"31" липня 2012 р. м. Київ К/9991/1286/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого -судді Леонтович К.Г.,
суддів: Гончар Л.Я., Гашицького О.В.,
секретаря Наумця О.В.,
за участю представників: Державної фінансової інспекції в Рівненської області -Демчука О.П., Подоляк О.А., Веремей О.Є., управління агропромислового розвитку Рівненської районної державної адміністрації -Суська Л.М., Булах Т.С., ЗАТ "Рівне-Борошно" та ПСП "Шпанівське" -Буковського В.М.,
розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2011 року у справі № 2а/1770/3910/11 за позовом управління агропромислового розвитку Рівненської районної державної адміністрації до Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області, треті особи: закрите акціонерне товариство "Рівне-Борошно", товариство з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро", приватне сільськогосподарське підприємство "Шпанівське" про визнання протиправними та скасування вимог, -
У вересні 2011 року управління агропромислового розвитку Рівненської районної державної адміністрації (далі - Управління АПР Рівненської райдержадміністрації) звернулося в суд з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області (далі - КРУ в Рівненській області), треті особи, які не заявляють вимог на предмет спору, на стороні позивача: приватне сільськогосподарське підприємство "Шпанівське" (далі - ПСП "Шпанівське"), товариство з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро" (далі - ТОВ "Полісся-Агро"), закрите акціонерне товариство "Рівне-Борошно»" (далі - ЗАТ "Рівне-Борошно"), в якому просило визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2, 3, 4 вимоги Контрольно-ревізійного відділу в місті Рівне та Рівненському районі від 18.08.2011 року № 270-11/1412.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління АПР Рівненської райдержадміністрації, КРВ в м. Рівне та Рівненському районі складений акт № 270-16/17 від 14.07.2011 року, на підставі проведеної ревізії та акту відповідачем прийнята та надіслана Управлінню АПР Рівненської райдержадміністрації лист-вимога "Про усунення, виявлених ревізією, порушень від 18.08.2011 року. Згідно вимоги позивач зобов'язувався, зокрема: п.1 опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб; п.2 відобразити дебіторську заборгованість за ПСП "Шпанівське", якому безпідставно нарахована фінансова підтримка через механізм здешевлення кредитів в сумі 7241 грн. 81 коп., провести претензійно-позовну роботу з ПСП "Шпанівське" щодо відшкодування коштів; п.3 відобразити дебіторську заборгованість за ТОВ "Полісся-Агро", якому безпідставно нарахована фінансова підтримка через механізм здешевлення кредитів в сумі 110500 грн. 00 коп., провести претензійно-позовну роботу з ТОВ "Полісся-Агро" щодо відшкодування коштів; п.4 відобразити дебіторську заборгованість за ЗАТ "Рівне-Борошно", якому безпідставно нарахована фінансова підтримка через механізм здешевлення кредитів в сумі 59104 грн. 03 коп., провести претензійно-позовну роботу із ЗАТ "Рівне-Борошно" щодо відшкодування коштів. Вказані пункти вимоги позивач вважає такими, що не відповідають законодавству України, оскільки рішення щодо надання компенсації приймалися конкурсною комісією відповідно до Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затверджений постановою КМУ № 153 від 26.02.2009 року, а також відсутність підстав для відмови у наданні компенсації третім особам, передбачених вищенаведеним Порядком.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2011 року, заявлений позов задоволений. Визнані протиправними та скасовані пункт 1, пункт 2, пункт 3, пункт 4 вимоги Контрольно-ревізійного відділу в м. Рівне та Рівненському районі "Про усунення, виявлених ревізією порушень" №270-11/1412 від 18 серпня 2011 року.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями Контрольно-ревізійне управління в Рівненській області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
В запереченнях на касаційну скаргу управління агропромислового розвитку Рівненської районної державної адміністрації, ПСП "Шпанівське", ПАТ "Рівне-Борошно" просять залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що контрольно-ревізійним відділом в м. Рівне та Рівненському районі проведена планова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління АПР Рівненської райдержадміністрації за 2008-2010 роки, по КПКВ 2801190 за 2008-2010 роки. За результатами проведеної ревізії складений акт № 270-16/17 від 14.07.2011 року, яким зафіксовано ряд порушень чинного законодавства.
