Справа № 1570/3776/2012
04 вересня 2012 року
м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токмілової Л.М.
при секретарі судового засідання Ігнатенко М.Ю.
за участю сторін:
представника позивача -Сапожнікової Н.М.
представник відповідача -не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства ЖКС «Порто-Франківський»про стягнення 171843,14 грн., -
18 червня 2012 року Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства ЖКС «Порто-Франківський»мотивуючи його тим, що підприємства, установи, організації відповідно до п.9 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Згідно звіту за формою 10-ПІ за 2011 рік у відповідача середньооблікова численність штатних працівників склала 790 осіб. Згідно норм Закону відповідач повинен був створити 32 робочих місця для працевлаштування інвалідів, але створив лише 25 місць, тому відповідно до ст.20 Закону повинен сплатити адміністративно-господарську санкцію в розмірі середньорічної заробітної плати на підприємстві, помножену на кількість нестворених робочих місць для інвалідів. Сума відрахувань відповідача нестворені робочі місця для інваліда становить 170352,56 гривень. Крім того, відповідно до ст.20 Закону за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідач повинен сплатити пеню, яка станом на 21.05.2012 р. склала 1490,58 гривень.
У судовому засіданні представник Фонду посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд стягнути з відповідача суму в розмірі 171843,14 гривень.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, але 13 липня 2012 року на адресу суду направив заперечення на позовну заяву. В яких просив суд відмовити в задоволенні позову посилаючись на ті обставини, що згідно з діючим законодавством України КП «ЖКС «Порто-Франківський»були вжиті всі заходи щодо створення на підприємстві робочих місць для інвалідів. Протягом 2011 року відповідач інформував Міський центр зайнятості про створення робочих місць для інвалідів та просив направляти громадян, а також інвалідів. Крім того, в запереченнях зазначено, що підприємство постійно приймало участь у всіх заходах, що проводяться центром зайнятості по пошуку робітників, а саме, двірників та прибиральників, де можуть працювати інваліди. Приймало участь в ярмарку вакансій для осіб з обмеженою працездатністю та давало оголошення у виданнях «Працевлаштування» та робота для Вас».
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не обґрунтований та задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що в 2011 році КП ЖКС «Порто-Франківський» в додержання вимог ст. ст. 18,19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»були створені робочі місця для інвалідів. Протягом 2011 року відповідач приймав усі необхідні заходи стосовно працевлаштування громадян обмеженими фізичними можливостями. Виходячи з наявності матеріалів у справі, було встановлено, що відповідачем надані до Міського районного центру зайнятості звіти за формою №3-ПН про наявність вакансій, а також, на протязі 2011 року в засобах масової інформації публікувалась об'яви про запрошення інвалідів на роботу. Крім того, відповідач приймав участь в «Ярмарку вакансій для осіб з обмеженими фізичними можливостями».
Але відповідні заходи відповідача, не зважаючи на додержання останнім усіх передбачених законодавством заходів, не дали позитивних результатів та працевлаштування інвалідів не відбулося.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, як використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової численності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Керівники підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання у разі незабезпечення зазначених нормативів несуть відповідальність у встановленому Законом порядку.
Судом встановлено, що відповідачем у 2011 році виконано вимоги передбачені Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України».
Аналізуючи наведені вище норми законодавства, передбачено, що державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи та працевлаштовує інвалідів за умови виконання роботодавцем зобов'язань. Отже, відповідачем було виконано обов'язок роботодавця щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу та вжито всіх необхідних заходів стосовно інформування державних органів про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, тому суд не знайшов підстав для стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 170352,56 грн.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 КАС України.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позивач не довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони не підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 128, 159-164 КАС України, суд -
У задоволені адміністративного позову Одеському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства ЖКС «Порто-Франківський»про стягнення 171843,14 грн. - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 05 вересня 2012 року.
Суддя Л.М.Токмілова
05 вересня 2012 року
.