Постанова від 07.08.2012 по справі 2а-8210/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07 серпня 2012 року 12:09 № 2а-8210/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Іщук І.О. при секретарі судового засідання Самаренко Х.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд"

до Виконуючого обов'язки головного державного санітарного лікаря Дніпровського району міста Києва Козлякової Надії Павлівни

про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансової санкції №9 від 10.05.2012

За участю представників сторін:

від позивача: Топало Р.В.,

від відповідача: Дашавська О.В.

від 3-ї особи: ОСОБА_3

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 07.08.2012 року в 12 год. 09 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заявлені про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій від 10.05.2012 №9.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача посилається на ті обставини, що вказані висновки у постанові є неправомірними, оскільки санітарно-мікробіологічні дослідження проводились щодо проб харчових продуктів, відібраних з грубими порушеннями вимог чинного законодавства. Так, при відбору проб харчових продуктів стерильний посуд, як це вимагає Постанова Державного комітету СРСР по стандартам від 04.12.19985 №3909, відповідачем не використовувався. Надана на вимогу співробітників споживча тара, яка не передбачала герметичного закриття, призвела до забруднення відібраних проб, та порушення відповідачем інших норм чинного законодавства.

Крім того, представник позивача зазначив, що відповідачем порушено процедуру транспортування відібраних зразків (ДСТУ 26668-85), та вимог ст.14 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контрою) у сфері господарської діяльності»відповідно до якого відбір зразків продукції здійснюється в кількості не менш як два екземпляри, один з яких залишається у суб'єкта господарювання. За таких підстав представник позивача вважає, що прийнята постанова є незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача та 3-ї особи проти позову заперечував, посилаючись на Закони України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності», та Порядок застосування фінансових санкцій за порушення санітарного законодавства»від 20.07.1995 №135, зазначив, що оскаржувана постанова прийнята відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені в запереченнях проти позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду про наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.05.2012 Санітарно-епідеміологічною станцією Дніпровського району м. Києва на підставі направлення №436 від 04.05.2012. проведено перевірку дотримання санітарного законодавства в закусочній "МакДональдз-Скай Молл"за результатами якої складено акт від 04.05.2012.

04.05.2012 Санітарно-епідеміологічною станцією Дніпровського району м. Києва відібрано проби харчових продуктів ( в кількості 4 одиниць та 20 санітарно-гігієнічних змивів) для проведення бактеріологічних досліджень.

10.05.2012 Державною санітарно-епідеміологічною службою України прийнято постанову про застосування фінансової санкції №9, якою встановлено, що при лабораторному досліджені салату «Чікен Прем'єр»виготовленого і відібраного 04.05.2012 в 11:00 годин в закладі ресторанного господарства Мак Дональдз», виявлена його невідповідність висновку санітарно-епідеміологічної експертизи МОЗ України за №05.03.02-06/24846 від 18.05.2007 по бактеріологічним показникам.

Виготовлено та реалізовано салат «Чікен-Премєр»- 3 порції вагою 0,210 кг кожна, по ціні 21,50грн. за порцію, на загальну суму 65,50 грн., що свідчить про недотримання технології приготування салатів або санітарно-гігієнічного режиму на підприємстві.

За результатами прийнятої постанови на позивача відповідно до рр.10, 11 СанПіНу №42-123-5777-91 «Санітарні норми та правила для підприємств громадського харчування», ст.ст. 17, 46, 47 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, застосовано до позивача фінансову санкцію у розмірі 65,00 грн. за порушення санітарного законодавства.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" відбір зразків продукції здійснюється на підставі письмового вмотивованого рішення керівника органу державного нагляду (контролю) або його заступника згідно із законом.

У рішенні про необхідність відбору зразків продукції зазначаються кількість зразків для кожного виду або типу продукції, необхідних для експертизи, а також місце здійснення цієї експертизи.

Відбір зразків продукції здійснюється в кількості не менш як два екземпляри, один (контрольний) з яких залишається у суб'єкта господарювання.

Згідно ст. 14 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності " відбір зразків продукції здійснюється посадовою особою органу державного нагляду (контролю) у присутності керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи і засвідчується актом відбору зразків продукції.

До початку відбору зразків продукції посадова особа органу державного нагляду (контролю) зобов'язана пред'явити рішення про відбір зразків продукції та роз'яснити суб'єкту господарювання порядок відбору зразків продукції.

Суб'єкт господарювання має право бути присутнім при всіх діях посадової особи органу державного нагляду (контролю) під час відбору зразків продукції і заявляти клопотання з приводу цих дій, про що вноситься запис до акта відбору зразків продукції.

Правила відбору зразків продукції затверджуються Кабінетом Міністрів України. Кількість зразків продукції, що відбираються, має відповідати кількості, зазначеній у рішенні органу державного нагляду (контролю) про відбір зразків продукції.

Контрольні зразки повинні зберігатися в умовах, що забезпечують збереження їх якості та цілісності.

Відібрані зразки продукції повинні бути укомплектовані, упаковані та опломбовані (опечатані).

Умови зберігання і транспортування відібраних зразків продукції не повинні змінювати параметри, за якими буде проводитися експертиза (випробування) цих зразків.

