кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом в інтересах національної або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб і є необхідними в демократичному суспільстві.
Відповідно до ст. 39 Конституції України від 28.06.2006 року, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" від 19.06.2003 року № 964-IV, національною безпекою є захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам, зокрема, у сферах охорони здоров'я, соціальної політики, та культурного розвитку населення.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про основи національної безпеки України" від 19.06.2003 року № 964-IV, до об'єктів національної безпеки належать конституційні права і свободи людини і громадянина.
Відповідно до Положення «Про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.11.2010 № 550 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 грудня 2010 р. за № 1219/18514, громадський порядок -це система суспільних відносин, які складаються і розвиваються в громадських місцях під впливом правових та соціальних норм, спрямованих на забезпечення нормального функціонування установ, організацій, громадських об'єднань, праці й відпочинку громадян, повагу до їх честі, людської гідності та громадської моралі.
Таким чином, обов'язковими умовами можливого обмеження судом права на мирні зібрання є регулювання такого обмеження винятково нормами закону та створення через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань реальної, тобто очевидної:
- небезпеки заворушень чи злочинів,
- та/або загрози здоров'ю населення,
- та/або загрози конституційним правам і свободам інших людей.
У зв'язку з зазначеним та в порядку виконання вимог ч.4 ст.9 КАС України, суд, при вирішенні даної справи не може застосувати, як належний нормативно-правовий акт Тимчасове положення про мирні зібрання №208, зважаючи на те, що це положення, рівно як і рішення, яким воно затверджене суперечить ст.39 Конституції України - оскільки не є законом, а тому не може регулювати відносини з приводу умов та порядку проведення мирних зібрань.
Неможливість застосування до спірних правовідносин норм Тимчасового положення №208 також підтверджується наступним.
Відповідно до ч.3 ст.144 Конституції України, органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади.
Ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування»встановлено, що вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку -є делегованими повноваженнями. Ст. 1 цього ж Закону визначено, що делегованими повноваженнями -є зокрема, повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом. Таким чином, повноваження на виконання яких було видано Тимчасове положення про мирні зібрання №208 є повноваженнями органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом.
Відповідно до ч.4 ст.144 Конституції України, органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Порядок здіснення такого контролю визначений Типовим регламентом місцевої державної адміністрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 1999 року № 2263 (далі -Типовий регламент місцевої державної адміністрації). Відповідно п. 74 та п. 75 Типового регламенту місцевої державної адміністрації, контроль за виконанням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади здійснюється у встановленому законодавством порядку. Так місцева держадміністрація готує та подає зауваження і пропозиції з питань розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць до проектів актів законодавства, які розробляються іншими органами. З метою врахування громадської думки щодо проекту акта законодавства з питань розвитку конкретної адміністративно-територіальної одиниці, що надійшов від інших державних органів для погодження місцевою держадміністрацією, може бути проведене його громадське обговорення.
Таким чином, Тимчасове положення про мирні зібрання №208 може вважатись легітимним лише після того, як його проект був погоджений з відповідною місцевою адміністрацією.
Зважаючи на зазначене суд приходить до висновку, що чинним законодавством і, зокрема, Конституцією України, закріплений обов'язковий контроль органів виконавчої влади за виконанням делегованих від неї органам місцевого самоврядування повноважень. Такий контроль є необхідною конституційною гарантією дотримання органами місцевого самоврядування вимог чинного законодавства при вирішенні питань суспільної важливості та встановленні правил, які мають обов'язковий характер в межах окремої територіальної громади.
Представник позивача в судовому засіданні, відповідаючи на запитання суду, визнав що зазначений вище контроль зі сторони органів виконавчої влади при прийнятті Тимчасового положення про мирні зібранні №208 не здійснювався. З наведених вище обставин суд не може застосувати до вирішення справи по суті як легітимний нормативний акт Тимчасове положення про мирні зібранні №208.
Суд не вважає належною умовою для обмеження права відповідача на мирне зібрання можливість одночасного перебування 08.09.2012 року за адресою площа Т.Шевченка у місті Вишгород у період з 19 год. 00 хв. до 21 год. 00 хв. інформаційного намету Вишгородської міської партійної організації ВО «Свобода»з учасниками у кількості до 4 осіб, зважаючи на малу чисельність представників ВО «Свобода»біля намету та недоведеність позивачем реальної загрози порушення конституційних прав чи громадського порядку в наслідок цієї події.
Разом тим, суд бере до уваги ту обставину, що за адресою запланованого відповідачем мирного зібрання знаходяться численні багатоповерхові житлові будинки, та вважає, що проведенням мирного зібрання відповідачем може завдати очевидної шкоди конституційним правам громадян, а тому таке мирне зібрання підлягає обмеженню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 45 Конституції України, кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час. Максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.
Відповідно до ст. 54 Кодексу законів про працю від 10 грудня 1971 року № 322-VIII з наступними змінами нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.
Відповідно до обставин справи, відповідач має намір провести чисельне мирне зібрання в часовий проміжок з 19 год. 00 хв. 08.09.2012 року по 01 год. 00 хв. 09.09.2012 року - тобто частково в нічний час.
Суд також бере до уваги, що відеопоказ фільму та матчу для аудиторії з розрахунку щонайменше в 500 осіб, зважаючи на загальновідому інформацію, супроводжуватиметься використанням гучномовної апаратури, та великим рівнем шуму від такої апаратури та голосів учасників мирного зібрання.
Таким чином, проведення мирного зібрання відповідачем у справі у період з 22 год. 00 хв. 08.09.2012 року по 01 год. 00 хв. 09.09.2012 року створює реальну (очевидну) загрозу гарантованому конституційному праву громадян, які проживають поблизу місця проведення мирного зібрання, на відпочинок в нічний час.
Представник відповідача був належним чином повідомлений про розгляд даної справи, своїм правом надати пояснення не скористався, і у суду відсутні підстави для обмеження конституційного права громадян на відпочинок у зв'язку з проведенням мирного зібрання.
Зважаючи на зазначене, суд з метою захисту гарантованого конституційного права, вважає за необхідне обмежити мирне зібрання за повідомленням уповноваженої особи в одномандатному виборчому окрузі № 96 Політичний партії «УДАР»(Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка»від 06.09.2012 року за вх. № 229/2231, у період з 22 год. 00 хв. 08.09. 2012 року по 01 год. 00 хв. 09.09.2012 року.
Відповідно ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 182, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити частково.
Обмежити право Політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» на мирне зібрання шляхом заборони проведення мирного зібрання 8 вересня 2012 року за адресою площа Тараса Шевченка,1 у місті Вишгород Київської області за умовами повідомлення від 6 вересня 2012 року «Щодо проведення мирного зібрання громадян» вхідний № 229/2231 у період з 22-00 години 8 вересня 2012 року по 01-00 годину 9 вересня 2012 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Терлецька О.О.
Повний текст постанови виготовлено та підписано - 07 вересня 2012 р.