31 липня 2012 р. Справа № 2a-1870/4911/12
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кравченко Є.Д., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Федеральна пасажирська компанія" до Сумського прикордонного загону Державної прикордонної служби України про скасування постанови,-
Відкрите акціонерне товариство "Федеральна пасажирська компанія" (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (далі - відповідач) про скасування постанови від 04.05.2012 № 124 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, яким на позивача накладено штраф у розмірі 8 500, 00 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що товариство не має статусу перевізника в розумінні Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", відповідно не може нести відповідальність за правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень. Крім того, позивач зазначив, що відповідно до статті 38 Угоди про міжнародне пасажирське сполучення, стороною якого виступає Україна, перевізник не має права контролювати дотримання пасажирами паспортних правил, встановлених при проїзді залізничним транспортом в міжнародному сполученні.
У судове засідання представник позивача, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи (а.с. 59), не прибув, 19.07.2012 надіслав до суду клопотання, відповідно до якого просить розглянути справу без його участі у зв'язку з неможливістю направити представника до суду (а.с. 58).
Представник відповідача виклав свою позицію у запереченні на позовну заяву (а.с. 44-47), відповідно до якого зазначає, що постанову від 04.05.2012 № 124 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, яким на позивача накладено штраф у розмірі 8 500, 00 грн. прийнято у повній відповідності з чинним законодавством України та обставинам справи, просив у задоволенні позову відмовити. Крім того, відповідно до заяви від 31.07.2012 (а.с. 60) представник відповідача просить розглянути справу без його участі.
Тому, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі за наявними у ній доказами.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 22.04.2012 року о 23 год. 45 хв. під час здійснення прикордонного контролю потягу № 16 сполученням "Ужгород - Москва" в вагоні № 25 була виявлена громадянка України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у якої під час проходження паспортного контролю були відсутні документи на право перетину Державного кордону, а саме відсутній оригінал свідоцтва про народження, замість якого на контроль було представлено копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 52). Дана громадянка України слідувала у супроводі своєї матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2), намагаючись при цьому здійснити спробу незаконного перетину через Державний кордон України в пункті контролю через Державний кордон "Конотоп" Сумського прикордонного загону без документів, які дають право для перетину Державного кордону України та в'їзду до держави прямування. В зв'язку з чим відносно громадянки України ОСОБА_1 прийнято Рішення від 22.04.2012 № 115 про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України, який не досяг 16-річного віку (а.с. 50).
Вказані обставини зафіксовані у протоколі про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень № 530627 від 22.04.2012 (а.с. 48-49). У протоколі зазначено особу представника перевізника - громадянина Російської Федерації ОСОБА_4, копія посвідчення № НОМЕР_2 (а.с. 54), відповідно до якого він працює на посаді провідника пасажирського вагону. У ОСОБА_4 були відібрані письмові пояснення (а.с. 51).
Сумським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України винесена постанова від 04.05.2012 № 124 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою на Відкрите акціонерне товариство "Федеральна пасажирська компанія" накладено штраф в розмірі 8 500, 00 грн. (а.с. 16-17).
Суд вважає, що вказана постанова відповідає вимогам чинного законодавства, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 22-1 Закону України "Про залізничний транспорт" під час перевезення у міжнародному залізничному сполученні пасажир зобов'язаний мати належним чином оформлені документи, необхідні для в'їзду до держави прямування, держав за маршрутом слідування, та пред'явити їх перевізникові на його вимогу. Перевізник при перевезенні пасажира у міжнародному залізничному сполученні, крім обов'язків, передбачених статтею 22 цього Закону, зобов'язаний до початку перевезення перевірити наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, держав за маршрутом слідування, та відмовити у перевезенні пасажиру, який на його вимогу не пред'явив необхідні документи.
Згідно ст. 1 Угоди між Урядом Російської Федерації та Урядом України про безвізові поїздки громадян Російської Федерації та України від 16.01.1997р., громадяни держави однієї сторони можуть в'їжджати, виїжджати та пересуватися територією держави іншої сторони без віз з дотриманням правил перебування і реєстрації, що діють в цій державі, по документах, що посвідчують особу і підтверджують громадянство, зазначених у додатках 1 та 2 до цієї Угоди.
Відповідно до п. 3 додатку 1 Угоди (у формі обміну нотами) між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про внесення змін до Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації від 16 січня 1997 року (Угоду затверджено Постановою КМ № 1034 (1034-2007-п) від 08.08.2007р.) документом громадянина України для в'їзду, виїзду, перебування і пересування територією Російської Федерації для дітей віком до 16 років (за умови виїзду у супроводі батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або осіб, уповноважених на це батьками (усиновлювачами), опікунами, піклувальниками) є свідоцтво про народження.
