Постанова від 21.08.2012 по справі 5015/2015/12

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.08.12 Справа № 5015/2015/12

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

Головуючого судді Давид Л.Л.

суддів: Данко Л.С.

Юрченка Я.О.

при секретарі судового засідання Карнидал Л.Ю.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Львівського національного університету імені Івана Франка, вих. №2767-юр від 02.07.2012р.

на рішення господарського суду Львівської області від 18.06.2012р.

у справі №5015/2015/12, суддя Морозюк А.Я.

за позовом Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м. Львів

до Львівського національного університету імені Івана Франка, м. Львів

про стягнення 7 611 грн. 69 коп.

за участю представників:

від позивача: Гуковський П.В. -представник (довіреність№36-15 від 15.09.2010 р.);

від відповідача: Гудз Б.Д. -представник (довіреність № 3161-р від 07.08.2012 р.);

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Львівської області від 18.06.2012 року у справі № 5015/2015/12 (суддя Морозюк А.Я.) позов задоволено. Стягнуто з Львівського національного університету імені Івана Франка на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал»6 299,33 грн. додаткової плати внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та 1 609,50 грн. 50 коп. судового збору, а також стягнуто з Львівського національного університету імені Івана Франка в дохід міського бюджету м. Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища, м. Львів, пл. Ринок, 1, розрахунковий рахунок 33110331700002 в ГУДКСУ у Львівській області, код ЄДРПОУ 38008294, код МФО 825014, код платежу: 24062100) нарахування у розмірі 1 312,36 грн. за скид понаднормативних забруднень.

При винесенні рішення, суд першої інстанції виходив із того, що правомірність та обґрунтованість заявлених позивачем вимог, відповідачем належними та допустимими доказами не спростовано, оскільки факт перевищення встановлених лімітів водопостачання та водовідведення та допустимих концентрацій забруднюючих речовин у контрольному колодязі на каналізаційному випуску відповідача, підтверджується актом № 4276 від 12.10.2011 року, результатом головного аналізу проби стічних вод № 425 від 21.10.2011 року, на підставі яких позивачем відповідно до умов договору, укладеного між сторонами, та Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292, розраховано додаткову плату за скид понаднормативних забруднень у розмірі 7 611,69 грн.

Львівський національний університет імені Івана Франка, не погодившись з висновками, викладеними у рішенні місцевого господарського суду, подав апеляційну скаргу, вих. № 2767-юр від 02.07.2012 року, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, оскільки судом першої інстанції порушено і неправильно застосовано норми матеріального і процесуального права та висновки господарського суду першої інстанції не відповідають обставинам справи. Зокрема, апелянт зазначає, що порядок відбору проб для аналізу стічних вод та, як наслідок, складання акту, зберігання та транспортування позивачем відібраних проб було проведено з істотним порушенням вимог Національного стандарту України «Якість води». «Відбирання проб»(ДСТУ ISO 5667-3-2001) та без дотримання вимог ДСТУ ISO 5667-10:2005, оскільки ні акт відбору проб стічної води від 12.10.2011 року № 4276, ні результати вимірювань від 21.10.2011 року № 425 не містять відомостей про умови зберігання відібраної проби стічних води до проведення дослідження, спосіб їх транспортування.

Також, апелянт вважає безпідставними та необґрунтованими твердження позивача, про те, що представник відповідача не мав жодних зауважень, підписуючи акт про відбір проб стічних вод, оскільки останній своїм підписом не затверджує правильність та законність проведення відбору проб стічних вод, а підтвердив сам факт проведення відбору проб та отримання контрольної проби.

