Постанова від 22.08.2012 по справі 7516/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 серпня 2012 р. № 2-а- 7516/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Волкової Л.М.

при секретарі судового засідання - Сковира Л.Ю.

за участю:

представника позивача -Леонова Т.О., діє за дорученням від 23.07.12

представника відповідача -Щербатюк Ю.А., дієза дорученням № 4045/10/10-006 від 22.05.12

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вікар-11»до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати незаконними дії ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "Вікар-11" щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків та зборів: ПП «Баварія-Ф», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень 2011 року та ТОВ «Костарика-10», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень та грудень 2011 року, за наслідками якої складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки.

В судовом засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, посилаючись на той факт, що спірна звірка була проведена без додержання вимог чинного законодавства, в акті відсутнє посилання на докази, що підтверджують наявність фактів порушень, які були установлені під час проведення звірки, у відповідача були відсутні законні підстави на проведення оскаржуваної звірки.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, посилаючись на відповідність вчинених дій вимогам діючого законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Вікар-11»є юридичною особою, та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Київському районі м. Харкова.

Відповідачем було складено акт № 337/235/37363831 від 19.06.12 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Вікар-11" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та зборів: ПП «Баварія-Ф», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень 2011 року та ТОВ «Костарика-10», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень та грудень 2011 року. (а.с. 67-74)

Перевіряючи дії відповідача по проведенню зустрічної звірки та складанню вказаного вище акту на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок дій органів державної податкової служби України під час реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань, станом на момент виникнення спірних правовідносин був визначений Податковим кодексом України.

Згідно з п.п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно з п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, крім іншого, 5) у разі проведення зустрічної звірки. Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі. Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Таким чином, зустрічна звірка проводиться лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, зазначеної у запиті, тобто висновки в тому числі й щодо з'ясування реальності господарських відносин та повноти відображення в обліку податків та зборів можуть бути зроблені податковим органом та викладені в довідці за результатами проведеної зустрічної звірки лише за результатами співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів платника податків.

З дослідженого в судовому засіданні акту № 337/235/37363831 від 19.06.12, вбачається що запиту про подання інформації у зв'язку з проведенням зустрічної звірки на адресу позивача відповідачем не направлялося, у вказаному акті відсутнє посилання на складання такого запиту. Представником відповідачем в судовому засіданні не надано пояснення щодо підстав не складення та не направлення на адресу позивача у разі проведення зустрічної звірки письмового запиту про подання інформації.

Таким чином, відповідачем не було отримано від позивача первинні документи, оскільки останні не запитувалися.

Як встановлено судом вище, в порушення вимог Податкового кодексу України відповідачем було складено акт, а не довідку, як передбачено вимогами законодавства. Таким чином, за формою акт № 337/235/37363831 від 19.06.12 про неможливість проведення зустрічної звірки проведення зустрічної звірки ТОВ "Вікар-11" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та зборів: ПП «Баварія-Ф», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень 2011 року та ТОВ «Костарика-10», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень та грудень 2011 року, що не відповідає вимогам п. 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, який встановлює вимогу щодо оформлення результатів зустрічної звірки у вигляді довідки.

Крім цього, в указаному вище акті № 337/235/37363831 від 19.06.12 про неможливість проведення зустрічної звірки проведення зустрічної звірки ТОВ "Вікар-11" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та зборів: ПП «Баварія-Ф», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень 2011 року та ТОВ «Костарика-10», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень та грудень 2011 року відповідачем зазначено про відсутність факту реального вчинення господарських операцій за вересень та грудень 2011 року.

З акту про неможливість проведення зустрічної звірки вбачається, що відповідачем під час складення вказаного акту не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, оскільки такі документи у відповідача були відсутні.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

З аналізу викладених вище норм суд приходить до висновку про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до п.73.5 ст. 73 ПК України та, відповідно її віднесенням законодавцем до глави 7 Податкового кодексу України «Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби». В той час, як функція податкового щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічних звірок, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком проведення органами Державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232.

Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, під час розгляду справи належних та допустимих в розумінні ст. 70 КАС України доказів на підтвердження правомірності вчинених дій податковий орган до суду не надав.

На підставі викладеного, керуючись Податковим кодексом України, Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, ст.ст. 94, 160, 161, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Вікар-11»до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними - задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати незаконними дії ДПІ у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "Вікар-11" щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків та зборів: ПП «Баварія-Ф», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень 2011 року та ТОВ «Костарика-10», їх реальності та повноти відображення в обліку за період вересень та грудень 2011 року, за наслідками якої складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки.

3. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 27 серпня 2012 року.

Суддя Волкова Л.М.