07 серпня 2012 року Справа № 09/13/5026/398/2012
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М., при секретарі судового засідання - Лавріненко С.І., за участю представника позивача - Стойко А.Ю. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Департаменту бюджетної політики Черкаської міської ради до приватного підприємства "Елтеко-Україна-Рось" м.Черкаси, про стягнення 62991,41 грн. заборгованості та санкцій по орендній платі за землю, -
Подано позовну заяву, у якій позивач просить стягнути з відповідача 62991,41 грн., у тому числі 59696,68 грн. заборгованості за договором оренди земельної ділянки та 3294,73 грн. пені, нарахованої за прострочення сплати орендної плати за землю.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 20.03.2006 року між сторонами було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого відповідачу було надано в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 6171 кв.м, однак відповідач сплачував орендну плату не у повному обсязі та з порушенням договірних строків, внаслідок чого утворилась заборгованість з орендної плати.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 05 квітня 2012 року позов залишено без розгляду. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 07 травня 2012 року вказану ухвалу скасовано, а матеріали справи направлено на розгляд до господарського суду Черкаської області.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 14 червня 2012 року розгляд справи призначено на 03 липня 2012 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 03 липня 2012 року розгляд справи було відкладено на 17 липня 2012 року у зв'язку із неподанням обома сторонами витребуваних судом доказів.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 17 липня 2012 року розгляд справи було відкладено на 07 серпня 2012 року у зв'язку із неподанням обома сторонами витребуваних судом доказів.
Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав, представника у судове засідання не направив. Ухвали суду, які були направлені відповідачу за адресою, зазначеною у позовній заяві та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернуті поштою з довідкою пошти "За зазначеною адресою вибули". Ухвали суду, які були направлені засновнику відповідача, повернута поштою з довідкою "За закінченням терміну зберігання".
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Згідно ст.64 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Отже судом належним чином виконаний обов'язок щодо повідомлення відповідача про дату та час судового засідання.
Неподання відповідачем письмового відзиву на позовну заяву та неявка його представника у судове засідання не перешкоджають вирішенню спору по суті.
Позивач вимоги ухвал суду втретє не виконав, витребувані судом докази не подав.
На підставі ст.75 ГПК України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні представник позивача вважав можливим здійснювати розгляд справи по суті за наявними у ній доказами, підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Згідно ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення представників позивача, судом встановлені наступні обставини.
Рішенням Черкаської міської ради №9-235 від 09.03.2006 року "Про надання приватному підприємству "ЕЛТЕКО-УКРАЇНА-РОСЬ" земельної ділянки в оренду по вул.Сумгаїтській, 8" відповідачу надано в оренду на 49 років (без права передачі її в суборенду) земельну ділянку площею 6171 кв.м, з них: площею 29 кв.м - в спільне користування з товариством з обмеженою відповідальністю "Медичний центр "Славутич" по вул.Сумгаїтській, 8 під частину адміністративно-побутового комплексу за рахунок землекористування ДНВП "Ротор". За основним цільовим призначенням земельну ділянку віднесено до земель промисловості, транспорт, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. За функціональним призначенням земельну ділянку віднесено до категорії земель промисловості.
На підставі вказаного рішення між Черкаською міською радою (орендодавець) та ПП "ЕЛТЕКО-УКРАЇНА-РОСЬ" (орендар) був укладений договір оренди землі від 20.03.2006 року, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 6171 кв.м, з них 29 кв.м - в спільне користування з товариством з обмеженою відповідальністю "Медичний центр "Славутич" по вул.Сумгаїтській, 8 під частину адміністративно-побутового комплексу. Договір підписаний міським головою міста Черкаси та директором відповідача, зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП "ЦЕНТР ДЗК при Держкомземі України" 28 березня 2006 року, запис №040677500170 (далі вживається - Договір).
У пункті 4.1 Договору розрахунок орендної плати визначено наступним чином:
- грошова оцінка земельної ділянки площею 6171 кв.м під частину адміністративно-побутового комплексу по вул.Сумгаїтській, 8, згідно з витягу Черкаського міського управління земельних ресурсів від 20.03.2006 р. №264-гр.-2006 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Черкаси на час укладання цього договору становить 588192,00 грн.;
- річна орендна плата за земельну ділянку площею 6171 кв.м. під частину адміністративно-побутового комплексу по вул.Сумгаїтській, 8 на час укладання цього договору становить 5882 грн.
Пунктом 4.2 Договору встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Згідно п.4.3 Договору орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа наступного місяця за звітним на розрахунковий рахунок в УДК в Черкаській області.
Відповідно до п.4.6 Договору за несвоєчасне внесення орендної плати стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, але не більше визначеної законом ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
Пунктом 13.5 Договору встановлено, що орендар відшкодовує орендодавцю суму упущеної вигоди (не отриманого прибутку) в розмірі орендної плати за весь період з дати прийняття рішення до моменту набуття чинності договору оренди.
