Постанова від 26.07.2012 по справі 2а-14197/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2012 р. № 2а-14197/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретарів судового засідання Куч Ю.М.,

з участю прокурора Покори К.В., позивача ОСОБА_2,

представників відповідача: Роліної Г.Г., Сибірякової А.В.,

Гальчинського С.О., Попової І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах ОСОБА_2 до Львівського обласного військового комісаріату, військової частини Т 0110 про визнання незаконним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Військовий прокурор Львівського гарнізону в інтересах громадянина ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Львівського обласного військового комісаріату з вимогами, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 16.07.2012 року, визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії Львівського обласного військового комісаріату від 17 серпня 2011 року №20 про відмову у зарахуванні ОСОБА_2 на квартирний облік при Львівському обласному військовому комісаріаті та зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат зарахувати ОСОБА_2 з сім'єю в складі 4-х осіб на квартирний облік при Львівському обласному військовому комісаріаті з правом позачергового одержання житлового приміщення з 11 лютого 1992 року -з моменту первинного зарахування на квартирний облік (на підставі протоколу засідання житлової комісії військової частини А0554 №31 від 11.02.1992 року). В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_2 з 11.11.1991 року по 23.07.2004 року проходив військову службу та перебував на квартирному обліку у військовій частині А0554, яка на час звільнення позивача входила до складу Міністерства оборони України та відносилась до залізничних військ Збройних Сил України. В подальшому військова частина А0554 була ліквідована, на її базі створена військова частина Т0110 з підпорядкуванням Міністру транспорту та зв'язку України (нині -Міністерство інфраструктури України). Відповідно до пункту 3.10 Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 06 жовтня 2006 року №577, ОСОБА_2 після звільнення з військової служби у відставку у зв'язку з ліквідацією військової частини військової частини А0554 повинен був перебувати на квартирному обліку у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі з правом позачергового одержання житла. Однак відповідач безпідставно відмовив у зарахуванні відповідача на квартирний облік.

Представник прокурора Покора К. В. та позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, підтримали в повному обсязі з мотивів, викладених в них. Додатково пояснили, що зміна підпорядкованості військової частини, де проходив службу позивач, не може бути підставою для відмови у постановці на квартирний облік при Львівському обласному військовому комісаріаті. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача Львівського обласного військового комісаріату Сибірякова А.В. в судовому засіданні позову не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні, суть яких полягає в наступному. Відповідно до наказу Міністра оборони України № 306 від 25.05. 2004 року та наказу командира військової частини А 0554 №154 від 05.07. 2004 року громадянина ОСОБА_2 звільнено з військової служби та виключено із списків особового складу частини. Наказом Міністра оборони України № 306 від 25.05. 2004 року громадянина ОСОБА_2 звільнено з військової служби із залишенням на квартирному обліку, проте в наказі командира військової частини А 0554 №154 від 05.07.2004 року такий пункт відсутній, у зв'язку з чим вважає, що такий взагалі не стояв на квартирному обліку. Заперечила факт передачі особових справ військовослужбовців, які перебували на квартирному обліку у військовій частині А 0554, до Львівського обласного військового комісаріату. Вважає оскаржуване рішення житлової комісії Львівського обласного військового комісаріату від 17 серпня 2011 року №20 законним. Просила в задоволенні позову відмовити.

Представник залученої до участі в справі в якості відповідача військової частини Т 0110 Гальчинський С.О. проти позову письмових заперечень не подав, позовні вимоги не визнав. Вказав, що належним відповідачем у справі є Львівський обласний військовий комісаріат, в житлову комісію якого була передана особова справа ОСОБА_2 та на якому відповідно до чинного законодавства лежить обов'язок по забезпеченню житлом військовослужбовців, звільнених у запас Збройних Сил України.

Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.

ОСОБА_2 з 11.11.1991 року по 23.07.2004 року проходив військову службу у військовій частині А0554 .

Рішенням житлової комісії військової частини від 11 лютого 1992 року № 31 ОСОБА_2 був узятий на квартирний облік для одержання житла.

Наказом Начальника Міністра оборони України від 24 травня 2004 року № 306 ОСОБА_2 звільнений з військової служби у запас на підставі пункту 67 підпункту «в»Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України (у зв'язку із скороченням штатів).

Згідно наказу командира військової частини А 0554 від 05.07.2004 року №154 ОСОБА_2 з 23 липня 2004 року виключений зі списків особового складу частини.

15 серпня 2011 року ОСОБА_2 звернувся до військового комісара Львівського обласного військового комісаріату (далі - Львівський ОВК) із заявою про зарахування його та членів його сім'ї у складі 4 осіб на квартирний облік Львівського ОВК із збереженням часу перебування на черзі та включення до списків осіб, які користуються правом позачергового отримання житлового приміщення як особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи (І категорія), на підставі того, що військова частина А-0584, де він перебував на квартирному обліку, розформована.

Рішенням житлової комісії Львівського ОВК №33 від 17 серпня 2011 року ОСОБА_2 в задоволенні заяви щодо зарахування на квартирний облік при Львівському ОВК відмовлено на підставі п.8.2.1 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України та на підставі наказу Командувача військ Західного оперативного командування від 25 червня 2005 року №204 «Про встановлення правонаступника військових частин А0554, А0467, А0474 залізничних військ, які переформовані та передані у підпорядкування Міністерства транспорту та зв'язку».

Тобто, фактично ОСОБА_2 було відмовлено у постановці на квартирний облік при Львівському обласному військовому комісаріаті з підстав зміни підпорядкованості військової частини, де проходив службу позивач, у зв'язку з переформуванням військової частини А0554 та передачею її у підпорядкування Міністерству транспорту та зв'язку України.

Судом встановлено, що на момент звільнення ОСОБА_2 з військової служби військова частина А0554 входила до складу Міністерства оборони України та відносилась до залізничних військ України.

Відповідно до наказу Командувача військ Західного оперативного командування від 10 липня 2008 року №140 «Про скасування наказу Командувача військ Західного оперативного командування від 25 червня 2005 року №204 «Про встановлення правонаступника військових частин А0554, А0467, А0474 залізничних військ, які переформовані та передані у підпорядкування Міністерства транспорту та зв'язку», та п. 8.2.1 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16 липня 1997 року №300, військова частина А0554 ліквідована, а на її базі створена військова частина Т0110, яка підпорядкована Міністру транспорту та зв'язку України (в даний час - Міністерство інфраструктури України).

Згідно наданого представником військової частини Т0110 списку осіб, які перебувають в черзі на покращення житлових умов у військовій частині Т0110, ОСОБА_2 не рахується у цьому списку, що свідчить про те, що він був знятий з квартирного обліку.

Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройні Силах України та інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 21 Конституції України передбачено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Згідно статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України.

Наказом Міністра оборони України від 06 жовтня 2006 року №577 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень (далі - Інструкція).

Інструкція визначає організацію забезпечення та надання житлових приміщень військовослужбовцям особам офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил України, у тому числі які проходять військову службу у військових частинах, закладах, установах та організаціях, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, у його структурних підрозділах, а також особам, звільненим в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, після звільнення та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби, які перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Згідно пункту 3.10 Інструкції військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звільнявся з військової служби з лав Збройних Сил України 24 травня 2004 року №306, в період, коли військова частина А0554 підпорядковувалась Міністру оборони України, тому рішення Львівського ОВК щодо відмови ОСОБА_2 у постановці його на квартирному обліку при Львівському ОВК є незаконним.

Доводи відповідача Львівського ОВК про відсутність особової справи ОСОБА_2 спростовані показами свідка ОСОБА_7, протоколом №89 засідання житлової комісії військової частини Т0110 від 28.06.2005 року щодо передачі особових справ черговиків-пенсіонерів в обласний військовий комісаріат, поясненнями в судовому засіданні представника військової частини Т0110 та позивача ОСОБА_2 та судом до уваги не беруться, оскільки не ця обставина була підставою для прийняття оскаржуваного рішення житлової комісії Львівського обласного військового комісаріату від 17 серпня 2011 року №20 про відмову у постановці ОСОБА_2 на квартирний облік.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржуване позивачем рішення житлової комісії Львівського обласного військового комісаріату від 17 серпня 2011 року №20, суд дійшов висновку, що воно прийнято відповідачем без урахування вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, і з порушенням передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів, відтак, підлягає визнанню незаконним та скасуванню.

Беручи до уваги викладене, вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163,167 Кодексу адміністративного України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії Львівського обласного військового комісаріату від 17 серпня 2011 року №20 про відмову у зарахуванні ОСОБА_2 на квартирний облік при Львівському обласному військовому комісаріаті.

Зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат зарахувати ОСОБА_2 з сім'єю в складі 4-х осіб на квартирний облік при Львівському обласному військовому комісаріаті з правом позачергового одержання житлового приміщення з 11 лютого 1992 року -з моменту первинного зарахування на квартирний облік.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Хома О.П.

Повний текст постанови виготовлений 31 липня 2012 року.