В акті ревізії № 270-16/17 від 14.07.2011 року зазначено, що зустрічною перевіркою ПСП "Шпанівське" встановлено, що всупереч підпункту 1 пункту 3 Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, які спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.2009 року № 153, для ПСП "Шпанівське", яке залучило короткостроковий кредит у 2008 році на підставі договору №010/89-07/503 від 06.03.2008 року з ВАТ "Райффайзен Банк Аваль" та фактично здійснило виробничі витрати з придбання товарів та послуг, оплачених за рахунок кредитних коштів у розмірі 396960 грн. 00 коп. у 2008 році, конкурсною комісією прийняте рішення про надання фінансової підтримки у 2009 році на загальну суму 7241 грн. 81 коп. (протокол засідання комісії № 1 від 27.04.2009 року), що привело до необґрунтованого перерахування підприємству коштів через управління АПР Рівненської райдержадміністрації як державної підтримки по програмі КПКВ 280140 "Здійснення фінансової підтримки підприємств АПК" для часткової компенсації відсоткової ставки за короткостроковим кредитом.
Згідно акту ревізії № 270-16/17 від 14.07.2011 року та зустрічної перевірки ТОВ "Полісся-Агро" встановлено, що в порушення підпункту 1 пункту 3 Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.2009 року № 153, для ТОВ "Полісся-Агро", яке залучило короткостроковий кредит у 2008 році на підставі договору №56-08 від 24.02.2008 року з ВАТ "Кредобанк" та фактично здійснило виробничі витрати з придбання товарів та послуг у 2008 році, конкурсною комісією прийняте рішення про надання фінансової підтримки у 2009 році на загальну суму 110500 грн. 00 коп., що привело до необґрунтованого перерахування товариству коштів через Управління АПР Рівненської райдержадміністрації як державної підтримки по програмі КПКВ 280140 "Здійснення фінансової підтримки підприємств АПК" для часткової компенсації відсоткової ставки за короткостроковими кредитами
Проведеною ревізією також встановлено, що ЗАТ "Рівне-Борошно" у 2008 році незаконно отримало бюджетні кошти від Управління АПР Рівненської райдержадміністрації по КПВКВ 2801240 "Здійснення фінансової підтримки підприємств АПК", чим завдано державному бюджету шкоди (збитків) на суму 59104 грн. 03 коп.
Так, ЗАТ "Рівне-Борошно" за рішенням, оформленим протоколом конкурсної комісії № 7 від 21.11.2008 року визнане переможцем конкурсу з надання часткової компенсації кредитної ставки за короткостроковими кредитами (кредитні угоди укладені з АКБ "Укрсоцбанк": № 04906-ГД 7 від 23.06.2008 року зі сплатою 18 відсотків річних, № 04906-ГД 8 від 04.08.2008 року зі сплатою 18 відсотків річних, № 04906-ГД 9 зі сплатою 25 відсотків річних), яке прийняте з порушенням Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №126 від 27.02.2008 року. Вказане порушення мало місце через встановлення ревізією фактів закупівлі у серпні 2008 року ЗАТ "Рівне-Борошно" зернових культур (пшениці 6 класу та 3 класу) за цінами, що нижчі цін, які склалися на біржовому ринку на дату його закупівлі, а однією з умов отримання державної фінансової підтримки було придбання сільськогосподарським підприємством продовольчого зерна за цінами, які склалися на біржовому ринку на дату.
Подані Позивачем до КРВ в м. Рівне та Рівненському районі заперечення на акт ревізії № 270-16/17 від 14.07.2011 року залишені без задоволення, а висновки акту ревізії без змін.
На підставі проведеної ревізії КРВ в м. Рівне та Рівненському районі направило позивачу лист-вимогу від 18.08.2011 року №270-11/1412 "Про усунення, виявлених ревізією, порушень" з наступними вимогами: п.1 опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб; п.2 відобразити дебіторську заборгованість за ПСП "Шпанівське", якому безпідставно нарахована фінансова підтримка через механізм здешевлення кредитів в сумі 7241 грн. 81 коп., провести претензійно-позовну роботу з ПСП "Шпанівське" щодо відшкодування коштів; п.3 відобразити дебіторську заборгованість за ТОВ "Полісся-Агро", якому безпідставно нарахована фінансова підтримка через механізм здешевлення кредитів в сумі 110500 грн. 00 коп., провести претензійно-позовну роботу з ТОВ "Полісся-Агро" щодо відшкодування коштів; п.4 відобразити дебіторську заборгованість за ЗАТ "Рівне-Борошно", якому безпідставно нарахована фінансова підтримка через механізм здешевлення кредитів в сумі 59104 грн. 03 коп., провести претензійно-позовну роботу із ЗАТ "Рівне-Борошно" щодо відшкодування коштів.
Позивач вважає вказану вимогу протиправною та такою, яка не відповідає вимогам закону.
