"26" липня 2012 р. м. Київ К-31226/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Островича С.Е.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_3
на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2010р.
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2010р.
у справі №2а-12921/09
за позовом ОСОБА_3
до Державної податкової адміністрації України у Полтавській області (надалі -ДПА у Полтавській області), Державної податкової інспекції у м. Полтаві (надалі -ДПІ у м.Полтаві)
про визнання нечинним та скасування рішення, -
встановив:
У січні 2009р. позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом, в якому поставлено питання про визнання нечинним та скасування рішення ДПІ у м. Полтаві №0006882304/0 від 06.11.2008р.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2010р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2010р., у задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій позивач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального, неправильне застосування судами норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, ухвали апеляційної інстанції та задовольнити позов повністю.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, контролюючим органом на підставі направлень №7151 та №7152 від 21.10.2008р. проведено планову перевірку щодо дотримання суб'єктом господарювання ОСОБА_3 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, який здійснює підприємницьку діяльність в кіоску, що знаходиться по АДРЕСА_1. За результатами перевірки складено акт №00006332 від 23.10.2008р.
Висновками зазначеного акта перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.5 та п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». А саме, вказано на незастосування під час здійснення розрахункової операції з додержанням встановленого порядку ведення розрахункової книжки; вказано на невидачу розрахункового документу, та незабезпечення суб'єктом підприємницької діяльності відповідності готівки на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня на суму 935,05грн.
За наслідками перевірки прийнято оскаржуване рішення №0006882304/0 від 06.11.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій рішень на суму 5015,25грн.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби в Україні шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Пунктом 4 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»на органи державної податкової служби України покладено право здійснення контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Відповідно до приписів ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено порушення.
Відповідно до п. 3 ст. 17 зазначеного Закону, у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну, передбачено санкцію, у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Так, згідно п. 1.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004р. №637 встановлено, що книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Порядок ведення КОРО визначений наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614 «Про порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок», згідно п. 9.6 та п. 9.7 вказаного Порядку, при проведенні розрахункової операції заповнена відривна частина розрахункової книжки відокремлюється від корінця по лінії відриву та видається покупцеві чи особі, яка отримує кошти (у разі здійснення операції видачі), не пізніше завершення розрахункової операції, та сума готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків до початку робочого дня, має бути записана у корінець розрахункової квитанції з поміткою «службове внесення». Сума готівки, що вилучається протягом робочого дня з місця проведення розрахунків, записується у корінець розрахункової квитанції з поміткою «службова видача».
Згідно п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечити відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використовування розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Так, в ході перевірки контролюючим органом встановлено, що денна загальна сума продажу за розрахунковими квитанціями склала 97,50грн, натомість згідно опису грошових коштів, складеним 23.10.2008р. власноручно продавцем ОСОБА_2, на місці проведення розрахунків знаходилось 1041,75грн. Таким чином, невідповідність коштів склала 935,05грн.
Крім того, під час проведеної перевірки інспектором був складений протокол про адміністративне правопорушення, на підставі якого Київським районним судом м. Полтави прийнято рішення про притягнення до адміністративної відповідальності продавця ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 155-1 КпАП України. За результатами розгляду адміністративної справи, Київський районний суд міста Полтави притягнув продавця до адміністративної відповідальності у виді штрафу за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: не забезпечення відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в корінцях розрахункової книжки та не проведення розрахункової операції з використанням РК та КОРО.
За таких обставин, обставини викладені в акті перевірки №00006332 від 23.10.2008р. знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи і підстави для задоволення позову відсутні.
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
Отже, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_3 -залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ___________________ Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________ М.І. Костенко
___________________ С.Е. Острович
Суддя Н.Є. Маринчак