Постанова від 23.07.2012 по справі 4470/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2012 р. № 2-а- 4470/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.

при секретарі судового засідання - Демченко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, та Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Цехівський"

про визнання дій незаконними, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації", в якому просить суд визнати незаконними дії відповідача по виготовленню технічного паспорту на будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1; скасувати реєстрацію права власності на житловий будинок, що розташований за адресоою: АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_2., ОСОБА_4 об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Цехівський".

В обгрунтування позову зазначає, що будівництво зазначеного будинку здійснювалось із порушенням вимог ДБН, зокрема, п. 3.25 зазначених державних норм, що полягає у порушені вимоги щодо наявності побутового розриву між чотирьохповерховою будівлею та існуючими домоволодіннями, необхідного для поточного ремонту будівель. Крім того, на думку позивача при будівництві житлового будинку порушені Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10. 2004 р. N 126.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при проведені реєстрації права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 у ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2., ОСОБА_4 (учасники об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Цехівський"), відповідачем не було взято до уваги, що на вказаний житловий будинок було накладено заборону на відчуження.

Позивач зазначає, що з 05 березня 2010 року ОСОБА_5 було заборонено здійснювати будівництво зазначеного будинку, а з 30 червня 2010 року ОСОБА_5, ОСОБА_2., ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_6, ОСОБА_2. заборонено здійснювати будівництво та будь-які інші дії, пов'язані з будівництвом, у тому числі здійснювати дії, що пов'язані з прийняттям будинку в експлуатацію та реєстрацію права власності.

Отже, відповідач в порушення вимог чинного законодавства незаконно виготовив технічний паспорт на будинок за адресою АДРЕСА_1, видав свідоцтво про право власності на ім'я ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2., ОСОБА_4 - Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Цехівський" та здійснив державну реєстрацію 24-х квартирного чотирьох поверхового будинку за адресою: АДРЕСА_1 на ім'я вищезазначених осіб.

Позивач - ОСОБА_1 та її представник - ОСОБА_13 у судовому засіданні підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позові, просили суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача - ОСОБА_22 проти позову заперечувала. В обґрунтування своєї позиції, які викладені в письмових запереченнях зазначила, що технічна інвентаризація об'єктів нерухомого майна проводиться на підставі Інструкції «Про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.07.2001р. за № 582/5773. Відповідачем здійснюється реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону України міро державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших Законодавчих актів України» від 11.02.2010р. № 1878/УІ та Тимчасового положення «Про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно» № 7/5 від 07.02.2002р., зі змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції № 1692/5 від 28.07.2010р.

При проведенні робіт по відношенню до житлового будинку по АДРЕСА_1 КП «Харківське МіськБТІ» діяло в межах норм чинного законодавства України. Так, 17.06.2010 КП «Харківське МіськБТІ» проведена технічна інвентаризація та виготовлено технічний паспорт на житловий будинок.

Відповідачем зазначається, що позивач до суду не надав доказів порушення КП «Харківське МіськБТІ» норм передбачених Інструкцією «Про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна». На теперішній час не має підстав для анулювання свідоцтва про право власності на нерухоме майно та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно, яке розташоване за адресою АДРЕСА_1 Крім того, відповідач вважає, що позивач всіма можливими способами намагався затягнути оформлення правовстановчих документів на житловий будинок, не маючи на це передбачених законом підстав. До цих пір жодним судом, дослідженнями спеціаліста, експерта не встановлено фактів порушення прав третіх осіб у зв'язку з будівництвом та введенням в експлуатацію житлового будинку АДРЕСА_1

Відповідач зауважує, що позивач по цій справі є неналежним позивачем, оскільки реєстрація права власності та видача свідоцтва на право власності на нерухоме майно по АДРЕСА_1 не порушує її права. Будівництво виконане з додержанням усіх вимог чинного законодавства.

У судовому засіданні представник відповідача підтримала свою позицію, яка була викладена в наданих до суду письмових запереченнях, просила в задоволенні прозову відмовити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 17.05.2012 року по справі задоволено клопотання відповідача та залучено до участі в справі у якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, ОСОБА_15, ОСОБА_4, ОСОБА_5, та Об"єднання багатоквартирного будинку "Цехівський".

Представник третіх осіб (ОСОБА_3, ОСОБА_4.) - ОСОБА_17 просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях.