13 жовтня 2010 року Департамент бюджетної політики міськвиконкому направив відповідачу претензію за №70-18-0804-14, у якій повідомив про наявність заборгованості перед міським бюджетом міста Черкаси згідно договору оренди землі від 28 березня 2006 року №040677500170 в сумі 58775,75 грн. орендної плати та пені за порушення граничних термінів сплати, та пропонував сплатити вказану заборгованість в термін 10 календарних днів з моменту отримання претензії.
Згідно Розрахунку заборгованості від 06.03.2012 року №239/18-08, який підготовлений позивачем, за період з березня 2006 року по грудень 2011 року заборгованість відповідача по Договору становить 62991,41 грн., з яких: 59396,26 грн. орендної плати, 3294,73 грн. пені та 300,42 грн. суми відшкодування згідно п.13.5 Договору.
Рішенням від 08.12.2011 року №3-396 "Про передачу департаменту бюджетної політики Черкаської міської ради повноважень на звернення до суду" Черкаська міська рада вирішила уповноважити департамент бюджетної політики Черкаської міської ради (позивач у справі) звертатися до судових органів з позовними заявами про стягнення заборгованості за договорами оренди землі, договорами про відшкодування збитків, договорами про плату за користування частиною при будинкової території, договорами оренди нежитлових приміщень комунальної власності, договорами пайової участі в утриманні об'єктів благоустрою та за іншими договорами, у яких стороною договору виступає Черкаська міська рада, а кошти зараховуються до міського бюджету м. Черкаси
Згідно Положення про Департамент бюджетної політики Черкаської міської ради (позивач у справі), який затверджений рішенням Черкаської міської ради від 11.08.2011 року №3-4, Департамент є самостійною юридичною особою (самостійним структурним підрозділом Черкаської міської ради), може бути позивачем та відповідачем у судах.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Предметом спору у справі є стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю, у зв'язку із порушенням ним, як орендарем, договірних зобов'язань щодо сплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки.
Сторонами договору оренди землі, у зв'язку з невиконанням якого подано позов, є Черкаська міська рада (орендодавець) та ПП "Елтеко-Україна-Рось" (орендар, відповідач у справі).
Орендодавець по договору - Черкаська міська рада є представницьким органом територіальної громади міста Черкаси, засади організації, діяльності, правового статусу та повноваження якої визначаються Конституцією України та спеціальним Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин відноситься до виключної компетенції міської ради (п.1 пп.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Орендар по договору - ПП "Елтеко-Україна-Рось" являється юридичною особою, суб'єктом господарювання в розумінні ст.55 Господарського кодексу України (далі скорочено - ГК України).
Між Черкаською міською радою, як орендодавцем за договором, та ПП "Елтеко-Україна-Рось", як орендарем за договором, на підставі укладеного договору виникли господарські зобов'язання у сфері оренди земель комунальної власності (ч.1 ст.174 ГК України).
Договір, на підставі якого виникли господарські зобов'язання між Черкаської міською радою та відповідачем, за правовою природою є договором оренди землі, положення стосовно якого врегульовані спеціальним Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-ХІУ, із змінами (далі вживається скорочено - ЗУ "Про оренду землі").
Відповідно до ст.1 ЗУ "Про оренду землі" - оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст.2 ЗУ "Про оренду землі).
Відповідно до ст.21 "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно вищенаведених умов договору та норм закону відповідач зобов'язаний у встановлений строк та розмірі сплачувати орендну плату за землю. При цьому відповідач також зобов'язаний подавати у встановленому Податковим кодексом України порядку Податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності), у тому числі і по земельній ділянці, наданій в оренду по Договору.
Відповідно до ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач порушував договірні строки внесення орендної плати за землю, внаслідок чого у період дії договору утворилась заборгованість з орендної плати за землю. Невиконання відповідачем зобов'язання з оплати орендної плати за землю є порушенням договірних прав орендодавця - Черкаської міської ради. Отже, Черкаська міська рада, як орендодавець землі, має право звернутися до господарського суду за захистом порушених договірних прав і охоронюваних законом інтересів.
За захистом порушених договірних прав Черкаської міської ради (орендодавця) самостійно, від свого імені, як юридична особа до господарського суду з даним позовом звернувся Департамент бюджетної політики Черкаської міської ради (позивач), посилаючись на рішення Черкаської міської ради від 08.12.2011 року №3-396. При цьому, позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем зобов'язань за договором оренди землі від 20.03.2006 року, згідно умов якого передбачений обов'язок орендаря - ПП "Елтеко-Україна-Рось" (відповідач у справі) сплачувати орендну плату у встановленому договором порядку та розмірі.
З Положення про Департамент бюджетної політики Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 11.08.2011 №3-4, вбачається, що департамент бюджетної політики Черкаської міської ради (позивач) є виконавчим органом Черкаської міської ради, підконтрольний та підзвітний Черкаській міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету та Черкаському міському голові. У відповідності до пунктів 1.3, 1.4 названого Положення Департамент є самостійною юридичною особою, зареєстрованою у встановленому порядку, має самостійний баланс та розрахунковий рахунок, може бути позивачем та відповідачем у судах.
