"12" липня 2012 р. м. Київ К-38276/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Приходько І.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 березня 2010р.
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2010р.
у справі №2а-958/10/4/0170
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»(надалі -ВАТ «Кримгаз»)
до Державної податкової інспекції в Кіровському районі АР Крим (надалі -ДПІ в Кіровському районі АРК)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
У січні 2010р. позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом, в якому поставлено питання про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0002981500/0 від 30.12.2009р.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 березня 2010р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2010р., позов було задоволено. Визнано протиравними та скасовано податкове повідомлення-рішення №0002981500/0 від 30.12.2009р. Судові витрати стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача в сумі 3,40грн.
Не погодившись з висновками судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття у справі нового рішення про відмову у задоволенні позову повністю.
Позивачем було подано клопотання про здійснення заміни Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»на його правонаступника Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз».
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, контролюючим органом проведена камеральна перевірка уточнюючого податкового розрахунку щодо суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, поданого Кіровським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ «Кримгаз»за січень 2009р., про що складений акт від 28.12.2009р. №220/15-03.
Висновками зазначеного акта перевірки, зокрема, вказано, що платником при поданні уточнюючого розрахунку податку самостійно нараховано податкове зобов'язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, проте не нарахована штрафна санкція у розмірі п'яти відсотків від такої суми, як це передбачено п. 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Таким чином, перевіркою встановлено порушення вказаної норми, в результаті чого у рядку 12 не відображена сума штрафної санкції в періоді, що перевірявся на загальну суму 208,08грн.
За наслідками перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0002981500/0 від 30.12.2009р., яким визначено суму податкового зобов'язання по штрафним санкціям в сумі 208,08грн. за платежем збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.
Так, перевіряючи правомірність нарахування відповідачем фінансових санкцій суди встановили наступні обставини.
Статтею 1 Закону України «Про систему оподаткування»встановлено, що розмір і механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005р. №442.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. №1161 внесені зміни до вищевказаного Порядку стосовно розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, які постачаються для таких категорій споживачів, як бюджетні організації і установи, промислові та інші субєкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.
Відповідно до пункту 2 вказана постанова набирала чинності 01.01.2009р.
Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з прийняттям вказаних змін позивачем направлено лист до податкового органу з проханням надати роз'яснення щодо дати застосування нульової ставки використання природного газу.
У відповідь, листом №10914/10/31-0 від 05.03.2009р. ДПІ у м.Сімферополі повідомила, що нульову ставку слід застосовувати з 01.01.2009р.
Проте, листом ДПА України №10817/7/15-0917 від 05.05.2009р. було надано інше роз'яснення про набрання законної сили постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008р. №1161, якою вказано, що вона набуває чинності з 13.01.2009р. (з дати публікації в офіційному виданні).
Враховуючи викладене, ВАТ «Кримгаз»здійснюючи розрахунок за січень 2009р. за нульовою ставкою керувалося діючим законодавством та роз'ясненнями податкового органу, оскільки на той час були відсутні будь-які інші роз'яснення, у тому числі Міністерства Юстиції України та ДПА України.
Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
При чому, підпунктом 4.4.2 статті 4 вказаного вище Закону обумовлено, що не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано).
Таким чином, у січні 2009р. позивач не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, у зв'язку з невірним податковим роз'ясненням ДПІ у м. Сімферополі та суперечним змістом постанови Кабінету Міністрів України №1161 від 27.12.2008р.
За таких обставин, з урахуванням принципу пропорційності в адміністративному судочинстві, а саме, задля дотримання необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване судове рішення, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про обґрунтованість заявленого позову.
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
Отже, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Замінити Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»на його процесуального правонаступника Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз».
Касаційну скаргу Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 березня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ___________________ Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________ М.І. Костенко
___________________ І.В. Приходько
Суддя Н.Є. Маринчак