73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"05" липня 2012 р. 14 год. 48 хв.Справа № 2-а-1074/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
при секретарі: Танській Л.С., за участю представника позивача Салехової О.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бериславського районного центру зайнятості до Відкритого акціонерного товариства "Кам'янський" про стягнення заборгованості,
встановив:
Бериславський районний центр зайнятості (далі-центр зайнятості, позивач) звернувся до суду з позовом до публічного акціонерного товариства «Кам'янський» ( далі-відповідач, ПАТ (ВАТ) «Кам'янський»), в якому просить винести рішення, яким стягнути на його користь суму заборгованості до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 39967,37 грн. В ході судового розгляду позивач збільшив позовні вимоги і просив стягнути з ПАТ «Кам'янський» заборгованість в сумі 44570,44грн., з якої 1,3% на р/р 37175301900039 - 31215,76 грн., пеня на р/р 37171305900039 - 13354,68грн.
Обгрунтовуючі свої позовні вимоги позивач посилався на те, що стаття 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" зобов'язує роботодавця своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески. За період з 01.01.2003 року по 01.01.2008 року за підприємством обліковується борг у розмірі 39967,37 грн. Згідно розрахункової відомості про нарахування та перерахуванні страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яку підприємство надало 14.01.2008 року борг за собою воно не визнає. Розбіжність складає 42677,13 грн. Розбіжність виникла починаючи з моменту подачі підприємством звітності за 2003 рік, згідно якої - за даними Відповідача (розрахункова відомість за 2003 рік від 14.01.2004 р.): 86219,19 - заборгованість на початок 2003 року - рядок № 1; 72,22 - донараховано заборгованість по ДП "Будівельник" 51031,44 - нараховано внесків за 2003 рік - рядок № 2; 40841,00 - сплочено за 2003 рік - рядок № 10; 75350,01-списано за рішенням суду №7/178 пн - рядок № 5; 3151,76 - списано пені за рішенням суду - рядок № 6; 12915,67 - списано за рішенням ДПІ; 5064,41- заборгованість, строк сплати якої не настав - рядок № 13 . Фактично за рішенням ДПІ у Бериславському районі від 12.11.2003 року було списано 58199,05 - страхові внески роботодавців та 3151,76 - пені, яке було скасоване рішенням ДПІ № 1566/24 від 19.05.2004 року, та прийнято нове рішення за яким було списано страхові внески з роботодавців станом на 01.07.2003 року у розмірі 58199,05 грн. та пеня, яка була нарахована на ці страхові внески у розмірі 1925,60 грн. Всього списано 60124,65 грн., станом на 01.07.2003 року( починаючи з 2001 року). Сума 12915,67 грн. безпідставно зазначена Відповідачем, як списана ДПІ, тому що ДПІ відповідне рішення не приймалось. Заборгованість у розмірі 60124,65 грн., була списана Відповідачу після проведеної перевірки стану розрахунків перед Фондом станом на 01.07.2003 року. Списання проводилось згідно Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та підзаконними нормативними актами, які регулюють порядок списання безнадійних боргів, на підставі яких було списано борг зі сплати страхових внесків, нарахованих роботодавцями. Стосовно суми 75350,01 та 3151,76 грн., які за даними відповідача списані за рішенням суду №7/178 пн, та згідно рішення Господарського суду №7/178 пн від 23.06.2003 р. на Бериславський районний центр зайнятості зобов'язань ніяких не покладено. Відповідно до от. 124 Конституції України судові рішення постановляються судами іменем України і являються обов'язковими для виконання на всій території України, тому зазначене рішення підлягає виконанню Державною податковою інспекцією у Бериславському районі.
Проведеною останньою перевіркою правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, яка проводилась 14.05.2007 р. встановлено, що прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків станом на 01.04.2007 року склала 29824,37 грн., з неї 28857,56 грн. - страхові внески з роботодавців, 966,81 грн. - страхові внески із застрахованих осіб та заборгованість зі сплати пені за попередніми актами перевірки - 9851,50 грн. За вказану недоїмку Відповідачу було нараховано пеню в розмірі 2764,98 грн.
За результатами перевірки проведеної 26.04.2006 року було встановлено розмір простроченої заборгованості станом на 01.04.2006 року (період перевірки з 01.04.2005 по 01.04.2006) у розмірі 29654,20 грн. та заборгованість зі сплати пені у розмірі 6438,75 грн., за що Відповідачу було нараховано пеню у розмірі 3296,41 грн..
За результатами перевірки проведеної 12.05.2005 року було встановлено розмір простроченої заборгованості станом на 01.04.2005 року ( період перевірки - з 01.07.2003 по 01.04.2005 ) у розмірі 27699,38 грн. та заборгованість зі сплати пені за попереднім актом перевірки у розмірі 1226,16 грн., за що Відповідачу було нараховано пеню у розмірі 5328,93 грн.
Рішенням Херсонського обласного центру зайнятості № 71 від 08.11.2007 року на підставі статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" було застосовано фінансові санкції у вигляді пені в розмірі 12616,48 грн. Дане рішення було направлено Відповідачу ( рекомендованим листом № 165215). Згідно п. 7.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття затвердженої наказом Мінпраці від 18.12.2000 р.№ 339, дане рішення може бути оскаржено, але Відповідачем рішення не було оскаржено, а пеня у встановлені законодавством строки не була сплачена, тому є всі підстави для стягнення суми недоїмки та пені в судовому порядку. В ході судового розгляду справи позивач збільшив позовні вимоги і зазначив, що відповідно до результатів перевірки проведеної у лютому 2011р. ВАТ «Кам'янський» було нараховано пеню у розмірі 13354,68 грн. Відповідно до інструкції про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженої наказом Мінпраці від 18.12.2000 року № 339, було винесено рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки) пені та штрафу від 08.06.2011 року.