Суди першої та апеляційної інстанції задовольняючи позовні вимоги послалися на ті обставини, що позивач з дотриманням положень Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 153 від 26.02.2009 року зі змінами і доповненнями, які не містять норми про заборону виплачувати сільськогосподарським підприємствам-позичальникам у 2009 році часткову компенсацію по залучених короткострокових кредитах у 2008 році, дія яких продовжена на 2009 рік, виділив третім особам державні кошти для часткової компенсації відсоткової ставки за короткостроковим кредитом, та що відповідачем не доведена закупівля ЗАТ "Рівне-Борошно" у 2008 р. зернових культур (пшениці 6 класу та 3 класу) за цінами, що нижчі цін, які склалися на біржовому ринку на дату його закупівлі.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно обставин справи між сторонам виник спір щодо законності та обґрунтованості вимоги Контрольно-ревізійного відділу в місті Рівне та Рівненському районі від 18.08.2011 року № 270-11/1412 щодо безпідставного виділення позивачем державних коштів ПСП "Шпанівське та ТОВ "Полісся-Агро" у 2009 р., шляхом надання фінансової підтримки через механізм здешевлення кредитів для часткової компенсації відсоткової ставки за короткостроковими кредитами, використаним у 2008 р., та безпідставне надання фінансової підтримка через механізм здешевлення кредиту ЗАТ "Рівне-Борошно" у 2008 р. з підстав закупівлі зерна за цінами, що нижчі цін, які склалися на біржовому ринку на дату його закупівлі.
Спірні правовідносини регулюються Порядком використання у 2009 - 2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 153 від 26.02.2009 р.., який встановлює механізм використання у 2009-2013 роках, передбачених у державному бюджеті Мінагрополітики, коштів, що спрямовуються на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими підприємствами агропромислового комплексу у банках коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами, а також короткостроковими кредитами, залученими у кредитних спілках.
Пункт 3 Порядку передбачає, що компенсація надається позичальникам за такими напрямами: 1) за залученими короткостроковими кредитами: сільськогосподарським підприємствам, у тому числі підприємствам, які надають послуги із використанням сільськогосподарської техніки у рослинництві, для покриття виробничих витрат у поточному році, зокрема, із закупівлі пально-мастильних матеріалів, кормів, сировини для виробництва комбікормів, ветеринарних препаратів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, насіння, молодняку сільськогосподарських тварин, птиці, яєць для інкубації, обладнання, запасних частин для ремонту сільськогосподарської і зрошувальної техніки та обладнання, оплати послуг за виконані ремонтні роботи та енергоносіїв.
Відповідно п.5 Порядку компенсація надається на конкурсній основі підприємствам агропромислового комплексу, які залучили коротко-, середньо- та довгострокові кредити (далі - позичальники) в національній та іноземній валюті, згідно з укладеними договорами.
Судом встановлено, що 27.04.2009 року згідно з протоколом № 1 засідання конкурсної комісії з питань здійснення компенсації на здешевлення відсоткових ставок за короткостроковими кредитами, залученими підприємствами агропромислового комплексу у 2008 році та перехідними на 2009 рік конкурсною комісією, керуючись постановами Кабінету Міністрів № 126 від 27.02.2008 року та № 153 від 26.02.2009 року "Про затвердження Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів", прийняте рішення про визнання переможцями конкурсу з надання часткової компенсації кредитної ставки за короткостроковими кредитами згідно з укладеними короткостроковими кредитними договорами ряд підприємств, в тому числі, ПСП "Шпанівське" та ТОВ "Полісся-Агро".
На підставі такого рішення головою конкурсної комісії видані довідки ПСП "Шпанівське" та ТОВ "Полісся-Агро" щодо отримання права на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими короткостроковими в 2008 році кредитами за рахунок коштів державного бюджету у 2009 році за кредитними договорами, строк дії яких закінчувався у 2009 р..
Підстав, передбачених п.6 Порядку, для відмови у наданні компенсації судами попередніх інстанцій не встановлено.
Пункт 11 Порядку №153 передбачає, що переможці конкурсу визначаються за такими основними критеріями: виконання у повному обсязі зобов'язань щодо погашення кредитів, залучених у попередні роки; залучення кредиту для будівництва (реконструкції) тваринницьких і птахівничих ферм та комплексів, доїльних залів і придбання сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва; відсутність простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії і наданими для закупівлі сільськогосподарської техніки іноземного виробництва, переданої сільськогосподарським товаровиробникам та іншим суб'єктам господарювання, а також за вітчизняну сільськогосподарську техніку, одержану на умовах фінансового лізингу в минулі роки; реалізація інноваційного проекту, що пройшов державну реєстрацію в установленому законодавством порядку.
Порядок № 153 був доповнений пунктом 11-1 (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 653 від 01.07.2009 року), згідно з яким позичальники для отримання права на компенсацію за коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами, залученими у минулих роках, подають заявку і документи до конкурсних комісій, зазначених у пункті 8 цього Порядку, та проходять конкурсний відбір на загальних умовах відповідно до цього Порядку.