Крім цього, апелянт зазначає, що в порушення Керівного нормативного документу КНД 211.1.0.009-94 «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод», затвердженого Наказом Міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 28.12.1994 року № 125, в Акті відбору проб стічної води від 12.10.2011 року відсутня інформація щодо відбору проб у дві окремі посудини, як і їх номер. А тому, немає достатніх підстав вважати, результат вимірювань № 425 від 12.10.2011 року, що був складений після доставки проби в лабораторію позивача, належним доказом виконання останнім вимог чинних методик щодо необхідності відбору проб для визначення відповідних показників забруднюючих речовин у окремі посудини. З огляду на наведене, відсутність інформації щодо кількості відбору проб стічних вод, умов їх транспортування та наданий позивачем акт відбору стічних вод не можуть бути прийняті як належні докази, оскільки не містять відомостей про те, що зазначені проби відібрані з додержанням національних стандартів та Правил прийняття стічних вод у систему міської каналізації м. Львова.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу без номера та без дати (вх. № Львівського апеляційного господарського суду 4910 від 31.07.2012 р.) вимоги апеляційної скарги заперечив, просить залишити апеляційну скаргу Львівського національного університету Імені Івана Франка без задоволення, а рішення -без змін з мотивів, викладених в такому.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 12.07.2012 р. порушено апеляційне провадження у справі №5015/2015/12 та призначено до розгляду в судове засідання на 01.08.2012 р. (а.с.83) в складі колегії головуючого судді Мурської Х.В., суддів Гриців В.М. та Кордюк Г.Т.

Розпорядженням заступника керівника апарату суду від 31.07.2012 р. в зв»язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді призначено повторний автоматичний розподіл справи №5015/2015/12 (а.с.91).

31 липня 2012 р. згідно автоматичного розподілу, розгляд справи №5015/2015/12 визначено в складі колегії: головуючого судді -Давид Л.Л., суддів Данко Л.С., Юрченка Я.О.

В судовому засіданні 01.08.2012 р., судовою колегією оголошено перерву до 21.08.2012 р.

В судовому засіданні 21.08.2012 р. представники сторін підтримали свої доводи і заперечення з мотивів, наведених в апеляційний скарзі та у відзиві на неї.

Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, оцінивши зібрані докази, заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відповідність рішення господарського суду Львівської області нормам чинного законодавства, матеріалам та обставинам справи, виходячи з наступного.

10 вересня 2003 року Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал»та Львівський національний університет імені Івана Франка (абонент, відповідач у справі) уклали договір № 102855 (надалі -Договір) на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі, відповідно до п. 1.1 якого, Львівське міське комунальне підприємтсво «Львівводоканал»надає абоненту (відповідачу) послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а абонент (відповідач) користується послугами -здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені даним Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова».

Пунктом 2.1.1. Договору визначено, що Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал»зобов'язується згідно з технічними умовами на приєднання абонента до міської мережі водопроводу та каналізації забезпечити в розмірі лімітів: постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту в об'ємі -9100 куб. м/міс.; приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі -9100 куб. м/міс.; дощових (талих) стічних вод -3958 куб. м/міс.

Згідно п. 2.2.1. Договору абонент зобов'язується отримати в Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання до мереж водопроводу та каналізації, погодити Паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладення Договору і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин. Невиконання вказаних вимог є підставою Львівводоканалу для розірвання Договору і припинення надання послуг водопостачання та водовідведення. Надати перелік своїх об'єктів (структурних підрозділів), які використовують воду (від яких приймаються стоки), згідно з Правилами користування, за формою, що відповідає додатку № 1 до Договору; повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 20-ти днів від їх виникнення (п. 2.2.3. Договору). Також, сплачувати за чинними тарифами вартість наданих Львівводоканалом послуг, згідно з поданими рахунками. В разі зміни тарифів -плата за послуги здійснюється відповідно до нових тарифів, без зміни інших умов Договору. Не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Абонента (п.2.2.4. та п. 2.2.7. Договору). Пунктом 2.4. Договору передбачено, що Львівводоканал обслуговує лише ті мережі, споруди і обладнання, які перебувають у нього на балансі. Балансова належність мереж водопостачання та водовідведення визначається відповідно до Правил користування та інших нормативних актів України. Згідно, п. 3.6. Договору скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом згідно Правил приймання.

Договір укладено терміном на один рік (п.5.1. Договору), який вважається переукладеним на новий термін на тих самих умовах, якщо за один місяць до його припинення жодна із сторін не заявить про закінчення його дії (п.5.2. Договору).

Договір підписано директором Львівводоканал та ректором Львівського національного університету імені Івана Франка, підписи яких скріплено відбитками печаток позивача та відповідача.

