Постанова від 31.07.2012 по справі 2а-3302/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2012 р. № 2а-3302/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

з участю секретаря судового засідання Макар Г.В.

позивача -ОСОБА_1,

представників сторін:

від відповідача -Коцюбинський П.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління юстиції у Львівській області про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління юстиції у Львівській області про визнання неправомірною бездіяльності при здійсненні організації та контролю виконання рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 06.06.2007 року про стягнення з гр. ОСОБА_3 коштів за заподіяну внаслідок ДТП шкоду в користь гр.ОСОБА_1 та ОСОБА_4 і про стягнення 3000 грн. 00 коп. за заподіяну моральну шкоду.

Позовні вимоги мотивовані, тим, що у січні 2011 року позивачем було подано заяву про здійснення перевірки виконавчого провадження за № 6451928, яке відкрито з липня 2007 року Шевченківським відділом державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції. Однак, перевірка проведена не була, у зв'язку з чим позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та просить стягнути моральну шкоду.

Відповідач в запереченні на позовну заяву зазначає, що у відповідності до вимог ст.85 Закону України «Про виконавче провадження»в редакції чинній на час звернень позивача, такі розглядались в порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян», оскільки звернення не відповідали вимогам скарги.

Представник відповідача дав аналогічні пояснення, просить задоволенні позову відмовити.

Також, суд вважає обставини щодо пропущення строку звернення до суду, які викладені в заяві від 31.07.2012 року, поважними, та вважає за необхідне поновити строк звернення до суду.

Дослідивши наявні докази, заслухавши пояснення позивча та представника відповідача, вивчивши матеріали справи, окружний адміністративний суд виходив з наступного.

В матеріалах справи наявне клопотання від 03.01.2011 року, в якому позивач та ОСОБА_4 просять здійснити перевірку виконання провадження та повідомити про дотримання норм законності, при виконанні зведеного виконавчого провадження по стягненню коштів з громадянина ОСОБА_3 по виконавчих листах №2-151.

Головним управлінням юстиції у Львівській області на згадане звернення позивача було надано відповідь від 02.02.2011 року за №Г-7/1-09.

Як вбачається зі змісту статті 8 Закону України «Про виконавче провадження», в редакції чинній станом на момент розгляду клопотання позивача від 03.01.2011 року, контроль за законністю виконавчого провадження здійснюється начальником органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, та керівником вищестоящого органу.

При цьому, як вбачається зі змісту частини 2 згаданої статті вищестоящий орган державної виконавчої служби здійснює контроль лише після начальника органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.

Обставин дотримання передумов звернення до вищестоящого органу державної виконавчої служби в судовому засіданні встановлено не було.

Статтею 8-1 цього ж Закону передбачено, що перевірити законність виконавчого провадження мають право:

1) директор Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та його заступники - виконавче провадження, що знаходиться на виконанні у будь-якому структурному підрозділі органів державної виконавчої служби;

2) начальники відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, їх заступники - виконавче провадження, що перебуває на виконанні підрозділів примусового виконання рішень таких відділів державної виконавчої служби та районних, міських (міст обласного значення), районних у містах відділах державної виконавчої служби, що підпорядковані зазначеним управлінням юстиції.

В даному випадку, відповідач не є суб'єктом владних повноважень, який наділений функціями контролю за законністю виконавчого провадження.

Більше того, частиною 3 статті 85 зазначеного Закону передбачено вимоги до скарги, а саме така подається у письмовій формі та повинна містити:

1) назву органу державної виконавчої служби, до якого подається скарга;

2) точну назву стягувача та боржника, їх місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або знаходження (для юридичних осіб), а також назву представника сторони виконавчого провадження, коли скарга подається представником;

3) реквізити виконавчого документа (назва виконавчого документа, орган, який його видав, дата видачі виконавчого документа та його номер, резолютивна частина виконавчого документа);

4) зміст оскаржуваних дій (бездіяльності) та норму Закону, яка порушена;

5) виклад обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги;

6) підпис скаржника або його представника із зазначенням дати подання скарги.

Лише за умови дотримання вимог до форми скарги, така розглядається в порядку контролю за законністю виконавчого провадження, в іншому випадку таке звернення розглядається в порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян»(ч.4 ст.85 згаданого Закону).

Як вбачається зі змісту клопотання позивача таке не відповідало вимогам ч.3 ст.85 Закону України «Про виконавче провадження», в редакції чинній на момент його розгляду, а саме:

- не було вказано органу державної виконавчої служби (Головне управління юстиції у Львівській області не є органом державної виконавчої служби згідно положень ст.3 Закону України «Про державну виконавчу службу», в редакції чинній на момент розгляду клопотання позивача);

- не вказано всі реквізити виконавчого документа;

- не вказано змісту оскаржуваних дій;

- не викладено обставини, яким скаржник обґрунтовує свої вимоги.

За таких обставин, відповідач у справі розглянув клопотання від 03.01.2011 року в порядку передбаченому Законом України «Про звернення громадян», та не здійснював контролю за законністю виконавчого провадження.

Як передбачено ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, оскільки відповідач у справі розглядаючи клопотання позивача не був наділений повноваженнями по здійсненню контролю за законністю виконавчого провадження та за наявності обставин недотримання позивачем вимог ч.3 ст.85 Закону України «Про виконавче провадження» при поданні згаданого клопотання, Головне управління юстиції у Львівській області діяло у межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Що стосується інших звернень позивача, то такі теж не були підставою для здійснення контролю за законністю виконавчого провадження, з врахуванням викладених норм чинного законодавства.

Оскільки, в судовому засіданні не знайшли підтвердження обставини протиправної бездіяльності відповідача, як однієї з підстав для відшкодування моральної шкоди, вимоги про стягнення такої шкоди не підлягають до задоволення.

За викладених обставин, адміністративний суд вважає, що позов безпідставний і необґрунтований, а тому не підлягає до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить присудити з позивача.

Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 51, 71, 86, 94, 158, 160, 163, 167, 258 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

3. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текс постанови виготовлений та підписаний 01 серпня 2012 року.

Суддя В.Я.Мартинюк