Постанова від 02.08.2012 по справі 1711/117/12

Справа № 1711/117/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2012 року м. Кузнецовськ

Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області розглянувши у скороченому провадженні у м.Кузнецовську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради про призначення, перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення,-

ВСТАНОВИВ:

До Кузнецовського міського суду звернувся ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради (далі - УПСЗН) з вимогами зобов'язати УПСЗН провести йому перерахунок та виплату щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, виходячи із розміру 5 мінімальних заробітних плат починаючи з 2005-2011 роки.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№796-ХІІ (далі - Закон України №796-ХІІ), має право на щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Проте відповідач порушує його право, виплачуючи допомогу у меншій сумі.

Відповідач отримавши копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі, з копією позовної заяви та доданими до неї документами, заперечення у десятиденний строк не подав.

Суд, дослідивши позовну заяву та оцінивши інші докази у справі приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позову з наступних підстав.

У зв'язку з тим, що ухвалою Кузнецовського міського суду від 19.01.2012 року позовні вимоги ОСОБА_1 у частині перерахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення, відповідно до ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 2005 року до 2010 року включно залишено без розгляду, суд досліджує докази щодо задоволення решти позовних вимог.

Відповідно до копії посвідчення НОМЕР_1 від 28.08.1997 року ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Із копії листа УПСЗН №1/14-В-341 від 21.12.2011 року вбачається, що ОСОБА_1 виплачена щорічна допомога на оздоровлення за 2011 рік -10.02.2011 року в сумі 100,00 грн., Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, яка діяла до 01 січня 2008 року), щорічна допомога учасникам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС категорії 2, виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. При цьому, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати такої допомоги (частина 7 статті 48 цього Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від № 562 від 12.07.05 р. «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено конкретні розміри компенсаційних виплат у визначеній сумі, що суперечить вимогам ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено розмір такої допомоги як величину, кратну по відношенню до розміру мінімальної заробітної плати на час виплати.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»передбачена інша редакція статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено, що одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".

Положення пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 р. №10-рп/2008. Згідно з п.6 резолютивної частини вказаного рішення, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Отже, з 22.05.08 року норми ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діють у редакції, чинній у період до внесення змін підпунктом 11 п. 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , що визнані неконституційними.

Відповідно до ст.8 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.

Суд вважає безпідставними доводи представника відповідача, викладені у листі УПСЗН №1/14-В-341 від 21.12.2011 року, що позивачу було належним чином визначено розмір щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.05 р., оскільки вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів щорічної допомоги на оздоровлення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суперечать вимогам ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають.

Розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2011 року встановлено у ст.22 Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік ", та визначається на рівні 941 грн.

Із змісту цих норм не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому доводи відповідача про неможливість його застосування до спірних правовідносин є безпідставними.

Відповідно до ч.5 ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.

Таким чином, суд вважає, що дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради щодо нарахування і виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік у розмірі 100,00 грн., є протиправними, і йому слід було нараховувати таку допомогу у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ч. 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи викладене, на підставі ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.28 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 р. № 10-рп/2008, керуючись ст.ст.11, 71, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради провести перерахунок ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, передбаченої ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС категорії 2 за 2011 рік та виплатити її у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням виплачених сум.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя І.Зейкан