Відповідно до постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 25.05.2009 року, яку ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2011 року залишено без змін, визнано протиправними дії Позивача по нарахуванню пені в сумі 11384,34 грн., а провадження у справі в частині зобов'язання державної податкової інспекції у Бериславському районі списати з ВАТ «Кам'янський» безнадійний податковий борг по внескам до Фонду Соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 31292,79 - закрито.
За таких умов позивач просить винести рішення, яким стягнути на його користь суму заборгованості до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття грошові кошти в розмірі 44570,44грн., з якої 1,3% на р/р 37175301900039 - 31215,76грн., пеня на р/р 37171305900039 - 13354,68грн.
В судовому засіданні представник позивача, підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову і надав письмові заперечення. В подальшому відповідач в судове засідання не з'явився явку повноважних представників не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу у відкритому судовому засіданні за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив: відповідно до ст.12 Закону України від 02.03.00 №1533-III „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Бериславський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття". На підставі Положення про Бериславський районний центр зайнятості, затвердженого від 29 листопада 2001 року, довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 27.06.2000 № 1721 центр є юридичною особою. Відповідно до п.2 ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центри зайнятості та відповідно до п.1 Положення про Бериславський районний центр зайнятості - районний центр зайнятості є місцевим органом державної виконавчої влади. А тому, органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Бериславський районний центр зайнятості.
Стаття 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" зобов'язує роботодавця своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески. За період з 01.01.2003 року по 01.01.2008 року за підприємством обліковується борг у розмірі 39967,37 грн. Згідно розрахункової відомості про нарахування та перерахуванні страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яку підприємство надало 14.01.2008 року борг за собою воно не визнає.
Відповідно до Рішення Господарського суду Херсонської області від 23 червня 2003 року по справі №7/178-пн, яке набрало чинності, зобов'язано відповідача - Державну податкову інспекцію у Бериславському районі м.Берислав, вул.1 Травня,234 списати з позивача ВАТ «Кам'янський» с.Отрадокам'янка Бериславського району (р.рахунок 2600001692059 в ХФ ВАТ «Укрексімбанк» МФО 352639 ЗКПО 00413713) безнадійний податковий борг по прибутковому податку з громадян в сумі 268044(двісті шістдесят вісім тисяч сорок чотири)грн. 48 коп., по збору до Фонду соціального страхування України на випадок безробіття на суму 75350 ( сімдесят п'ять тисяч триста п'ятдесят)грн. 01коп. та пеню по збору в сумі 3151(три тисячі сто п'ятдесят одна)грн. 76 коп.
Відповідно до постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2009 року по справі №2-а-3232/08/2170, яке набрало чинності, позовні вимоги ВАТ «Кам'янський» до державної податкової інспекції у Бериславському районі, Бериславського районного центру зайнятості про зобов'язання списати безнадійну заборгованість та визнання дій незаконними задовольнити частково. Визнати протиправними дії Бериславського районного центру зайнятості по нарахуванню ВАТ «Кам'янський» пені в сумі 11384,34.
Провадження у справі в частині зобов'язання державної податкової інспекції у Бериславському районі списати з ВАТ «Кам'янський» безнадійний податковий по внескам до Фонду соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 31 292,79грн.-закрити.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З аналізу цих рішень суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання державної податкової інспекції у Бериславському районі списати борг по внескам до Фонду, що виник станом на 01.10.2002р., вже вирішені вищезазначеним рішенням господарського суду Херсонської області від 23.06.2003р., а провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання ДПІ у Бериславському районі списати податковий борг по внескам до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в сумі 31 292,79 грн. загалом закрито на підставі п.4 ч.1 ст. 157 КАС України.
Не зважаючи на це судом з'ясовано, що позивач знов враховує і просить стягнути одну і ту саму суму 31 292,79 грн. зменшивши її на 31215,76грн. у зв'язку з перерахунком.
При цьому нараховує пеню на загальну суму 13354,68грн. збільшивши її у зв'язку з перерахунком та на підставі рішення Бериславського районного центру зайнятості про стягнення простроченої заборгованості зі сплати внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків(недоїмки), пені та штрафу від 08 червня 2011року. Даному рішенню передувала перевірка за наслідками якої складено акт №6 від 08 лютого 2011року про позапланову перевірку ВАТ «Кам'янський» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Дослідженням цього акту та додатків до нього встановлено наявність заборгованості за відповідачем пені на суму 13354,68 грн. Про те за яких умов і на підставі чого здійснено донарахування пені суду не доведено. З огляду на надані розрахунки ціни позову заборгованості внесків до Фонду загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття ВАТ «Кам'янський» станом на 01.04.2011 року пеня нараховувалась починаючи з 2002 року по 2008 рік і таким чином охоплює період нарахування пені за яким Херсонським окружним адміністративним судом прийнято постанову від 25 травня 2009 року по справі №2-а-3232/08/2170, яке набрало чинності, і якою дії Бериславського районного центру зайнятості по нарахуванню ВАТ «Кам'янський» пені в сумі 11384грн. визнано протиправними.
Відповідно до п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підстави, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд вважає, що позов Бериславського районного центру зайнятості до ПАТ «Кам'янський» про стягнення заборгованості до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 44570,44грн. не підлягає задоволенню.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2,17,18,19, 158 - 163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 липня 2012 р.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 10.4.1