Постанова від 26.07.2012 по справі 2а-5640/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 липня 2012 року № 2а-5640/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Датагруп"

до Житомирської міської санітарно-епідеміологічної станції Державної санітарно-епідеміологічної служби України

про визнання протиправною та скасування постанови від 09.04.2012

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Датагруп", (надалі - позивач), звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Житомирської міської санітарно-епідеміологічної станції Державної санітарно-епідеміологічної служби України (надалі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови Державної санітарно-епідеміологічної служби України про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства №68 від 09 квітня 2012 року (надалі -Постанова №68).

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Постанова №68 не відповідає вимогам, встановленим чинним законодавством України та суті правопорушення. Зокрема, позивач звертав увагу суду на те, що в даній постанові відсутні конкретні норми законодавства, вимоги яких, на думку відповідача, порушені, а також на те, що відповідачем при винесені вказаної постанови не дотримано вимог чинних нормативних документів стосовно порядку та умов винесення постанов про застосування адміністративно-запобіжних заходів державною санітарно-епідеміологічною службою, звертав увагу суду, що посилання відповідача на відсутність даних у Санітарному паспорті №4586/270112 на радіотехнічний об'єкт Земна станція супутникового зв'язку ПрАТ «Датагруп», що розташований за адресою: м. Житомир, пр. Миру, 8, безпідставні, оскільки вказаний санітарний паспорт складався не позивачем, а Державним закладом «Центральна санітарно-епідеміологічною станцією Міністерства охорони здоров'я України», який відповідно до п.1.1 та п.1.3. Статуту Державного закладу «Центральна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоров'я України»входить до системи державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров'я України та є провідним закладом санітарно-епідеміологічної служби України, просив позов задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки при вивченні даних санітарного паспорту №4586/270112 на радіотехнічний об'єкт Земна станція супутникового зв'язку ПрАТ «Датагруп», що розташований за адресою: м. Житомир, пр. Миру, 8, (надалі -Санітарний паспорт ¹4586/270112) встановлено, що в ньому відсутні обов'язкові дані про результати вимірювань рівнів ЕМП із зазначенням використаних вимірювальних приладів, той факт, що позивачем не було надано протокол натурних вимірювань рівня ЕМП на місці вказує на те, що такі вимірювання не проводились, а тому немає об'єктивного підтвердження того, що рівень ЕМП має допустимі межі, є нешкідливим для населення та відсутні порушення санітарного законодавства з боку позивача.

В судове засідання 23.05.2012 р. не прибув належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи представник відповідача.

Необхідність у заслуховуванні свідка чи експерта у справі відсутня, так само, як і відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Приймаючи до уваги викладене, розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Відповідачем на підставі листа Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України №03.07/1342/18 від 29.03.2012 р. було розглянуто дані Санітарного паспорту №4586/270112 на радіотехнічний об'єкт Земна станція супутникового зв'язку ПрАТ «Датагруп», що розташований за адресою: м. Житомир, пр. Миру, 8.

09 квітня 2012 року відповідачем була прийнята постанова про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства №68, відповідно до якої за результатами розгляду матеріалів Санітарного паспорту №4586/270112 встановлено, що в ньому відсутні результати вимірів рівнів ЕМП із зазначенням використаних вимірювальних приладів (тип, номер приладу, дата держперевірки), що є порушенням п.1.6.8 Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.08.1996 р. №239, та ст.24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», (надалі -Закон), а тому, на підставі ст.42 Закону відповідач постановив тимчасово заборонити функціонування радіотехнічного об'єкту -земної станції супутникового зв'язку ПрАТ «Датагруп» за адресою м. Житомир, пр. Миру, 8, з 16.04.2012 року до усунення недоліків.

Відповідно до пункту а) та пункту л) ч.1 ст.41 вказаного Закону, головним державним санітарним лікарям Республіки Крим, областей, міст, районів та їх заступникам, головним державним санітарним лікарям на транспорті та їх заступникам, а також головним державним санітарним лікарям об'єктів з особливим режимом роботи у межах відповідних територій (об'єктів) надаються повноваження: державного санітарно-епідеміологічного нагляду за дотриманням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами санітарного законодавства; застосовування передбачених цим Законом заходів для припинення порушення санітарного законодавства.

Згідно з ч.3, 4 ст.39 Закону, державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.

Результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються головним державним санітарним лікарем України.

Суд звертає увагу, що відповідачем не було надано суду акт такої перевірки, а також не надано доказ складання такого акту.

Відповідно до п.1.6.8 Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.08.1996 р. №239 (надалі -Державні санітарні норми), кожен радіотехнічний об'єкт, який випромінює в навколишнє середовище електромагнітну енергію, повинен мати санітарний паспорт, що містить такі дані, зокрема, результати вимірювань рівнів ЕМП із зазначенням використаних вимірювальних приладів (тип, номер приладу, дата держперевірки).