12 жовтня 2011 р. позивачем з метою контролю за якістю стічних вод, які поступають в міську каналізаційну систему в присутності представника відповідача- інженера еколога Гафійчук І.В., здійснено відбір разової проби стічних вод з контрольного колодязя КК -2, розташованого за адресою: пр. Свободи, 18 (а.с. 8).

Відбір, транспортування проб для проведення головного і контрольного аналізу відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України здійснено представниками Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», на підставі чого було складено Акт № 4276 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів (а.с. 8).

Проби були доставлені до хіміко -бактеорілогічної лабораторії Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», внаслідок проведеного аналізу, оформлено Результат вимірювань показників якості стічних вод № 425 згідно з рішенням міськвиконкому від 18.09.2002 р. № 292 та Акту про відбір вибіркової проби 4276 (а.с. 9).

За результатами досліджень встановлено факт скиду стічних вод з перевищенням допустимих концетрацій, у зв'язку з чим позивачем нараховано підвищений тариф за жовтень 2011 р. в сумі 7611,69 грн., що підтверджується розрахунком величини додаткової плати для Львівського національного університету імені Івана Франка за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей № 4186/36 від 04.11.2011 р. (а.с. 10).

При перегляді рішення господарського суду Львівської області, судова колегія керувалась наступним.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України визначено, що господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору.

В силу вимог ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Згідно ст. ст. 525,526 Цивільного кодексу України та положень ст. 193 Господарського кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином згідно умов договору та вимог діючого законодавства. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Відповідно до п. 1 статті 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відносини, які існують між сторонами у справі, виникли з виконання договору про надання послуг, цивільні правовідносини за якими регулюються главою 63 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Судова колегія, зазначає, що предметом судового розгляду є вимога Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал»про стягнення з Львівського національного університету імені Івана Франка суми в розмірі 7611,69 грн. плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих величин показників забруднення до каналізаційної системи міста Львова за жовтень 2011 р.

Статтями 13, 14 Водного кодексу України визначено, що державне управління в галузі використання і охорони вод здійснює, зокрема, Кабінет Міністрів України, до компетенції якого відноситься, зокрема, визначення порядку діяльності органів державної виконавчої влади у галузі використання і охорони вод, координація їх діяльності.

Відповідно до Конституції України Кабінет Міністрів України: спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади, виконує інші функції, визначені Конституцією та законом України (п.п.9,10 ст.116).

Затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 р. № 465 «Правилами охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами»(п.20) встановлено, що водокористувачі, які скидають промислові стічні води до каналізаційних мереж, повинні дотримуватись правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ.

З метою запобігання порушення у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод підприємств, наказом Державного комітету будівництва, архітектури, та житлової політики України № 37 від 19.02.2002 р. (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691) затвердженні Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України. Дані правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно -каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (Водоканалу), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (підприємства). Пунктом 1.5. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України визначено, що на підставі цих правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію. Місцеві правила приймання згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України (п. 1.6. правил).

Пунктом 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України передбачено, що підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормових забруднень при порушенні встановлених показників.

Рішенням виконкому Львівської міської ради № 292 від 18.09.2002 р. затверджено місцеві Правила прийняття стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, які є обов'язковими для абонентів усіх форм власності, що відводять стічні води в системи каналізації м. Львова, у яких установляються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації. Ці правила є спеціальним нормативним актом, який регулює, у тому числі, правовідносини сторін у даній справі.

Згідно з місцевими Правилами (п.4.3.1) уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, Дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в системі міської каналізації.

Львівський національний університет імені Івана Франка внесено у Перелік з 1999 р., як таке, що лімітується на підставі Проекту Ліміту. На час виникнення спору відповідач перебуває у переліку під № 947.

Відповідно до п. 7.2.2. Місцевих Правил з метою контролю якості стічних вод підприємства здійснюється відбір разових проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявлення таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати. Пунктом 7.6. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України передбачено, що для визначення вмісту забруднень у стічних водах підприємств використовуються як дані лабораторії Водоканалу так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації.

Відповідно до п. 1.1. Договору Львівводоканал надає Абоненту (відповідачу) послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова».

Згідно до п. 1.7. Правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України.

