Постанова від 28.02.2012 по справі 9101/63455/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2012 р. справа № 2-А-639/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Суховарова А.В. Чередниченко В.Є.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області на постанову Приазовського районного суду Запорізької області від 14 березня 2011 року у справі № 2-А-639/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області

про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни", -

ВСТАНОВИВ:

21 лютого 2011 р. позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області (далі -відповідач) та просив визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити позивачу недоплачену щомісячну соціальну допомогу за періоди з 31.12.2009 року по теперішній час з урахуванням підвищення в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Постановою Приазовського районного суду Запорізької області 14 березня 2011 року адміністративний позов задоволено частково, визнано дії відповідача протиправними, зобов'язано відповідача нарахувати та виплати позивачу недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"за період з 12.08.2010 року по 12.02.2011 року.

Не погодившись з рішенням суду, Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального права та зазначаючи, що в самому Законі України "Про соціальний захист дітей війни"не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення розрахунку відповідного підвищення особам, які мають статус "діти війни", а тому для нарахування та виплати підвищення пенсії відповідно до цього Закону позивачу немає законних підстав

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"має статус дитини війни, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією пенсійного посвідчення.

Згідно ст.6 Закону №2195-ІV дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Редакція цієї статті набрала чинності з 1 вересня 2006 року.

Згідно з частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне прийняти у своїх висновках поняття "мінімальна пенсія за віком", про яке йдеться в ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки саме це правове визначення застосовується виключно в діях відповідача під час визначення пенсій громадянам та їх призначення.

Положення ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни суд обґрунтовано до уваги не взяв, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору, що розглядається. Проблеми надання бюджетних коштів Управлінню для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом першої інстанції не розглядалось.

Суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції не врахував положення ст.99 КАС України та прийшов до необґрунтованого висновку про необхідність захисту прав позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплати позивачу недоплачену державну соціальну допомогу з 12.08.2010 року по 12.02.2011 року.

Також суд першої інстанції безпідставно обмежив позивача у задоволені позовних вимог з 13.02.2011 року по 21.02.2011 року.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову.

Керуючись ст. 195, ст. 197, ст. 198, п.4 ст. 202, ст. 205, ст. 206 КАС України суд апеляційної інстанції,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області - задовольнити частково.

Постанову Приазовського районного суду Запорізької області від 14 березня 2011 року у справі № 2-А-639/11 - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області, щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 21.08.2010 року по 21.02.2011 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"за період з 21.08.2010 року по 21.02.2011 року з урахуванням раніше проведених виплат до пенсії "Дітям війни" за відповідний період.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: В.Є. Чередниченко