про відкриття провадження в адміністративній справі
07 вересня 2012 р. м. Чернівці Справа №2а/2470/2253/12
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Скакун О.П., розглянувши матеріали
за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу
до кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 204 ОСОБА_2,
Голови Сокирянської районної державної адміністрації Козака Василя Васильовича
про визнання протиправними дій,-
встановив:
Кандидат у народні депутати України ОСОБА_1 по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу звернувся з адміністративним позовом до кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 204 ОСОБА_2, Голови Сокирянської районної державної адміністрації Козака Василя Васильовича про визнання протиправними дій.
Відповідно до ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно ч.1 ст.175 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
У відповідності до ч.1 ст.174 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Отже даний спір повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява подана згідно із ст.104 КАС України та з дотриманням вимог ст.ст. 105, 106 КАС України. Підстави для повернення позовної заяви, залишення без розгляду чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 24, 107, 110, 174, 175 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Справа буде розглядатись колегією суддів під головуванням судді Скакун Оксани Петрівни.
3. Призначити справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 08 вересня 2012 р. о 14:00хв.
Засідання відбудеться в приміщенні Чернівецького окружного адміністративного суду за адресою: м. Чернівці, вул. Садова, 1-І.
4. У відповідності до ст.114 КАС України запропонувати особам, які беруть участь у справі, надати суду додаткові докази по справі.
5. У разі заперечення проти позову, відповідачу подати до 12 год. 00 хв. "08" вересня 2012 р. письмові заперечення проти позову та докази, які у нього є (докази, що подаються в копіях, повинні бути належним чином засвідчені).
6. Копію ухвали невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Скакун