вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
20 травня 2011 р. 09:50 Справа №2а-1732/11/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., при секретарі Семенко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості в сумі 928,17 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився
Обставини справи: Державна податкова інспекція у м. Ялта АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості в сумі 928,17 грн.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем зобов'язань зі сплати єдиного податку, розмір якого узгоджений відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" та пені.
Сторони явку своїх представників у судове засідання, призначене на 20.05.2011, не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином- рекомендованою кореспонденцією з повідомленням.
До дня розгляду справи від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись приписами статті 128 КАС України, визнав за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ОСОБА_1 зареєстрований Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим у якості фізичної особи-підприємця 19.04.2010, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 14.09.2010 (а. с. 9).
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва"№746/99 від 28.06.1999 (надалі -Указ) -суб'єкти малого підприємництва -фізичні особи мають право самостійно вибрати спосіб оподаткування доходів по єдиному податку шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Абзац 2 статті 2 зазначеного Указу передбачає, що ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва -фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності й не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Зі змісту абзацу 6 пункту 2 Указу випливає що, фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Пункт 5 зазначеного Указу передбачає, що суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність числення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
В матеріалах справи є заява відповідача про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 19.04.2010 за видом діяльності -роздрібна торгівля непродовольчими товарами. На підставі вказаної заяви відповідачем отримане свідоцтво серії Ж № 839359 про сплату єдиного податку в сумі 200,00 грн. (а.с.12).
Відповідно до даних особового рахунку за відповідачем утворилась заборгованість зі сплати єдиного податку за період з травня по грудень 2010 року з урахуванням часткової сплати (700 грн) у розмірі 900 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем у встановлені законодавством строки узгодженої суму податкового зобов'язання, позивачем на підставі п.п. 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі -Закон) на адресу відповідача направлена перша податкова вимога № 1/830 від 25.05.2010, яка отримана останнім 22.07.2010, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 08128725. Крім того, на адресу відповідача направлена друга податкова вимога № 2/1605 від 25.08.2010, яка була повернута позивачеві поштовим відділенням з відміткою "не проживає", у зв'язку з чим, згідно з актом позивача від 05.10.2010, вимогу розміщено на дошці оголошень.
Відповідно до п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем їх вручення (узгодження).
Судом також встановлено, що позивачем нарахована пеня за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання у розмірі 28.17 грн.
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Пунктом 1.3 статті 1 зазначеного Закону встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пунктом 16.1 статті 16 Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. А відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (пункт 16.4.1. Закону).
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Пунктом 1.3 статті 1 зазначеного Закону встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повнотою та своєчасністю сплатою до бюджетів податків і зборів.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надані докази сплати заборгованості з єдиного податку, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку за період з травня по грудень 2010 року в сумі 928,17 грн.
На підставі викладено, керуючись статтями ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позов задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; відомості про банківські реквізити у матеріалах справи відсутні, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід місцевого бюджету м. Ялта (р/р 34210379700039, код платежу 16050200 в УДК в АР Крим, МФО 824026, ЗКПО 34740850) 928,17 грн. заборгованості зі сплати єдиного податку.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.