Враховуючи, що ПСП "Шпанівське" та ТОВ "Полісся-Агро" є сільськогосподарськими підприємствами, які при здійсненні господарської діяльності залучали короткострокові кредитні кошти для покриття виробничих витрат, зокрема із закупівлі пально-мастильних матеріалів, кормів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, насіння, які використали за цільовим призначенням, з урахуванням дії кредитних договорів у 2008-2009 р.р., колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій прийшли до вірних висновків про наявність у них права на отримання вказаної компенсації.
Прорушень процедури прийняття відповідними комісіями рішень щодо визнання переможцями конкурсу вказаних підприємств судами першої та апеляційної інстанції не встановлено, їх рішення в цій частині не оскаржувалися та не скасовувалися.
Крім того, колегія суддів зазначає, що через виникнення спірних питань застосування положень Порядку № 153 в подальшому були внесені до нього доповнення про те, що право на компенсацію мають позичальники за коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами, залученими у минулих роках, які для її отримання подають заявку і документи до конкурсних комісій, зазначених у пункті 8 цього Порядку, та проходять конкурсний відбір на загальних умовах відповідно до цього Порядку (пункт 11-1 Порядку № 153 з змінами і доповненнями).
Враховуючи встановлені обставини справи та положення Порядку № 153 колегія суддів вважає, що норми Порядку не містять заборони виплачувати сільськогосподарським підприємствам-позичальникам у 2009 році часткову компенсацію по залучених короткострокових кредитах у 2008 році, строк дії яких закінчується у 2009 р..
Щодо встановлених в акті ревізії № 270/16-17 від 14.07.2011 року порушень в частині надання в 2008 році державної фінансової підтримки ЗАТ "Рівне-Борошно" колегія суддів зазначає.
Порядок використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів затверджений постановою Кабінету Міністрів України №126 від 27.02.2008 року, який визначав механізм використання у 2008 році передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою "Здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів" коштів, які спрямовуються на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими підприємствами агропромислового комплексу у банках коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами, а також короткостроковими кредитами, залученими у кредитних спілках, строк дії яких закінчується у 2009 р..
Пункт 3 Порядку №126 передбачає, що компенсація надається на конкурсній основі підприємствам агропромислового комплексу, які залучили кредити в національній та іноземній валюті, виходячи з відсоткової ставки банків за користування кредитами згідно з укладеними договорами.
Вказана компенсація згідно пункту 5 Порядку № 126 надається у розмірі, передбаченому в кредитному договорі, але не вище подвійної облікової ставки Національного банку, підприємствам агропромислового комплексу (сільськогосподарські, хлібозаготівельні, борошномельні, хлібопекарські, комбікормові, крупозаводи, спиртові заводи, ДАК "Хліб України" та її дочірні підприємства) за короткостроковими кредитами, залученими виключно у поточному році для закупівлі продовольчого та фуражного зерна урожаю 2008 року за умови закупівлі продовольчого зерна за цінами, які склалися на біржовому ринку на дату його закупівлі, але не нижче мінімальних закупівельних цін та фуражного зерна за цінами, які склалися на біржовому ринку на дату його закупівлі, в обсягах їх річної потреби за договорами, укладеними безпосередньо з сільськогосподарськими товаровиробниками.
Відповідач посилається на незаконне отримання ЗАТ "Рівне-Борошно" фінансової підтримки згідно з рішенням конкурсної комісії, оформленого протоколом № 7 від 21.11.2008 року, з підстав закупівлі зернових культур (пшениці 6 класу та 3 класу) за цінами, що нижчі закупівельних цін.
Суди попередніх інстанцій об'єктивно вивчили, дослідили та провели порівняння цін на зерно урожаю 2008 року, за якими придбавало продукцію ЗАТ "Рівне-Борошно" у сільськогосподарських товаровиробників, та цін на біржовому ринку на дату його закупівлі, з урахуванням інформації Рівненської міжрегіональної універсальної товарно-майнової біржі "Прайс" встановлено, що відповідно до наданих біржею відомостей придбання зерна ЗАТ "Рівне-Борошно" було на рівні не нижчому мінімальних закупівельних цін, які склалися на біржовому ринку на дату його закупівлі, та обгрунтовано не застосували середньомісячну ціну, що відповідає вимогам п.5 Порядку №126.
Виходячи з наведеного оскаржувана вимога відповідача не відповідає наведеним нормативним актам, які регулюють спірні правовідносини, а суди першої та апеляційної інстанції, зурахуванням встановлених обставин справи, прийшли до правильних висновків про наявність підстав для здоволення позовних вимог.
Виходячи з наведеного суди першої та апеляційної інстанції прийшли до необґрунтованих висновків про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої та апеляційної інстанції винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області залишити без задоволення.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
Суддя К.Г. Леонтович