Справа № 2а-665/10/1770
29 червня 2010 року 17год. 19хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д. Є. за участю секретаря судового засідання Махаринця Д. Є. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Комісарук П.Р.
відповідача: представник Назарук Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Дубенський міжрайонний онкологічний диспансер
до Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Рівненській області
про визнання нечинним рішення суб'єкта владних повноважень
Позивач - Дубенський міжрайонний онкологічний диспансер (далі онкодиспансер) звернувся до суду з позовом до відповідача - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Рівненській області про визнання не чинним рішення суб'єкта владних повноважень.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що відповідач прийняв постанову №05/08-12 від 14.12.2009 року (а.с5) про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання з порушенням вимог чинного законодавства, відтак, оспорюваний акт є незаконним. В судове засідання позивач подав доповнення до позовних вимог в якому вказав, що всупереч вимогам ст. 61 Конституції України відповідач повторно застосував відповідальність за одне й те саме правопорушення, за яке раніше позивача вже було притягнуто до відповідальності. Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, подав суду письмові заперечення. відповідач вважає, постанову №05/08-12 від 14.12.2009 року законною, а позов безпідставним та просить відмовити у його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.
Як встановлено в судовому засіданні, державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Рівненській області 10.12.2009 р. проведено позаплановий захід - перевірку виконання вимог припису №03/08-07 від 09.07.2009 (а.с.23-24). За результатами перевірки встановлено факт ухилення від виконання даного припису в частині пунктів 1, 4, 5, 7, 11 Дане обстеження оформлене актом № 05/08-12 від 10.12.2009 року (а.с.21).
Постановою №05/08-12 від 14 грудня 2009 року Інспекцією з енергонагляду, відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" накладено штраф на Дубенський онкодиспансер у розмірі 100 неоподатковуваних доходів громадян (1700грн.) за ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду № 03/08-07 від 09.07.2009р.
Проте, раніше 19.03.2009 року інспекцією з енергонагляду вже проводилась планова перевірка Лубенського онкодиспансера. предметом перевірки було обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання.
Актом перевірки № 06/08-03 від 19.03.2009 року (а.с.73-76). Інспекцією з енергонагляду були зафіксовані порушення законодавства про електроенергетику, на усунення яких позивачу внесено припис № 06/08-03.від 19.03.2009 року (а.с.55-56) з переліком порушень та заходів на їх усунення.
Постановою №03/08-07 від 17 липня 2009 року (а.с.77) Інспекцією з енергонагляду, відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" накладено штраф на Дубенський онкодиспансер у розмірі 20 неоподатковуваних доходів громадян (340грн.) за ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду № 06/08-03 від 19.03.2009року. Штраф був повністю сплачений до бюджету, що підтверджується квитанцією № 1756.202.1 від 16.06.2010 року( а.с.69).
Зі змісту зазначених документів суд встановив, що Припис № 03/08-07 від 09.07.2009 року дублює припис № 06/08-03 оскільки ці приписи внесені на адресу Дубенського онкодиспансера на усунення одних і тих самих порушень, які вперше були виявлені згідно акту від 19.03.2009 року, вказані приписи містять аналогічні вимоги.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику" 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР, з наступними змінами та доповненнями (надалі - Закон), державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Статтею 11 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства, надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону, одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.
Частиною 3 ст. 27 Закону передбачено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
- за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З аналізу норм ст.ст. 9, 27 Закону вбачається, що законодавством не передбачено внесення перевіреному суб'єкту господарювання повторного припису на одне й те саме порушення в галузі електроенергетики. Відповідальність передбачена за "ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій", і тому передбачена санкція саме за ухилення від виконання вимог. Враховуючи що вимоги першого припису виконані не були, має місце правопорушення вчинене шляхом бездіяльності, (ухилення), тобто триваюче правопорушення, яке не може по своїй суті бути повторним.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ч. 7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року N 877-V, із змінами та доповненнями, вказує на те, що на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Відтак, винесення повторного (дублюючого) припису за наслідками позапланового заходу законодавством не передбачено.
Згідно ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративного-господарські санкції, тобто заходи майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Статтею 239 Господарського кодексу України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, одними з яких є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання, а також адміністративно-господарський штраф.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що при винесенні припису № 03/08-07 від 09.07.2009 інспекція з енергонагляду перевищила надані їй повноваження, оскільки внесла повторний припис суб'єкту господарювання за одне й те саме порушення, незважаючи, що такий спосіб реагування прямо не передбачений Законом.
Представником відповідача в судовому засіданні не було надано доказів правомірності своїх дій, а саме чому при виявленні одного і того самого порушення інспекція з енергонагляду повторно накладала штрафні санкції різного розміру на лікувальний заклад.
Твердження представника відповідача про те, що Інспекцією з енергонагляду було зафіксовано два різні порушення, тобто невиконання двох різних приписів (від 19.03.2009 та від 09.07.2009р) не знайшло свого підтвердження ході розгляду адміністративної справи, оскільки, як вже зазначалось, обидва приписи внесені за наслідками перевірок, якими виявлено одні і ті ж самі порушення вимог Закону України "Про електроенергетику", наведені в приписах вимоги є ідентичними.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 61 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд, з'ясувавши невідповідність оспорюваного рішення вимогам ст. 2 КАС України, прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо скасування винесеної відповідачем постанови №05/08-12 від 14.12.2009 року про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати нечинною постанову про накладення на позивача штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у сфері теплопостачання № 05/08-12 від 14 грудня 2009 року винесену Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Рівненській області
Присудити на користь позивача Дубенський міжрайонний онкологічний диспансер із Державного бюджету судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 05.07.2010 року
Суддя Махаринець Д. Є.