Статтею 195 ГК України встановлено, що управнений суб'єкт господарського зобов'язання, якщо інше не передбачено законом, може передати другій стороні, за її згодою, належні йому за законом, статутом чи договором права на одержання майна від третьої особи з метою вирішення певних питань щодо управління майном або делегувати права для здійснення господарсько-управлінських повноважень. Передачу (делегування) таких прав може бути зумовлено певним строком. Акт передачі прав вважається чинним з дня одержання повідомлення про це зобов'язаною стороною, а акт делегування господарсько-управлінських повноважень іншому суб'єкту - з дня офіційного опублікування цього акта. Передача (делегування) прав тягне за собою обов'язок суб'єкта, який одержав у результаті такої передачі (делегування) додаткові повноваження, вирішувати відповідне до цих повноважень коло господарських питань та нести відповідальність за наслідки рішень, що ним приймаються.
Позивач не надав належних та допустимих доказів передачі (делегування) прав у господарському зобов'язанні в порядку ст.195 ГК України, також відсутні докази на підтвердження того, що кредитор у зобов'язанні за договором оренди землі від 20.03.2006 року (Черкаська міська рада) з встановлених ст.512 ЦК України підстав був замінений на іншу юридичну особу - Департамент бюджетної політики Черкаської міської ради.
Зокрема, у відповідності до ч.1 ст.512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок:
1) передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги);
2) правонаступництва;
3) виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем);
4) виконання обов'язку боржника третьою особою.
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом (ч.2 ст.512 ЦК України).
З огляду на викладене, суд вважає, що між позивачем та відповідачем у справі відсутні будь-які правовідносини, а тому у позивача відсутнє право від власного імені звертатися з позовом про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за договором оренди землі, укладеним між відповідачем та Черкаською міською радою.
Посилання позивача на рішення Черкаської міської ради від 08.12.2011 №3-396, як на підтвердження права звернення до суду з даним позовом, суд вважає безпідставним, з огляду на наступне.
З наведених доказів у справі вбачається, що позивач є виконавчим органом міської ради, здійснює повноваження в галузі бюджету та фінансів. Серед делегованих йому повноважень є, у тому числі, здійснення відповідно до закону контролю за дотриманням зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності (ст.28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Орендна плата по договору оренди землі, на підставі якого заявлені позовні вимоги, є платою за землю, яка зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (ст.290 Податкового кодексу України).
Отже позивач має право відповідно до закону здійснювати контроль за виконанням орендарями землі зобов'язань щодо сплати до міського бюджету орендної плати за землю. Однак за наслідками цього контролю право звернення до суду за стягненням з орендарів землі договірної орендної плати позивач не має і не набув він його на підставі рішення Черкаської міської ради від 08.12.2011 №3-396.
Відповідно до ст. 237 ЦК України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (ч.1); не є представником особа, яка хоч і діє в чужих інтересах, але від власного імені, а також особа, уповноважена на ведення переговорів щодо можливих у майбутньому правочинів (ч.2); представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства (ч.3).
З аналізу наявних матеріалів справи та з врахуванням наведених положень закону суд вважає, що на підставі рішення Черкаської міської ради від 08.12.2011 №3-396 (як акту органу юридичної особи) у Департаменту бюджетної політики Черкаської міської ради виникло право на представництво Черкаської міської ради у судах з певної категорії справ.
Тобто, вказане рішення Черкаської міської ради є дорученням на виконання Департаментом бюджетної політики Черкаської міської ради певних дій за окремими договорами, стороною у яких є Черкаська міська рада, а кошти зараховуються до міського бюджету міста Черкаси.
А тому Департамент бюджетної політики Черкаської міської ради на підставі вказаного рішення Черкаської міської ради від 08.12.2011 №3-396 вправі звернутися до суду з таким позовом лише від імені Черкаської міської ради, як її представник, а не від власного імені, як окремої юридичної особи.
При цьому судом враховані правові позиції Вищого господарського суду України з аналогічних спорів, зокрема, викладені у постанові від 17 липня 2012 року у справі №08/5026/75/2012.
Окрім цього, позивачем не враховано те, що орендна плата за землю комунальної власності є податковим платежем, контроль за сплатою якого здійснюється державною податковою службою. Позивачем не виконані вимоги ухвал суду щодо надання письмових обґрунтувань з посиланням на відповідні документи та нормативні акти змін розміру орендної плати по договору оренди землі, укладеному з відповідачем 20 березня 2006 року, починаючи з січня 2008 року по січень 2010 року (зафіксований у розрахунку період зміненої орендної плати), зокрема, обґрунтування застосованих індексів інфляції 1,028, 1,152, 1,059, обґрунтування підстав стягнення пені, нарахованої у період вересня 2008 року - березня 2009 року, тобто поза межами, встановленої законом позовної давності та не надано доказів повідомлення відповідача про зміну орендної плати по договору.
З огляду на викладене, позовні вимоги Департаменту бюджетної політики Черкаської міської ради суд вважає безпідставними, такими, що не ґрунтуються на його праві, а також є необґрунтованими, тому відмовляє у позові повністю.
Керуючись ст.ст.49,82-85 ГПК України, суд, -
Відмовити у позові повністю.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом 10 днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 09 серпня 2012 року.
СУДДЯ Н.М. Курченко