Згідно наявного в матеріалах справи Ліміту № 1174 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації Львівський національний університет імені Івана Франка повідомлений про допустимі концентрації (ДК) забруднювальних речовин у стічних водах підприємства, про що свідчить відмітка інженера по екології Гіренко Л.З. про отримання таких.

Відповідно до п.2.2.7 Договору Абонент зобов'язався не перевищувати встановлені ліміти і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.

Згідно, п. 3.6. Договору скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом згідно Правил приймання.

Так, за результатами головного аналізу проби (результат вимірювань № 425 від 21.10.2011 р. Водоканал відповідно до його компетенції зробив висновок про перевищення аміаку та хлоридів в стічній воді відповідача, що встановлені у ліміті №1174.

26 січня 2012 р. на підставі виявленого перевищення допустимих величин, позивачем на адресу відповідача було направлено претензію № 4186, якою повідомлено про перевищення допустимих норм якісних показників стічних вод, зокрема: хлориди -в 1.3 рази; аміак -в 3.3. рази та повідомлено, що донараховано плату за водовідведення з коефіцієнтом кратності у розмірі 7611,69 грн. (згідно з «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів»плату за скид понаднормових забруднень розподілено таким чином: 1312,36 грн.- до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету (20%); 6299,33 грн. (у т.ч. ПДВ 1049,89 грн. ) -у розпорядження Водоканалу на ремонт, експлуатацію і розвиток каналізаційного господарства Львова (80%)), з пропозицією в місячний термін сплатити вищевказану суму.

22 лютого 2012 р. Львівський національний університет імені Івана Франка на адресу Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал»скерував відповідь на претензію, вих. № 748 -юр, в якій вказує на те, що лабораторні дослідження зафіксували перевищення допустимих норм якісних показників стічних вод, з якими не можна погодитись. Оскільки, університет не є підприємством, яке займається виробничою діяльністю, в результаті якої утворюються небезпечні речовини для навколишнього середовища. В університеті розміщені лише каналізаційні мережі та санвузли, якими користуються студенти та працівники, а відтак суми визначені в претензії є необґрунтованими. Крім того, зазначено, що в результаті проведеного статистичного дослідження споживання води за 2009 р., 2010 р. та 2011 р. підрозділами університету встановлено збільшення обсягу використання води кожного року. Така динаміка використання води свідчить про допустиму концентрацію шкідливих речовин (забруднення) в стічних водах та вказує про неможливість проведення контрольного аналізу проби, оскільки така може зберігатись не більше 72 -х годин. З огляду на вищевикладене, відсутні підстави для задоволення до стягнення заявлених сум.

Судова колегія Львівського апеляційного господарського суду, вказує на те, що Акт відбору стічних вод № 4276 відповідає вимогам місцевих Правил, містить рік, місяць, число, час і місце відбору проб, а також прізвища, ім'я та по -батькові представників підприємств, які брали участь у відборі проб та їх посади. Даний Акт підписаний представником відповідача без зауважень та заперечень.

Відповідач контрольний аналіз не провів. Відповідно до положень Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації міста Львова контрольний аналіз проби повинно бути проведено Абонентом відразу після відбору. Результати контрольного аналізу можуть розглядатися, якщо вони подані Абонентом Водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення цього аналізу.

Як вбачається з акту № 4276 від 12.10.2011 р. позивачем при перевірці об'єкта відповідача було взято разову пробу у присутності представника відповідача.

Пунктом 7.2.37 місцевих Правил визначено, що найменший об'єм разової проби становить 2,5 л. (в посуд для головного аналізу -не менше 1 л.; в посуд -для контрольного аналізу -1,5 л.).

Відповідно до наданих суду першої інстанції пояснень посадових осіб Водоканалу (наявних в матеріалах справи) об'єм проби (Акт № 4276) відповідав вимогам п. 7.2.37 місцевих Правил, - зазначена контрольна вибіркова разова проба відбиралась з участю належного підготовленого пробовідбірника (О.Яциків, який підписав Акт) була відібрана в загальному об'ємі 3 літри: у посуд для головного аналізу 1,5 л., у посуд для контрольного аналізу 1,5 л. обидві посудини мали бирку марковану «Акт 4276, дата акту 12.10.2011 р., проба № 1». (а.с. 37).

