донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
08.08.2012 р. справа №22/5014/1115/2012
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: суддів:Склярук О.І. Богатиря К.В., М'ясищева А.М.
за участю:
ліквідатора:не з'явився
представників сторін:
від позивача:не з'явився
від відповідача:не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуЛуганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ
на рішення господарського суду Луганської області
від05.07.2012р. (повний текст рішення складено та підписано 09.07.2012р.)
по справі№22/5014/1115/2012 (суддя: Ковалінас М.Ю.)
за позовом:Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ
до відповідача:Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль», м. Лисичанськ Луганської області
прозобов'язання визнати заборгованість у сумі 33284грн.38коп.
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ початково звернулося до господарського суду Луганської області з позовною заявою та просило суд зобов'язати ліквідатора Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль»визнати заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 33284грн.38коп. за 2011р. та включити цю заборгованість перед Відділенням Фонду в реєстр кредиторської заборгованості ДП «Лисичанська ТЕЦ».
Заявою №04-05/1357-04 від 03.05.2012р. позивач уточнив позовні вимоги та просив суд зобов'язати ліквідаційну комісію відповідача визнати заборгованість перед позивачем зі сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 33248грн.38коп. та включити цю заборгованість в реєстр кредиторської заборгованості відповідача перед позивачем.
Рішенням господарського суду Луганської області від 05 липня 2012р. (суддя: Ковалінас М.Ю.) у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.
Рішення зокрема обґрунтовано тим, що позивачем не доведено вини відповідача у не створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів та неправомірності відмови голови ліквідаційної комісії відповідача у визнанні заявлених позивачем вимог із задоволення заборгованості з адміністративно - господарських санкцій.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на рішення господарського суду Луганської області від 05.07.2012р. по справі №22/5014/1115/2012, просило скасувати зазначене рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Заявник апеляційної скарги вважає, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та розгляд справи не ґрунтувався на принципі всебічності, повноти та об'єктивності розгляду справи.
Зокрема, скаржник посилається на Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого, на його думку, відповідачем не було виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, тому заборгованість перед державним бюджетом України Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль» за 2011р. становить 33 284,38грн.
Розпорядженням В.о. голови Донецького апеляційного господарського суду від 07.08.2012р. у зв'язку з відпусткою судді Дучал Н.М. було змінено колегію суддів та сформованої у наступному складі: головуючий суддя: Склярук О.І.; судді: Богатир К.В., М'ясищев А.М.
В судове засідання, яке відбулося 08.08.2012р., ліквідатор та представники сторін не з'явилися, про наявність поважних причин неявки у судове засідання апеляційної інстанції не повідомили, своїми правами, передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, не скористалися.
Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 26.07.2012р. явка сторін не була визнана обов'язковою.
Апеляційна інстанція, згідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, переглядає справу за наявними в ній доказами і не зв'язана доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю усіх сторін.
Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.
Державне підприємство "Лисичанська теплоелектроцентраль", м. Лисичанськ Луганської області, засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 17.02.2012 №114 прийнято рішення про припинення діяльності Державного підприємства "Лисичанська теплоелектроцентраль", шляхом ліквідації, призначено ліквідаційну комісію, у т.ч. головою ліквідкомісії призначено Клименка Михайла Анатолійовича, встановлено порядок та строки проведення ліквідаційних заходів.
Оголошення про ліквідацію ДП "Лисичанська ТЕЦ" із зазначенням порядку та строку (2 місяці з моменту публікації) пред'явлення претензій кредиторів за місцезнаходженням підприємства опубліковано у газеті «Голос України»від 25.02.2012 за № 37.
Відповідач надіслав на адресу позивача листа від 05.03.2012 №06-5/86 про ліквідацію підприємства та повідомив про порядок та строк пред'явлення претензій.
Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо визнання грошових вимог від 14.03.2012 №04-05/735-04 з проханням про включення його до реєстру кредиторів та задоволення заборгованості перед державним бюджетом в сумі 288567грн.77коп.
Згідно відзиву відповідача від 23.04.2012 №06-5/251 заявлені грошові вимоги були визнані головою ліквідкомісії Клименко М.А. в сумі 255283грн. 39коп. та включені до реєстру вимог кредиторів, решту вимог не визнано.
У зв'язку з цим, позивач - Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до господарського суду з позовом до відповідача - ДП "Лисичанська ТЕЦ" про визнання заборгованості зі сплати адміністрати вно-господарських санкцій в сумі 33284грн. 38 коп. за не створення відповідачем робочих місць для інвалідів та про включення вказаної заборгованості в реєстр кредиторів ДП "Лисичанська ТЕЦ".
Як зазначалося вище, рішенням господарського суду Луганської області по справі №22/5014/1115/2012 відмовлено у задоволенні позивних вимог в повному обсязі.
