73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
26 липня 2012 р. Справа № 2-а-1909/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області про зобов'язання прийняти до відшкодування витрати, пов'язані з виплатою щомісячної державної адресної допомоги,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області (далі-позивач, УПФУ ) звернулося до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області (далі-Фонд, відповідач, Відділення), у якому просить зобов'язати прийняти до відшкодування витрати, пов'язані з виплатою щомісячної державної адресної допомоги особам, постраждалим від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання та у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання з січня 2011 року по грудень 2011 року включно в сумі 9345 грн. 56 коп.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що на органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків відповідно до вимог ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та ст. 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків" покладено обов'язок по своєчасному та повному відшкодуванню шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, з виплатою йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Позивачем зазначено, що на стадії проведення звірки витрат по особових справах потерпілих та підписання актів щомісячної звірки Фондом соціального страхування від нещасних випадків не прийнято до заліку витрати на виплату пенсії за період з січня 2011 року по грудень 2011 року включно у сумі 9345 грн. 56 коп. ОСОБА_1., нещасний випадок з якою стався у 1979 році за межами України. УПФУ, посилаючись на приписи Угоди про гарантії прав громадян-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 р., зауважило, що усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди призначається за місцем проживання. Дана Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені законодавством держав - учасниць Угоди. Наголошує, що пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання , якщо страховий випадок стався на теритоії держав-учасниць Угоди, призначаються за законодавством України і виплачуються з коштів Пенсійного фонду України та відшкодовуються органам Пенсійного фонду Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Тому просить стягнути з відповідача понесені витрати, пов'язані з виплатою пенсії по інвалідності на загальну суму 9345 грн. 56 коп.
Позивач у позовній заяві просив суд розглянути справи без участі його представника, в порядку письмового провадження.
Відповідач надіслав до суду письмове заперечення проти позову, в якому зазначено, що Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 (далі - Порядок № 5-4/4, Порядок) (п.4) визначений вичерпний перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, в який не входить державна адресна допомога та підвищення до пенсій. Відділення не має повноважень щодо самостійного врегулювання питання щодо включення витрат на виплату і доставку адресної допомоги до щомісячних актів звірки з Управлінням ПФУ. У запереченні вказано, що управлінням Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області обрано спосіб захисту (відновлення) порушеного права, який не відповідає змісту прав УПФУ щодо відшкодування понесених ним витрат. Порядком № 5-4/4 визначено механізм відшкодування витрат на підставі проведених актів звірок. Відповідач вважає, що даний Порядок не врегульовує спірних правовідносин, які виникли між позивачем та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Нова Каховка. У зв'язку з викладеним, просить відмовити у задоволенні позову.
Від відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності його представника.
Згідно з ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору, суд прийшов до наступного.
Обставини справи свідчать про те, що позивачем за період з січня 2011 року по грудень 2011 року включно виплачено державну адресну допомогу ОСОБА_1., нещасний випадок з якою стався у 1979 році за межами України у сумі 9345 грн. 56 коп. Дані витрати УПФУ не прийнято до заліку відповідачем на стадії проведення звірки витрат по особових справах потерпілих та підписання актів щомісячної звірки.
За Угодою про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.92 р. (далі - Угода) уряди держав - учасниць цієї Угоди, керуючись статтями 2, 4 Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав, визнаючи, що держави - учасниці Співдружності мають зобов'язання щодо непрацездатних осіб, які отримали право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження до складу СРСР і реалізують це право на території держав - учасниць Угоди домовились, зокрема, про таке:
Пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійнюється за законодавством держави, на території якої вони проживають (стаття 1).
Усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами (стаття 3 ).
Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди (стаття 5).
Частиною 2 ст. 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV) встановлено, що особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.
Порядком № 5-4/4 визначено механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV, у тому числі добровільно застраховані, до досягнення ними встановленого законодавством пенсійного віку та припинення ними трудової діяльності.
В основу цього механізму покладено проведення щомісячних звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним, територіальним підрозділами зазначених фондів. Акти звірок подаються головному управлінню Пенсійного фонду та управлінню виконавчої дирекції ФСС у Автономній республіки Крим, областях, які узагальнюють та узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та ФСС. Саме ця довідка, є підставою для перерахування ФСС відповідних коштів Пенсійному фонду України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян "(далі - Постанова № 265) запроваджена щомісячна державна адресна допомога, яка сплачується у разі, коли розмір пенсії не досягає певного відсотка прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п.4 Порядку № 5-4/4 відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Зазначений перелік сум, які підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України відповідно до Порядку № 5-4/4 є виключним і не підлягає розширеному тлумаченню.
Ураховуючи те, що до переліку сум, які відповідно до Порядку № 5-4/4 підлягають відшкодуванню щомісячна адресна допомога не входить, суд вважає, що у Фонду на підставі зазначеного Порядку відсутні законні підстави для відшкодування даних сум УПФУ.
При цьому суд зазначає, що Порядок №5-4/4 визначає виключно механізм відшкодування на централізованому рівні, питання механізму відшкодування на регіональному рівні ним не врегульовано.
Пунктом 1 ст. 21 Закону № 1105-XIV визначено, що у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні:
а) допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;
б) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;
в) щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;
г) пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
д) пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
є) допомогу дитині відповідно до статті 9 цього Закону.
З викладеного слідує, що щомісячна адресна допомога, яка призначена на підставі Постанови № 265 не входить до переліку виплат, які здійснюються та відшкодовуються Відділенням.
Відповідно до п.4 Постанови № 265 виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога. Однак, даною постановою не передбачено обов'язку Фонду відшкодовувати УПФУ витрати по сплаті вказаних виплат.
Законом № 1105-XIV визначено, що страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Відтак, одним із основних принципів страхування від нещасного випадку є цільове використання коштів. Відповідно до статті 46 Закону № 1105-XIV кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються виключно за їх прямим призначенням.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області не може нести витрати на виплату державної адресної допомоги з огляду на особливості фінансування страхування від нещасного випадку, виключно цільове використання цих коштів та з урахуванням того, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України від 20 червня 2011 року та 06 червня 2011 року.
Оскільки чинним законодавством України не передбачено обов'язку Фонду відшкодовувати УПФУ суми щомісячної державної адресної допомоги, призначеної та виплаченої на підставі Постанови № 265, а тому суд прийшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області щодо прийняття Відділенням до відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою щомісячної державної адресної допомоги особі, постраждалій від нещасного випадку на виробництві за період з січня 2011 року по грудень 2011 року включно в сумі 9345 грн. 56 коп. слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 94, 122 , 158 - 163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.2