Посадова особа, яка відбирає зразки продукції для експертизи (випробування), забезпечує їх збереження і своєчасність доставки до місця здійснення експертизи (випробування).

Отже, із вищевикладеного вбачається, що Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено чітка процедура проведення відбору зразків продукції.

Відповідно до Державних санітарних правил "Мікробіологічні нормативи та методи контролю продукції громадського харчування", затверджених Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 07.11.2001 № 139, відбір проб, підготовку їх до мікробіологічного аналізу, а також культивування мікроорганізмів проводять відповідно до ГОСТ загального призначення: ГОСТ 26668-85, ГОСТ 26669-85, ГОСТ 26670-91.

Питання порядку відбору проб харчових продуктів урегульовано Міждержавним стандартом "Продукти харчові та смакові. Методи відбору проб для мікробіологічних аналізів" (надалі - ГОСТ 26668-85), затвердженим Постановою Державного комітету СРСР по стандартам від 04.12.1985 № 3909.

Пунктом 2.5 ГОСТ 26668-85 передбачено порядок відбору проб продуктів, відповідно до якого проби продуктів для мікробіологічних аналізів відбираються в стерильний посуд, горло якого попередньо обпалюють в полум'ї горілки. При цьому, проби відбираються за допомогою стерильних інструментів.

В той же час, відбір проб харчових продуктів, зокрема і салату "Чикен Прем'єр", 04.05.2012 в закусочній "МакДональдз-Скай Молл" здійснювався з порушенням вказаних вимог.

Як зазначив позивач, посадові особи, які здійснювали перевірку закусочної 04.05.2012, не мали спеціально призначеного для відбору проб харчових продуктів стерильного посуду, та для відбору проб просили працівників закусочної надати тару. Відбір проб харчових продуктів 04.05.2012 проводився в споживчу тару, незважаючи на той факт, що представником Позивача було запропоновано посадовим особам СЕС Дніпровського району використати стерильне упакування, яке використовується для внутрішніх відборів проб у закусочній.

Відповідно до пункту 2.4 ГОСТ 26668-85, відбір проб продуктів повинен здійснюватися асептичним способом, який виключає мікробне забруднення продукту із оточуючого середовища.

В даному випадку відбір проб продуктів харчування було здійснено в упакування, яке не передбачає його герметичного закриття, що могло призвести до забруднення відібраних проб із оточуючого середовища (з моменту відбору до проведення аналізів в лабораторії).

Пунктом 4.5 ГОСТ 26668-85, передбачено, що проби продуктів, які швидко псуються (до яких, зокрема, відноситься і салат "Чикен Прем'єр") транспортуються при температурі 5°С не більше 6 годин, за виключенням продуктів, на які передбачені спеціальні умови для транспортування проб в нормативно-технічній документації.

Зважаючи, що вказані відібрані проби транспортувалися міськавтотранспортом (про що зазначено в Акті від 04.05.2012), виключити можливість мікробіологічного забруднення продуктів із оточуючого середовища після їх відбору і до проведення дослідження неможливо.

Також суд зазначає, що Порядком відбору зразків продукції для визначення її якісних показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 N 1280 (надалі -Порядок 1280), визначен механізм здійснення органами державного нагляду (контролю) відбору зразків продукції у суб'єктів господарювання для проведення експертизи (випробування).

Особливості відбору зразків окремих видів продукції визначаються іншими нормативно-правовими актами.

Пункт 2 Порядку 1280 передбачає, що відбір зразків продукції здійснюється на підставі письмового вмотивованого рішення керівника органу державного нагляду (контролю) або його заступника згідно із Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

У рішенні про відбір зразків продукції зазначається кількість зразків для кожного виду (типу) продукції (не менш як два), необхідних для проведення експертизи (випробування), а також місце її проведення. При цьому кількість зразків продукції, що відбираються, повинна відповідати кількості, зазначеній у відповідному рішенні органу державного нагляду (контролю).

Згідно із пунктом 3 Порядку 1280, відбір зразків продукції здійснюється посадовою особою органу державного нагляду (контролю) у присутності керівника юридичної особи, фізичної особи - підприємця або уповноваженої ними особи, які мають право заявляти клопотання з приводу пов'язаних з таким відбором дій, про що вноситься запис до акта відбору зразків продукції.

Відібрані зразки продукції повинні бути укомплектовані, упаковані та опломбовані (опечатані) посадовою особою органу державного нагляду (контролю) і зберігатися та транспортуватися в умовах, що забезпечують незмінність параметрів, за якими буде проводитися експертиза (випробування) таких зразків (п.5 Порядку 1280).

За таких обставин, суд, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності вчинених ним дій.

Керуючись ст.ст. 7-12, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Підприємства з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн Лтд» - задовольнити повністю

2. Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування фінансової санкції №9 від 10.05.2012 винесену Виконуючою обов'язки Головного державного санітарного лікаря Дніпровського району м. Києва Козляковою Н.П.

3. Присудити з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Дніпровської районної санітарно-епідеміологічної станції м. Києва (вул. Краківська, 28-б, м. Київ, 02094) на користь Підприємства з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн Лтд» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 32,19 грн. (тридцять дві грн. 19 коп.)

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.О. Іщук