Представник третьої особи - Об"єднання багатоквартирного будинку "Цехівський" - Степаненко І.В. у судове засідання прибув, проте до закінчення судового розгляду залишив судове засідання, в зв»язку з сімейними обставинами.

Треті особи - ОСОБА_2, ОСОБА_5, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибули, не повідомивши про причину неприбуття, не надавши заяву про розгляд справи за їх відсутності

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності третіх осіб - ОСОБА_2, ОСОБА_5 та Об"єднання багатоквартирного будинку "Цехівський" на підставі наявних доказів у справі, відповідно до ст. 128 КАСУ.

Заслухавши пояснення сторін, представника третіх осіб - ОСОБА_3, ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, житловий будинок загальною площею 38,9 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 придбаний громадянином ОСОБА_5 на підставі договору купівлі-продажу будинку від 08.04.08, яке зареєстроване КП «Харківське МіськБТІ», про що надано витяг від 09.04.2008 (а.с. 7).

Судом зазначається, що ця обставина визнається позивачем по справі, не визиває у позивача заперечення та ніколи нею не оскаржувалась.

Рішенням Жовтневої районної у місті Харкові ради від 31.10.08 № 72-2 ОСОБА_5 надано дозвіл побудувати новий будинок, старий житловий будинок знести (а.с. 8).

ОСОБА_5 виданий державний акт на право власності на землю від 19.04.10, з якого вбачається, що цільовим призначенням зазначеної ділянки, що розташована за адресою АДРЕСА_1, є обслуговування житлового будинку та господарських будівель (а.с. 9).

Відповідно до статті 375 Цивільного кодексу України право власності на зведені будівлі, споруди та інше нерухоме майно набуває власник земельної ділянки. При цьому визначено, що право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Судом встановлено, що 03.11.2008 року ОСОБА_5 разом з ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 (Генеральні інвестори) та ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_21 (Соінвестори) уклали інвестиційний договір № 03/11-ДСБ-01-2008, предметом якого є порядок та умови участі в інвестуванні будівництва житлового будинку, розташованого за адресою : АДРЕСА_1 (а.с. 10-11).

Статтею 4 Закону України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 № 1560-XII, із змінами та доповненнями, передбачено, що об'єктами інвестиційної діяльності можуть бути будь-яке майно, в тому числі основні фонди і оборотні кошти в усіх галузях економіки, цінні папери (крім векселів), цільові грошові вклади, науково-технічна продукція, інтелектуальні цінності, інші об'єкти власності, а також майнові права.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про інвестиційну діяльність», інвестори - суб'єкти інвестиційної діяльності, які приймають рішення про вкладення власних, позичкових і залучених майнових та інтелектуальних цінностей в об'єкти інвестування.

Частиною 5 ст. 7 цього ж Закону передбачено, що інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об'єктами та результатами інвестицій, включаючи реінвестиції та торговельні операції на території України, відповідно до законодавчих актів України.

В червні 2010 року до відповідача звернувся один із власників відбудованого житлового будинку із замовленням про проведення технічної інвентаризації (а.с.89).

17.06.2010р. КП «Харківське МіськБТІ» проведена технічна інвентаризація та виготовлено технічний паспорт на житловий будинок.

Згідно частини 1 статті 331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.

Відповідно до ч. 2 ст.331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Суд зазначає, що згідно приписів частини 4 ст.41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по справі врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV; Тимчасовим положенням про порядок реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затверджене наказом Мінюсту №7/5 від 07.02.2002р.; «Порядком ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно», затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року № 7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 12.10.2010 N 2480/5).

Згідно пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (обмежень)" та інших законодавчих актів України" від 11.02.2010 №1878-УІ до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Відповідно до п. 1.3 Тимчасового положення "Про порядок державної реєстрації права власності про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно", затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5 (далі Положення), державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Пункт 1.4 зазначеного Положення передбачає, що обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна (ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV, із змінами та доповненнями, зазначено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. №1952 в Україні державна реєстрація прав є обов'язковою.

Відповідно до п. 7 ст. 3 Закону України № 1952 державна реєстрація прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав.

Згідно до п. 1 ст. 6 Закону України № 1952 систему органів державної реєстрації прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.

До повноважень органу державної реєстрації прав згідно зі ст. 8 Закону України №1952 входить проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав; надання інформації про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечення обліку безхазяйного нерухомого майна; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. 1 Наказу Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445, "Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно", державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно щодо здійснення реєстрації прав також визначені п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 (далі - Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно).

