22 серпня 2012 року Справа № 2а/0370/2339/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Даний позов мотивовано тим, що позивач відповідно до сертифікату на право на земельну ділянку серії ВЛ №0231222, має право на земельну частку (пай), розміром 1,57 в умовних кадастрових гектарах на землях колишнього КСП "Турія". Зазначає, що на виконання Указу Президента "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08 серпня 1995 року №720/95, Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток(паїв)", Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області 09 лютого 2009 року було прийняте розпорядження №40 "Про передачу в натурі (на місцевості) земельних ділянок у приватну власність власникам земельних часток (паїв) колишнього КСП "Турія". Пунктом 3 даного розпорядження було передано в натурі (на місцевості) земельні ділянки за межами населених пунктів Бузаківської сільської ради в розмірі частки (паю) власникам земельних сертифікатів на право на земельну частку (пай) колишнього КСП "Турія" у приватну власність згідно із проектом землеустрою щодо організації території земельних часток(паїв), а пунктом 4 вищевказаного розпорядження було рекомендовано управлінню Держкомзему у Камінь-Каширському районі разом із товариством з обмеженою відповідальністю "Візар" забезпечити організацію робіт з установленням меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) та складання державних актів на право власності на земельні ділянки на підставі відповідних договорів. Однак, незважаючи на те, що з часу прийняття даного розпорядження минуло більше двох років, видача Державних актів на право власності на земельну ділянку не проводиться. Вказує, що після усного прийому у голови Камінь-Каширської РДА з питань видачі державних актів, 28 лютого 2012 року на адресу позивачки надійшла відповідь про те, що видача державних актів буде проводитися після коригування проекту розпаювання земель колишнього КСП "Турія". Вважає, що такими діями Камінь-Каширська РДА порушує її право на отримання Державного акту на право власності на земельну ділянку, а тому просить визнати бездіяльність Камінь-Каширської РДА внаслідок якої їй не видається державний акт на право власності на земельну ділянку протиправними та зобов'язати відповідача в строк до 01 вересня 2012 року видати державний акт на право власності на земельну ділянку.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві та просили їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання свого повноваженого представника не направив, однак подав суду письмове клопотання за вх.№11768/12 від 20.08.2012 року про розгляд справи у відсутності представника Камінь-Каширської районної державної адміністрації. В поданих до суду письмових запереченнях зазначив, що пунктом 4 розпорядження Камінь-Каширської РДА №40 від 09.02.2009 року організацію робіт з установленням меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) та складання державних актів на право власності на земельні ділянки на підставі відповідних договорів покладено на управління Держкомзему у Камінь-Каширському районі спільно із товариством з обмеженою відповідальністю "Візар". Відповідно до Положення про Управління (Відділ) Держземагенства у районі, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №258 від 10.05.2008 року, Управління (Відділ) Держземагенства у районі є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України, а тому управління Держкомзему в Камінь-Каширському районі, на яке покладено обов'язок по виготовленню та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку, не є структурним підрозділом Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області, а підпорядковане Держземагенству України та Головному управлінню Держземагенства у Волинській області. За таких підстав, Камінь-Каширська районна державна адміністрація Волинської області просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст.2 КАС України визначено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, визначено Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі - Закон), іншими законами та підзаконними нормативно-правовими актами.
В статті 3 Закону зазначено, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, на підставі рішення Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області №154 від 18.03.1998 року ОСОБА_1 було видано сертифікат про право на земельну частку(пай) у землі, що перебуває у колективній власності КСП "Турія" розміром 1,57 в умовних кадастрових гектарах, про що у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку зроблено запис під №42 від 25.03.1998 року.(а.с.8)
Статтею 5 зазначеного Закону закріплено повноваження районних державних адміністрацій щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), а саме передбачено, що районні державні адміністрації щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) за межами населених пунктів: розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); приймають рішення про видачу документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, власникам земельних часток (паїв).
Колективному сільськогосподарському підприємству "Турія" було видано державний акт на землю 28 вересня 1996 року, про що зроблено запис в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю під №23 та видано сертифікати на право на земельну частку (пай) відповідно до статей 1,2 Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі заяв від 436 власників сертифікатів на право на земельну частку (пай) колишнього КСП "Турія", протоколів загальних зборів власників сертифікатів від 05.11.2008 року та 26.12.2008 року та у відповідності з Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, п.7 ст.13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Камінь-Каширською РДА було видано розпорядження від 09 лютого 2009 року №40, яким затверджено відповідні протоколи загальних зборів, погоджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток паїв та передано в натурі (на місцевості) земельні ділянки в розмірі частки (паю) колишнього КСП "Турія".
Разом з тим, судом встановлено, що пунктом 4 розпорядження Камінь-Каширської районної державної адміністрації №40 від 09.02.2009 року організацію робіт з установленням меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) та складання державних актів на право власності на земельні ділянки на підставі відповідних договорів покладено на управління Держкомзему у Камінь-Каширському районі спільно із товариством з обмеженою відповідальністю "Візар".
Статтею 12 зазначеного Закону передбачено, що оформлення державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв) здійснюється землевпорядною організацією, яка виконала землевпорядні роботи щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
Крім того, як встановлено судом, державні акти на земельні ділянки складаються, виготовляються та видаються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року №1021 "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі".
З дослідженого листа Камінь-Каширської районної державної адміністрації, що надійшов на адресу суду за вх.№11768/12 від 20.08.2012 року вбачається, що Управління Держкомзему в Камінь-Каширському районі не є структурним підрозділом районної державної адміністрації, а підпорядковане Держземагентству України та Головному управлінню Держземагентства у Волинській області.
Відповідно до Положення про Управління (Відділ) Держземагентства у районі, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.05.2012 року №258, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2012 року за №854/21166, Управління (Відділ) Держземагентства у районі (далі - "Управління (Відділ)) є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України.
З врахуванням того, що Управління Держкомзему в Камінь-Каширському районі не є структурним підрозділом районної державної адміністрації, а підпорядковане Держземагентству України та Головному управлінню Держземагентства у Волинській області, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 до Камінь-Каширської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч.3 ст.2 КАС України, які відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як зазначено ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких підстав, суд вважає, що відповідач в даних спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та чинним законодавством України.
Разом з тим, суд вважає, що позивач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості своїх позовних вимог до Камінь-Каширської районної державної адміністрації, а тому суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії слід відмовити повністю.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 27 серпня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю.Сорока