Згідно з п.1.6.10 Державних санітарних норм санітарний паспорт складається по замовленню адміністрації РТО установами санітарно-епідеміологічної служби, що пройшли атестацію по фізичних факторах в Комітеті з питань гігієнічного регламентування Міністерства охорони здоров'я України, підписується адміністрацією РТО та представниками санітарно-епідеміологічної служби. Паспорт і журнал-додаток зберігаються на об'єкті і пред'являються спеціалістам санітарно-епідеміологічної служби за приписом у встановленому порядку. Термін дії паспорта встановлюється 5 років. При реконструкції РТО, та при інших змінах, що можуть впливати на зміну електромагнітної обстановки санітарний паспорт переоформлюється достроково.

Судом встановлено, що 27 січня 2012 року відповідно до вимог, встановлених п.1.6.10 Державних санітарних норм, Державним закладом «Центральна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоров'я України» складений Санітарний паспорт ¹4586/270112, згідно з висновками якого земна станція супутникового зв'язку ПрАТ «Датагруп» за адресою: м. Житомир, пр. Миру, 8, як джерело електромагнітного випромінювання відповідає вимогам Державних санітарних норм і може бути введена в експлуатацію.

З матеріалів справи вбачається, що 27 квітня 2012 року був складений протокол вимірів рівнів електромагнітного поля №447/12, відповідно до висновків якого, сумарний рівень електромагнітних полів по азимуту випромінювання антени земної станції супутникового зв'язку ПрАТ «Датагруп», не перевищує ГДР згідно Державних санітарних норм та відповідають розрахунковим рівням Санітарного паспорту №4586/270112.

Відповідно до пункту а) ч.1 ст.42 зазначеного Закону, головні державні санітарні лікарі (їх заступники) застосовують такі заходи для припинення порушення санітарного законодавства, зокрема, обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.

Згідно з п.2.3 Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення), затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 квітня 1995 року №67 (надалі -Інструкція), тимчасова заборона (на певний період) застосовується посадовою особою Держсанепідслужби України у разі порушення вимог санітарного законодавства для заборони, зокрема, діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі, якщо застосування обмеження неможливе або воно не припиняє порушення санітарного законодавства, але виконання порушником певних заходів дозволить припинити ці порушення.

Відповідно до п.3.5 вказаної Інструкції, постанови з терміном виконання з дати, вказаної в постанові, або з "моменту отримання" виносяться у тих випадках, коли порушення санітарного законодавства погрожує негайними негативними наслідками (отруєння, масові інфекційні захворювання, гострі професійні захворювання тощо) або вказані наслідки настали.

З матеріалів справи вбачається, що земна станція супутникового зв'язку ПрАТ «Датагруп» за адресою: м. Житомир, пр. Миру, 8, експлуатувалась, зокрема, на підставі таких документів: Ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України серії АВ №500999, виданої Національною комісією з питань регулювання зв'язку України 10.03.2010 р.; Дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу фіксованої супутникової служби №ЗС-18-75491, виданого Українським державним центром радіочастот 05.05.2010 р.; Висновку щодо електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів фіксованої супутникової служби №11-2-10-2022, виданого Українським державним центром радіочастот 09.11.2005 року.

Шляхом логічного аналізу зазначених вище норм та фактичних обставин справи суд приходить до висновку, що Постанова №68 є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки, по-перше, Санітарний паспорт ¹4586/270112 складався не позивачем, а Державним закладом «Центральна санітарно-епідеміологічною станцією Міністерства охорони здоров'я України», який відповідно до п.1.1 та п.1.3. Статуту Державного закладу «Центральна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоров'я України» входить до системи державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров'я України та є провідним закладом санітарно-епідеміологічної служби України, результати вимірювань рівнів ЕМП із зазначенням використаних вимірювальних приладів, відсутність яких у санітарному паспорті на вказаний об"єкт стала підставою винесення оскаржуваної Постанови №68, зафіксовані в Протоколі вимірів рівнів електромагнітного поля №447/12 від 27.04.2012 р., складеному Державним закладом «Центральна санітарно-епідеміологічною станцією Міністерства охорони здоров'я України», відповідачем не надано суду доказів проведення перевірки та складання відповідного акту перевірки на виконання вищезазначених вимог законодавства, а також не надано доказів витребування у позивача протоколу натурних вимірювань рівня ЕМП на місці та не доведено порушення позивачем вимог п.1.6.8 Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01.08.1996 р. №239, та ст.24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення».

Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідачем не було доведено правомірність та обґрунтованість прийнятої постанови про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства №68 від 09 квітня 2012 року.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст.ст. 69-71, ч.3 ст.94, ст.ст. 128, 158-163, ст. ст. 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Приватного акціонерного товариства "Датагруп" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Державної санітарно-епідеміологічної служби України про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства №68 від 09 квітня 2012 року.

3. Судові витрати в сумі 32,19 грн. присудити на користь Приватного акціонерного товариства "Датагруп" (ідентифікаційний код 31720260) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Ю.Т. Шрамко