З даного Акту №4276 вбачається, що проба для контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК -12) і була передана відповідачу під розпис, яку останній не провів.

Відповідно до п. 7.2.14 місцевих Правил проба для головного аналізу передається в хімічну лабораторію (п.7.2.32).

Судова колегія з'ясувала, що проба «Акт №4276, дата Акту 12.10.2011 р., проба № 1»транспортувалась в Хімбаклабораторію Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал»відразу після відбору проб, куди доставлена і прийнята на аналіз 12.10.2011 р., про що представником Хімбаклабораторії дано відповідну розписку (а.с. 43). Хіміко -бактеорологічна лабораторія по контролю за якістю очистки стічних вод на каналізаційних спорудах Львівського міського комунального підприємства «Львіводоканал»на час проведення вимірювань спірної проби стічних вод була атестована відповідною метрологічної службою (свідоцтво про атестацію № 34 від 16.06.2009 р.; а.с. 38). Зазначений факт позбавляє правових підстав вважати недостовірними Результати вимірювань № 425.

Також, в матеріалах справи наявні Лист ДІ Житлово -комунального господарства від 25.04.2000 р. № 75/18-13 та Лист ДУ «Львівська політехніка»від 28.03.2000 р. № 68-50-171, з яких вбачається, що коцетрації забруднювальних речовин у відібраних пробах січних вод залишаються незмінними в часі, або зменшуються залежно від типу забруднювальних речовин. З плином часу фактичні концентрації забруднень і відповідно розмір додаткової плати можуть лише зменшуватись (а.с.34, 35).

При цьому, судова колегія також відзначає, що відповідно до листа Державної екологічної інспекції у Львівській області від 08.08.2012 р. № 08-3778, в якому повідомляється, що відповідно до «Положень про Державну екологічну інспекцію у Львівській області», затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 р. № 136 «Положення про відділ інструментально -лабораторного контролю»та свідоцтва атестації відділу за № 114/12 від 30.01.2012 р. на підставі національних стандартів ДСТУ ISO 5667-3-2001 і ДСТУ ISO 5667-10-2005 та керівного нормативного документу КНД 211.1.0.009-94, Держеконінспекція здійснює контроль, зокрема, за стічними водами, які скидаються у відкриті водойми (річки, озера тощо). Порядок скиду стічних вод підприємств у систему міської каналізації та контроль за цими скидами, вищевказані документи не внормовують, а відтак доводи апеляційної скарги про порушення вказаних нормативів відповідачем є безпідставними, та які не стосуються суті даної справи (а.с. 100).

Крім того, в свої доводах апеляційної скарги скаржник вказує на порушення п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2001 р. № 1520, відповідно до якого Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) та небезпечними хімічними речовинами; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природнє середовище та допустимі рівні шкідливого впливу фізичних і біологічних факторів на його стан, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, судова колегія зазначає наступне, суть даної справи полягає у скиді скаржником понаднормових забруднень стічних у міську каналізацію Львова, а не у навколишнє природнє середовище, що врегульовано іншими нормативними актами. В даному випадку правовідносини сторін регулюються умовами Договору, укладеного між ними, «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова». Крім того, судова колегія зазначає, що Постанова «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України»втратила чинність з 20 квітня 2011 року.

У відповідності до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, чого апелянтом не зроблено.

Враховуючи наведене, судова колегія погоджується із висновками місцевого господарського суду, які не спростовуються доводами апеляційної скарги та вимогами чинного законодавства, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, вважає, що всі обставини, які мають значення для справи, були з'ясовані повністю і у відповідності із вимогами закону.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд, -П О С Т А Н О В И В :

1. Рішення господарського суду Львівської області від 18.06.2012 року у справі № 5015/2015/12 залишити без змін, апеляційну скаргу Львівського національного університету імені Івана Франка від 02.07.2012 р. за вих. № 2767-юр -без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

3. Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України в порядку та строки, передбачені статтями 109-110 Господарського процесуального кодексу України.

4. Справу № 5015/2015/12 повернути господарському суду Львівської області.

повний текст постанови підписано 22.08.2012 р.

Головуючий суддя Давид Л.Л.

Суддя Данко Л.С.

Суддя Юрченко Я.О.