Таким чином, Комунальне підприємство "Бюро технічної інвентаризації" є органом, якому делеговані повноваження щодо здійснення реєстрації прав власності на нерухоме майно, який здійснює делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені Держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Чинним законодавством України, п. 8.1 Тимчасового положення, передбачений чіткий вичерпний перелік документів, які необхідні для оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, в тому числі - новозбудованого.

Згідно з пунктом 8.1 Положення оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно:

а) органами місцевого самоврядування:

- фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам;

- членам житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу, які повністю внесли свої пайові внески;

- юридичним особам у разі внесення до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) об'єктів нерухомого майна їх засновниками (учасниками);

- фізичним особам та юридичним особам, які в разі припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи отримали у власність у встановленому законодавством порядку нерухоме майно юридичної особи, що припиняється;

- фізичним особам та юридичним особам, що вийшли зі складу засновників (учасників) юридичної особи за рішенням учасників або органу, уповноваженого на це установчими документами, і отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм;

- інвесторам, які у результаті інвестиційної діяльності отримали у власність об'єкт нерухомого майна або його частину на підставі документів, установлених законодавством, що підтверджують набуття у власність закріпленого за інвестором об'єкта інвестування;

- реабілітованим громадянам, яким повернуто у власність належні їм об'єкти нерухомого майна, за умови надання рішення комісії з реабілітації про повернення цього майна;

- фізичним та юридичним особам у разі виділення окремого об'єкта нерухомого майна зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше об'єктів (будинків, будівель або споруд), окрім випадків, коли такі об'єкти є приналежністю головної речі, складовою частиною речі або утворюють з іншими об'єктами складну річ;

- фізичним та юридичним особам у разі об'єднання двох або більше суміжних об'єктів нерухомого майна;

- фізичним та юридичним особам на об'єкти нерухомого майна, які в установленому порядку переведені з житлових у нежитлові і навпаки, за умови надання рішення відповідного органу;

- фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна та не віднесені до правовстановлювальних документів, передбачених у додатку 2 до Положення;

б) органами приватизації:

наймачам житлових приміщень, які приватизували їх відповідно до Законів України "Про приватизацію державного житлового фонду" та "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків";

в) Державним управлінням справами:

- суб'єктам, що беруть участь разом з Державним управлінням справами в будівництві нового житла, на їх частку (житлові та нежитлові об'єкти).

- оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування фізичним особам та юридичним особам, що вийшли зі складу засновників (учасників) юридичної особи за рішенням учасників або органу, уповноваженого на це установчими документами, і отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм.

Згідно з пунктами 1.6, 1.7 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7/5 ( у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28 липня 2010 року № 1692/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року № 157/6445, державній реєстрації підлягає право власності на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийняте в експлуатацію у встановленому законодавством порядку за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим Бюро, реєстратор якого проводить державну реєстрацію прав на цей об'єкт.

Відповідно до ст. 16 Закону та п.2.1. Тимчасового положення для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючі документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені а також інші документи, що визначені цим Положенням. Додатком № 1 до Тимчасового положення визначено виключний перелік правовстановлюючих документів.

Таким чином, КП «Харківське МіськБТІ» є обліковим органом.

Відповідачем зазначено, що згідно розпорядження Харківського міського голови №954 від 23.04.2007р. відповідач готує висновок на ім'я міського голови про наявність або відсутність підстав для оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна та готує розпорядження міського голови про видачу свідоцтва на підставі поданих до КП Харківське МіськБТІ» документів. Вказані розпорядження направляються до Юридичного департаменту Харківської міської ради, який проводить перевірку на відповідність чинному законодавству матеріалів та проектів розпоряджень міського голови про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, після чого готується свідоцтво про право власності, яке підписується головою та скріплюється печаткою виконавчого комітету Харківської міської ради.

Судом встановлено, що на житловий будинок по вул. Цеховській, 15 до КП «Харківське МіськБТІ» надано Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстровану 08.11.2011р. інспекцією ДАБК у Харківській області. В Декларації вказано, що об'єкт нерухомості - житловий будинок загальною площею 1611,0 кв.м, кількість квартир 28 вважати закінченим будівництвом готовим до експлуатації.

Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року № 439/2011 Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно із вищезазначеним Положенням до виключної компетенції Держархбудінспекції належить прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та видача відповідних сертифікатів.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Суд зазначає, що згідно з Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України № 439/2011 від 08.04.2011 року та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року, основними завданням Держархбудінспекції та її територіальних органів є виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Крім того, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є єдиним органом державної влади уповноваженим на встановлення факту готовності об'єкту до експлуатації.

Прийняття в експлуатацію об'єктів проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації або на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі Інспекцією сертифікату.

Відповідно до п. 9 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію збудованих до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і заяви про прийняття в експлуатацію яких подаються до 31 грудня 2012 року, здійснюється безоплатно інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об»єктів за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, протягом 30 днів з дня подання заяви. Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Суд також вказує, що Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 р. N 91 затверджено Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж (надалі Порядок).

Зазначеним Порядком встановлено процедуру та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, збудованих до 31.12.2009 без дозволу на виконання будівельних робіт, заяви про прийняття в експлуатацію яких подано до 31.12.2012, а також механізм проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж.

Порядком передбачено, що прийняття в експлуатацію об'єктів здійснюється безоплатно Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами за результатами технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж та за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, шляхом реєстрації поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація), яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.

З матеріалів справи судом встановлено, що на звернення заявників ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Цехівський» до Юридичного департаменту Харківської міської ради був направлений на розгляд пакет документів відносно видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1.

Розпорядженням міського голови за№ 1016 від 13.03.2012р. видане свідоцтво про право власності ОСОБА_2 на квартири НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_11, НОМЕР_12 НОМЕР_13, НОМЕР_14 у житловому будинку по АДРЕСА_1; розпорядженням № 1019 від 13.03.2012р. видано свідоцтво про право власності ОСОБА_3 на квартири НОМЕР_15,НОМЕР_16 НОМЕР_17, НОМЕР_18, НОМЕР_19, НОМЕР_20, НОМЕР_21, НОМЕР_22, НОМЕР_23, НОМЕР_24, НОМЕР_25, НОМЕР_26; розпорядженням № 1017 від 13.03.2012р. видано свідоцтво про право власності ОСОБА_4 на квартиру НОМЕР_27; розпорядженням № 1020 від 13.03.12р. видано свідоцтво про право власності ОСОБА_5 на квартиру НОМЕР_28; розпорядженням № 1018 від 13.03.2012р. видано свідоцтво про право власності ОСББ «Цехівський» на нежитлові приміщення у житловому будинку по АДРЕСА_1. Свідоцтва видані 15.03.2012р. (а.с. 61-65).

За матеріалами справи судом встановлено, що при підготовці документів для видачі свідоцтв про право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 відповідачем норми чинного законодавства Україні не порушувались.

Згідно п. 2 ст. 26 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» записи з Державного реєстру прав скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені, визнані судом недійсними.

При прийнятті обґрунтованого рішення по справі, суд враховував, що на теперішній час в матеріалах інвентаризаційної справи відсутні відомості щодо скасування або анулювання свідоцтв про право власності від 15.03.2012р. на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1. Під час розгляду справи вищенаведених обставин судом також не виявлено.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача КП «Харківське бюро технічної інвентарізації» при реєстрації права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, через що відсутні підстави для скасування цієї реєстрації.

Суд не бере до уваги доводи позивача щодо можливих порушень третіх осіб норм державних стандартів (ДБН) при будівництві житла, оскільки зазначене не належить до повноважень та не відноситься до компетенції відповідача.

Суд також не може прийняти до уваги твердження позивача щодо допущених порушень при будівництві житлового будинку Правил пожежної безпеки в Україні, які затверджені наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10. 2004 р. N 126, оскільки це твердження з боку позивача є недоведеним та не стосується і не належить до повноважень відповідача

Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином за результатами розгляду справи судом встановлено, що при підготовці документів для видачі свідоцтв про власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 КП «Харківське» норм чинного законодавства Україні не порушувало, діяло на підставі та у межах повноважень, наданих йому чинним законодавством.

Згідно ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Між тим, суд вважає за необхідне зауважити, що реєстрація права власності та видача свідоцтва на право власності на нерухоме майно по АДРЕСА_1 не порушує права позивача по справі.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що позивачем не надані докази в обґрунтування свого позову. Під час судового розгляду справи позивачем не доведена правомірність позовних вимог.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 71, 128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації", треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, та Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Цехівський" про визнання дій незаконними - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 30.07.2012 року.

Суддя Заічко О.В.