Рішення обґрунтовано тим, що позивачем не доведено вини відповідача у не створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів та неправомірності відмови голови ліквідаційної комісії відповідача у визнанні заявлених позивачем вимог із задоволення заборгованості з адміністративно - господарських санкцій.
Судова колегія погоджується з висновками господарського суду з огляду на наступне.
Статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. №875 (далі - Закон) встановлена відповідальність підприє мства за невиконання нормативу робочих місць у кількості 4% від середньооблікової чисельності працюючих на підприємстві для працевлаштування інвалідів.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю зобов»язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів,у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. ( частина 3 ст.18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» )
Стаття 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» встановлює, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо праціє від 8 до 25 осіб -у кількості одного робочого місця.
Обов'язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайня тості.
Працевлаштування інвалідів здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств або до державної служби зайнятості (ч.1 ст.18 Закону).
Відповідно до ст. 43 Конституції України, ст. 2 Кодексу законів про працю України та ст. ст. 1, 4 Закону України "Про зайнятість населення", вільний вибір громадянином професії, роду занять і роботи або погодження на неї є правом громадянина, а не обов'язком.
З огляду на наведене, місцевий господарський суд дійшов правомірного висновку, що працевлаштування відповідачем інвалідів можливе лише за наявності їх бажання виконувати запропоновану роботу, що підходить їм за медико - соціальни ми показаннями.
Обов'язок щодо сприяння у працевлаштуванні громадян, за наявності їх ба жання реалізувати своє право на працю, покладений державою на служби зайнятості відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. ( ст. ст. 18, 19 Закону України "Про зайнятість населення", ст.18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").
Згідно до приписів ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", вимоги до підприє мства в частині працевлаштування інвалідів на створені робочі місця зводяться до надання підприємством державній службі зайнятості інформації, необхі дної для організації працевлаштування інвалідів, і до звітування до Фонду соціального захисту інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, тобто підприємство самостійно не займається пошуком інвалідів для працевлаштуван ня.
Як встановлено місцевим господарським судом, відповідач у повному обсязі виконав вимоги вищезазначених нормативних актів.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 р. №420 "Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнен ня" інформація про наявність вакансій подається підприємствами та їх структурними підрозділами до центрів зайнятості за формою № 3-ПН лише за умови наявності вакансій.
Згідно з наданими звітами підприємство -відповідач інформувало центр зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів (копії Звітів форми №3-ПН додаються), але робочі місця залишились вакантними у зв'язку з не направленням для праце влаштування інвалідів уповноваженими органами.
З метою працевлаштування інвалідів у місцевому друкованому засобі масової інформації - газеті "Деловая неделя" публікувались оголошення про наявність вакансій на ДП "Лисичанська ТЕЦ" .
Відповідно до ст.18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства звітують до Фонду соціального захи сту інвалідів в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з наказом Мінпраці України від 10.02.2007 № 42 підприє мство щорічно до 01 березня року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприє мстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кі лькість працюючих інвалідів.
Реалізовуючи зазначені вимоги відповідач звітував перед Луганським обласним відділенням ФСЗІ за формою 10-ПІ, затвердженою наказом Мінпраці України від 10.02.2007 №42.
З огляду на наведене, місцевий господарський дійшов правомірного висновку, що від повідач виконав в повному обсязі вимоги ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо працевлаштування на підприємстві інвалідів. У 2011 році відповідачем були вжиті всі належні заходи для виконання встановленого Законом нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Крім того, на підприємстві з 12.04.2012 припинено виробничу діяльність, у зв'язку з виключенням ДП "Лисичанська ТЕЦ" з переліку підприємств, що надають послуги з теплопостачання в м. Лисичанську (рішення Лисичанської міської ради від 18.05.2011р. №13/207 "Про затвердження схеми теплопостачання із заміни потужностей ДП "Лисичанська ТЕЦ"). Відповідно до наказу ДП "Лисичанська ТЕЦ"від 28.10.2011р. №212 "Про ско рочення чисельності на ДП "Лисичанська ТЕЦ"з 28.12.2011р. на підприємстві скоро чено 54,5 штатних одиниць.
За таких обставин судова колегія вважає, що місцевий господарський суд прийшов до правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
З огляду на наведене, доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України та спростовуються матеріалами справи.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення та неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим Донецький апеляційний господарський суд не вбачає підстав для скасування рішення господарського суду.
Результати апеляційного провадження у справі оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 05.07.2012р. по справі №22/5014/1115/2012 - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Луганської області від 05.07.2012р. (повний текст якого складено та підписано 09.07.2012р.) по справі №22/5014/1115/2012 - залишити без змін з підстав, викладених у постанові.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий суддя: О.І. Склярук
Судді: К.В.Богатир
А.М. М'ясищев
Надруковано 6 прим.
1прим.-позивачу;
1прим.-відповідачу;
1прим.-ліквідатору
1прим.-до справи;
1прим.- ГСЛО;
1прим.-ДАГС