Постанова від 20.05.2010 по справі 2а-653/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-653/10/1770

20 травня 2010 р. 16год. 25хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д. Є. за участю секретаря судового засідання Морозюк О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

прокурор: Піддубна Л.П.,

позивача: представник Назарук Ю.О.,

відповідача: представник Онищук В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Заступник прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго"

доНемовицька сільська рада

про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ :

Заступник прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі ДП НЕК "Укренерго"), від іменя якого діє Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Західному регіоні" (далі ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні") ДП НЕК "Укренерго", звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить стягнути з відповідача - Немовицька сільська рада штраф в сумі 1700 грн.

Прокурор у судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення, які повністю співпадають із позицією, викладеною у позовній заяві. При цьому надав належним чином завірені копії витягів із Статуту ДП НЕК "Укренерго" та витяг з Положення про ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні".

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити.

Відповідач з позовними вимогами не погодився, позов заперечив.

Суд викликав в судове засідання для дачі пояснень державного інспектора з енергетичного нагляду Орешко Олександра Івановича, який в судовому засіданні підтвердив правомірність своїх дій по складанню Акту перевірки № 05/04-03-6-108 від 28.05.2009 року, Припису № 05/04-03-6-108 від 05.03.2009 року, Акту № 05/04-03-6-108 від 05.03.2009 року та винесення Постанови № 10/04-05-6-238 від 02.06.2010 року.

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та свідка давши оцінку доказам у справі, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 05 березня 2009 р. державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Рівненській області було проведено обстеження (перевірку) відповідача, яка проходила в присутності секретаря Немовицької сільської ради - ОСОБА_4, про що складено акт обстеження (перевірки) № 05/04-03-6-108 (а.с. 9-11).

За наслідками проведеного обстеження, державним інспектором з енергетичного нагляду було складено припис № 05/04-03-6-108 від 05 березня 2009 р. (а.с. 7-8), про виконання якого в цілому відповідач зобов'язаний був повідомити Держінспекцію з енергонагляду до "17" березня 2009 р.

28 травня 2009 р. за результатами проведеної перевірки дотримання законодавства про електроенергетику державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Рівненській області було складено акт № 10/04-05-6-238 (а.с. 12), яким зафіксовано порушення ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», що полягає в невиконанні відповідачем припису № 05/04-03-6-108 від 05 березня 2010 р.

В зв'язку з цим, 02 червня 2009 р. державним інспектором з енергетичного нагляду було винесено постанову № 10/04-05-6-238 про накладення на Немовицьку сільську раду штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700 грн. (а.с. 6).

Відповідно до Закону України „Про електроенергетику" Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. В розумінні зазначеного закону, споживачі енергії - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю;

Згідно статей 5 і 22 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" Кабінетом Міністрів України постановою від 22.02.2008 N 75 затверджено критерії розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику їх діяльності в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і періодичність здійснення заходів державного нагляду (контролю).

Відповідно до встановлених критеріїв суб'єкти господарювання незалежно від форм власності та видів господарської діяльності з урахуванням значення прийнятого ризику належать до одного з трьох ступенів ризику - високого, середнього та незначного.

До суб'єктів господарювання відповідного ступеню прийнятного ризику належать підприємства і організації та їх виробничі об'єкти - споживачі електричної (теплової) енергії, що мають струмоприймачі відповідної (першої, другої, третьої) категорії з надійності електропостачання, у тому числі органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які наділені господарською компетенцією (стаття 2 Господарського кодексу України), а також підприємства і організації та їх виробничі об'єкти, що проводять господарську діяльність з передачі та постачання електричної енергії магістральними і локальними (місцевими) розподільними мережами (суб'єкти електроенергетики).

При цьому учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Згідно з нормами частини 7 статті 3 Господарського кодексу України відносини, що складаються між структурними підрозділами суб'єкта господарювання, та відносини суб'єкта господарювання з його структурними підрозділами (споживачі теплової енергії, які використовують теплову енергію від власних джерел теплопостачання) є внутрішньогосподарськими та відносяться до видів господарської діяльності і, в частині дотримання вимог законодавства, підпадають під дію Законів України "Про електроенергетику" і "Про теплопостачання".

Відповідно до вимог статті 27 Закону України "Про електроенергетику" та статті 31 Закону України "Про теплопостачання" відповідальність за правопорушення в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання несуть як суб'єкти електроенергетики, суб'єкти відносин у сфері теплопостачання, так і органи місцевого самоврядування та органи державної влади, в частині господарської діяльності, яку вони проводять

Згідно ст.27 Закону України «Про електроенергетику»Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Цією ж статтею передбачена відповідальність суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу в розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до п.10 Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 (далі - Положення) суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання.

Однак, всупереч цьому відповідач в добровільному порядку штраф в розмірі 1700 грн. не сплатив.

Пунктом 10 Положення встановлено, що у разі несплати штрафу у зазначений термін штраф стягується в судовому порядку.

Згідно ч.4 ст.94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з відповідача - Немовицької сільської ради в дохід Державного бюджету України штраф в розмірі 1700 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Махаринець Д. Є.

Постанова складена в повному обсязі "25" травня 2010 р.