Постанова від 07.08.2012 по справі 0870/5746/12

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2012 року 16:45 Справа № 0870/5746/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Татаринова Д.В.

при секретарі судового засідання Урсуленко Ю.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Прокурора Приазовського району Запорізької області в інтересах держави в особі Запорізького обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів

до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Пансіонат «Азов»

про: стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені, -

за участю представників сторін:

від прокуратури: Стешенко В.Є.

від позивача: Скорженко А.П.,

від відповідача: Кошова В.І.,

ВСТАНОВИВ:

14.06.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Приазовського району Запорізької області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Запорізького обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів (далі - позивач, ЗОВФСЗІ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пансіонат «Азов» (далі - позивач, ТОВ «Пансіонат «Азов»), у якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році у розмірі 6 517,08 грн.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав зазначених у позовній заяві та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник позивача також підтримав позовні вимоги та зазначив, що кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні були працювати в 2011 році на робочих місцях у ТОВ «Пансіонат «Азов» складає 1 особа, однак середньооблікова кількість інвалідів у 2011 році складала 0 осіб. За таких обставин просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечила, що у жовтні 2011 року Приазовським центром зайнятості було направлено на вакансію електрика дільниці 1 особу-інваліда, якому було відмовлено в працевлаштуванні, у зв'язку з невідповідністю робочого місця стану здоров'я інваліда. У зв'язку з зазначеним просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, вислухавши пояснення та доводи представників сторін та показання свідків, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.

ЗОВФСЗІ, згідно Положення, затвердженого 23.05.2004, є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, що утворений для реалізації державної політики у сфері соціального захисту інвалідів, а також здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

ТОВ «Пансіонат «Азов» зареєстроване як юридична особа Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області 19.07.2000 за юридичною адресою вул. Приморська, с. Новокостянтинівка, Приазовський район, Запорізька область, 72452.

Проведеною прокуратурою Приазовського району перевіркою встановлено, що згідно звіту ТОВ «Пансіонат «Азов» про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік наданого до Запорізького обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2011 році становила 10 осіб, з них середньооблікова кількість інвалідів 0 осіб. Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» склала 1 особу.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2011 році у ТОВ «Пансіонат «Азов» становила 12 900,00 грн., тому розмір адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів для ТОВ «Пансіонат «Азов» становить 6 450,00 грн.

Згідно розрахунку Запорізького обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів встановлено, що заборгованість ТОВ «Пансіонат «Азов» по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році складає 6 517,08 грн., з них 6 450,00 грн. адміністративно-господарські санкції та пеня за період з 18.04.2012 по 08.06.2012 у розмірі 67,08 грн.

На виконання вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» ТОВ «Пансіонат «Азов» було створено робоче місце для інваліда, відповідно до наказу № 55 від 30.12.2009 та довідкою ТОВ «Пансіонат «Азов» №12 від 06.08.2012, а саме посадою електрика 4-го розряду.

На протязі 2011 року відповідачем подавались до Приазовського районного центру зайнятості звіти про наявність вакансій форми 3-ПН де в розділі «Характеристика вакантного місця» було вказано що у відповідача є вакантне місце електрика 4-го розряду - інваліда з постійним характером роботи і нормованим режимом робочого дня (копії містяться в матеріалах справи).

11.10.2011 Приазовським центром зайнятості у відповідності до звітів ТОВ «Пансіонат «Азов» Про наявність вакансій за формою 3-ПН, було направлено на вакансію електрика дільниці 1 особу - інваліда, про що свідчить направлення на працевлаштування від 11.10.2011 видане на ім'я ОСОБА_4.

Як вбачається з цього направлення, ОСОБА_4 відповідно до даних підприємства про потребу у працівниках від 04.10.2011 направляється для працевлаштування на посаду електрика дільниці.

У розділі 5 «Трудова реабілітація» Індивідуальної програми реабілітації інваліда № 908 ОСОБА_4 вказані медичні рекомендації щодо роботи, яку за станом здоров'я може виконувати інвалід - це черговий та двірник з неповним робочим днем.

Відповідно ч. 3 ст. 17 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення інваліда на іншу роботу без його згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров'я інвалідів.

ТОВ «Пансіонат «Азов» в межах чинного законодавства і за відсутності відповідних медичних рекомендацій відмовило в працевлаштуванні інваліда про що свідчить напис на направленні від 11.10.2011. Вільних рекомендованих вакансій на цей час у ТОВ «Пансіонат «Азов» були відсутні.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності стягнення з ТОВ «Пансіонат «Азов» суми адміністративно-господарських санкцій та пені, відповідачем доведено правомірність своїх дій у відмові інваліду у працевлаштуванні.

Крім того ТОВ «Пансіонат «Азов», сумлінно виконує вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та надає звіти до Приазовського районного центру зайнятості «Про наявність вільних робочих місць», не повинен притягуватися до відповідальності за відсутності інваліда з підходящим станом здоров'я.

З огляду на викладене, позовні вимоги Прокурора Приазовського району в інтересах Запорізького обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів щодо стягнення з ТОВ «Пансіонат «Азов» суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році у розмірі 6 517,08 грн. не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 -12, 14, 86, 158 -163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) Д.В. Татаринов