Згідно з ст.ст. 1, 2 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення. Справи про правопорушення, передбачені статтею 1 цього Закону, розглядають відповідні органи охорони державного кордону України. Від імені органів охорони державного кордону України розглядати справи про правопорушення та накладати штрафи мають право начальники органів охорони державного кордону України та їх заступники.
Виходячи із положень вищевказаної Угоди, у громадянки України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, були відсутні документи, необхідні для в'їзду до держави прямування, а саме до Російської Федерації.
В порушення вимог Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", залізниця не виконала обов'язку щодо перевірки перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявності у пасажира - громадянки України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка слідувала у супроводі матері - громадянки України ОСОБА_2, документів, необхідних для в'їзду до держави прямування.
Тому, Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, у відповідності до вимог ст. ст. 1, 2 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", обґрунтовано виніс постанову і притягнув до відповідальності Відкрите акціонерне товариство "Федеральна пасажирська компанія".
Посилання позивача на те, що до Відкритого акціонерного товариства "Федеральна пасажирська компанія" неможливо застосовувати вимоги Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" є необґрунтованим.
Так, відповідно до преамбули Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" цей Закон відповідно до Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї та Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що доповнюють Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми встановлює відповідальність перевізників за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність, але не справжність, у пасажирів документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажирів через державний кордон України без необхідних документів, а також визначає порядок застосування цієї відповідальності.
Тобто, вказаний Закон був прийнятий на підставі міжнародно-правових актів, а саме: Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї та Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що доповнюють Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми.
Стаття 7 ("Прикордонні заходи") Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми передбачає наступне: без шкоди для міжнародних зобов'язань стосовно вільного пересування осіб Сторони будуть посилювати, наскільки це можливо, такий прикордонний контроль, який може бути необхідним для запобігання й виявлення торгівлі людьми; кожна Сторона вживає законодавчих або інших відповідних заходів для запобігання, наскільки це можливо, використанню транспортних засобів, які експлуатуються комерційними перевізниками, для вчинення правопорушень, визначених згідно із цією Конвенцією; де це доцільно й без шкоди для відповідних міжнародних конвенцій такі заходи включають запровадження обов'язку комерційних перевізників, зокрема будь-якої транспортної компанії або власника чи оператора будь-якого транспортного засобу, упевнитися, що всі пасажири мають проїзні документи, які вимагаються для в'їзду до приймаючої держави; кожна Сторона вживає необхідних заходів згідно зі своїм внутрішнім законодавством для забезпечення санкцій у випадках порушення обов'язку, викладеного в пункті 3 цієї статті; кожна Сторона вживає таких законодавчих або інших заходів, які можуть бути необхідними згідно з внутрішнім законодавством Сторони для відмови у в'їзді або анулюванні віз особам, причетним до здійснення правопорушень, визначених згідно із цією Конвенцією.
За таких обставин, будь-яка транспортна компанія зобов'язана упевнитися, що всі пасажири мають проїзні документи, необхідні для в'їзду до приймаючої держави.
Аналогічна норма передбачена статтею 11 ("Заходи прикордонного контролю") Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї та статтею 11 Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що доповнюють Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми.
Отже, вказані норми передбачають, що відповідальність перевізника не обмежується національними ліцензіями, не залежить від країни, по території якої здійснюється перевезення. Крім того, комерційний перевізник, у тому числі будь-яка транспортна компанія або власник чи водій будь-якого транспортного засобу, де це потрібно і без шкоди для відповідних міжнародних конвенцій, зобов"язаний упевнитися, що всі пасажири мають проїзні документи, необхідні для в'їзду до приймаючої держави.
Укладаючи договір перевезення, перевізник повинен знати предмет договору та перевірити наявність у пасажира документів, відсутність яких позбавить його (перевізника) можливості виконати прийняті на себе зобов'язання згідно з договором перевезення. Для контролюючих органів факт видачі перевізником проїзного документу свідчить про домовленість учасників договору перевезення про істотні умови цього договору.
Тому, Відкрите акціонерне товариство "Федеральна пасажирська компанія" зобов'язано було упевнитися, що пасажир - громадянка України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка слідувала у супроводі матері - громадянки України ОСОБА_2, при посадці потяг № 25 сполученням "Ужгород-Москва" для в'їзду на територію Російської Федерації мав проїзні документи, необхідні для в'їзду до приймаючої держави, а саме - оригінал свідоцтва про народження.
Враховуючи наведене, постанова від 04.05.2012 № 124 року про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави транзиту, що привело до спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, Відкрите акціонерне товариство "Федеральна пасажирська компанія" згідно з приписами ст. 1 Закону України від 10 січня 2002 року № 2920-ІІІ "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" притягнуте до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 8 500, 00 грн. є правомірним, а тому позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Федеральна пасажирська компанія" до Сумського прикордонного загону Державної прикордонної служби України про скасування постанови від 04.05.2012 № 124 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко