ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
31 липня 2012 р. № 2а-6708/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
судді Демяновського Г.С.
судді Сасевича О.М.
при секретарі Процько Ю.В.
за участю:
представників позивача -Шильника Є.Ю., Петренка О.В.
представника третьої особи -Мецан В.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради до ОСОБА_5, Благодійного фонду «Центр волонтеріату», третя особа -Дрогобицький міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області про заборону проведення акції,-
30.07.2012 року Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_5, Благодійного фонду «Центр волонтеріату», третя особа -Дрогобицький міський відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області з вимогою заборонити відповідачам проводити 01 серпня 2012 року мітинги, походи і демонстрації - площа Ринок в м. Дрогобичі (біля адміністративного будинку Дрогобицької міської ради).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач подав повідомлення про проведення акції в короткий строк, що позбавляє Раду можливості організувати і вжити належних підготовчих заходів для забезпечення безперешкодного проведення громадянами масового заходу, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших осіб, належного реагування у разі порушення громадського порядку та заподіяння шкоди життю та здоров'ю населення. Крім того, у повідомленнях про проведення масових заходів не зазначено всіх необхідних даних, передбаченими нормативними актами.
Позивач посилається на те, що згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР»№ 9306-ХІ від 28 липня 1988 року, який на даний час є чинним, про проведення акції відповідач повинен був повідомити за 10 днів до початку її проведення та в повідомленні зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена та по-батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
Також зазначає, що місце проведення акції -площа Ринок є неналежним місцем для проведення відповідачами масових публічних заходів та акцій у період з 18.00 до 19.00 оскільки низкою громадських організацій та політичних партій, які створили місцеве громадсько-політичне формування «Страйковий комітет міста Дрогобича», у цей самий час проводить організовані заходи по критиці новоприйнятого Закону України «Про засади державної мовної політики».
Ухвалою від 30.07.2012 року судом залучено до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Дрогобицький МВ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представник третьої особи позов підтримав повністю з підстав, аналогічних викладеним в позовній заяві. Просив позов задовольнити. Додатково зазначив, що у Дрогобицького МВ є обґрунтовані сумніви щодо можливості забезпечення громадського порядку під час проведення масових заходів 01.08.2012 року з огляду на заплановану значну кількість їх учасників, протилежність ідеологічних поглядів та збіг місця проведення, адже для забезпечення правопорядку необхідно задіяти близько 100 осіб особового складу Дрогобицького МВ. Вважає, що проведення масових заходів 01.08.2012 року становить загрозу громадському порядку.
Відповідачі участі представників у судовому засіданні на забезпечили. Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Відповідно до вимог статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно. З огляду на те, що суд вжив всіх можливих заходів для виклику відповідачів у судове засідання. Зокрема відповідачі були повідомлені шляхом передання телефонограми.
Заслухавши пояснення представників позивача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
26.07.2012 на адресу Дрогобицької міської ради надійшло повідомлення від голови громадської організації «Еффата»ОСОБА_5, в якому йдеться про наміри проводити 01.08.2012 р. з 16.00 год. до 19.00 год. мирний захід, присвячений річниці Хрещення Русі-України. Мирний захід буде відбуватися на площі Ринок та включатиме ходу навколо будівлі міської ратуші, молитву, спів, лозунги, промови. Час проведення мирних заходів -16.00-19.00 год., орієнтована кількість учасників -понад 100 осіб. Зазначається, що під час заходу будуть використовуватися транспаранти, інформаційні матеріали ( листівки), засоби відео зйомки та озвучуюча апаратура.
Також на адресу міського голови м. Дрогобича надійшло повідомлення від президента Благодійного фонду «Центр волонтеріату»Ростислава Куртяка щодо проведення мирного зібрання громадян з метою проведення мітингу щодо популяризації волонтерства під гаслом «Волонтер XXI сторіччя: професійне волонтерство», в рамках якого з метою належної організації такого зібрання буде встановлено сцену та підключено світлове та звукопідсилювальне обладнання.. Час проведення мирних заходів -16.00-19.00 год., технічні роботи зі встановлення сцени розпочнуться з 13:00 год., орієнтована кількість учасників -до 200 осіб, відповідальна особа за проведення мирного зібрання -президент фонду -Куртяк Ростислав Васильович.
Крім того, судом встановлено, що 01.08.2012 року у період з 18.00 до 19.00 низкою громадських організацій та політичних партій, які створили місцеве громадсько-політичне формування «Страйковий комітет міста Дрогобича», у цей самий час будуть проводитись організовані заходи по критиці новоприйнятого Закону України «Про засади державної мовної політики»
Відповідно до ст. 11 Європейської конвенції з прав людини кожна людина має право на свободу мирних зборів і свободу асоціації з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції або органів державного управління.
При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до статті 1 закону України «Про основи національної безпеки України»національна безпека - це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - це життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носі суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.
Згідно зі статтею 3 зазначеного Закону об'єктами національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.
Згідно з статтею 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
В адміністративному позові, серед іншого, позивач посилається на Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР»№ 9306-ХІ від 28 липня 1988 року, відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення.
Суд не бере до уваги ці доводи позивача, оскільки згідно з пунктом 1 розділу XV «Перехідні положення»Конституції України вказаний Указ є чинним у частині, що не суперечить Конституції України.
З огляду на те, що Указ Президії Верховної Ради СРСР № 9306-ХІ від 28 липня 1988 року в частині визначення строків попередження про проведення мирного зібрання суперечить положенням статті 39 Конституції України суд вважає необґрунтованими посилання позивача на те, що відповідач повинен був повідомити про проведення акції не пізніше ніж за десять днів до її проведення.
Здійснення повноважень щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян під час проведення мирних зібрань Законом України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" покладено на органи місцевого самоврядування. Так, відповідно до підпункту 3 пункту "б" частини першої статті 38 названого Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів, здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Отже, виконавчі комітети місцевих рад здійснюють повноваження щодо організації та контролю за забезпеченням охорони громадської безпеки, громадського порядку під час проведення мирних зібрань, органи міліції безпосередньо забезпечують громадський порядок, безпеку дорожнього руху, безпеку громадян тощо на таких заходах.
Відповідно до статті 182 КАС України, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Таким чином аналізуючи докази та даючи оцінку встановленим в ході розгляду справи правовідносинам, зокрема мети та змісту мирних зібрань, можливості виникнення конфліктів та порушень правопорядку під час одночасного проведення зібрань, суд вбачає небезпеку порушенню громадського порядку.
- можливості виникнення конфліктних ситуацій, оскільки має місце збіг у місці та часі проведення кількох мирних зібрань різного віросповідання (16.00 год. та орієнтовно до 19.00 год., площа Ринок, м. Дрогобич);
- перешкоджанні вільному доступу громадян та працівників до державних установ, поруч з якими планувалося проводити заходи ( проведення мирних зібрань в робочий час на території, де розташований адміністративний будинок Дрогобицької міської ради, буде заважати нормальній роботі органу місцевого самоврядування та перешкоджати вільному проходу громадян);
- недостатній кількості працівників правоохоронних органів, якої потребувало забезпечення безпеки проведення того чи іншого мирного заходу, у зв'язку з їх зайнятістю у проведенні інших заходів загальнодержавного (міського тощо) значення (як випливає з пояснень представника третьої особи, для забезпечення правопорядку під час проведення масових заходів на пл. Ринок в м. Дрогобичі необхідно задіяти близько 100 осіб особового складу Дрогобицького МВ);
- перешкоджанні проведенням мирних заходів проведенню запланованих раніше загальноміських заходів, концертів (проведення з 18.00 до 19.00 оскільки низкою громадських організацій та політичних партій, які створили місцеве громадсько-політичне формування «Страйковий комітет міста Дрогобича», у цей самий час проводить організовані заходи по критиці новоприйнятого Закону України «Про засади державної мовної політики»);
- розміщенні під час проведення мирного зібрання в місцях, які є об'єктами благоустрою, наметів як малих архітектурних форм, що потребує погодження з відповідним органом місцевого самоврядування ( Благодійний фонд «Центр Волонтеріату»планує з 13:00 до 20:00 год. проводити технічні роботи зі встановлення сцени та звукопідсилювального обладнання);
- порушення тиші та спокою в місці проведення зібрання (як зазначає ОСОБА_5 мирний захід включатиме ходу навколо будівлі міської ратуші, молитву, спів, лозунги, промови).
З матеріалів справи, а також пояснень представників позивача та третьої особи вбачається, що із заявами про проведення 01.08.2012 року масових заходів на площі Ринок у м. Дрогобичі одночасно звернулись відповідачі, чиї релігійні погляди є протилежними, внаслідок чого можуть виникнути сутички та фізичні розправи між мешканцями м. Дрогобича. Таке зібрання неодмінно приверне увагу багатьох громадян, як прихильників, так і опонентів даного заходу, тому суд вважає, що відсутність вжиття відповідних підготовчих заходів для забезпечення безперешкодного проведення громадянами акції та підтримання громадського порядку може призвести до порушення охоронюваних прав і свобод інших осіб, неспроможності належним чином реагувати у разі порушення громадського порядку та заподіяння шкоди життю та здоров'ю населення.
Відтак, з урахування запланованої кількості учасників акцій та одного і того ж самого місця їх проведення, суд вважає, що існують передбачені законом підстави для обмеження права на мирні заходи, заплановані відповідачами у перелічених вище місцях.
Враховуючи те, що на площі Ринок у м. Дрогобичі проводяться публічні заходи та акції низкою громадських організацій та політичних партій, які створили місцеве-громадсько-політичне формування «Страйковий комітет міста Дрогобича», у цей самий час проводить організовані заходи по критиці новоприйнятого Закону України «Про мови в Україні»та повідомлення відповідачів про проведення мирного заходу на 01.08.2012 р., вбачається, що заходи, які проводяться на площі Ринок співпадатимуть в часі і в місці. Суд вважає, що проведення вищезазначених заходів відповідачем на пл. Ринок може створити реальну небезпеку та загрозу життєдіяльності населення, правам і свободам інших людей, виходячи з багатолюдності та скупчення значної кількості людей в одному місці.
Крім того, обґрунтовуючи відмову в наданні дозволу на проведення зборів, суд зазначає, що у надісланих повідомленнях про їх проведення не вказано, хто і яким чином буде забезпечувати в належному санітарному стані місце проведення зборів та здійснювати контроль за дотриманням громадського порядку під час проведення зборів, нести відповідальність за його порушення, а також відповідальність за реєстрацію учасників зборів, місце праці та проживання заявників.
Судом також враховано, що позивачем, на виконання вимог статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вживалися заходи щодо вирішення питання організації та проведення в м. Дрогобичі мирних зібрань за відповідними заявками відповідачів за іншими адресами таким чином, що б такі мирні зібрання не створювали загрозу громадському порядку та здоров'ю населенню. Врегулювати спірні питання, в частині місця та дати проведення відповідачами акцій та заходів, виконавчому комітетові не вдалось. Залишені без розгляду пропозиції провести масові заходи в інший час розцінюються позивачем як відмова у їх прийнятті.
Отже, виконавчий комітет Дрогобицької міської ради, в зв'язку з надходженням повідомлень від організаторів заходів в один той самий час та в одному тому самому місці, та за умов відхилення пропозицій провести їх в іншому, позбавлений можливості вчинення заходів щодо недопущення порушення громадського порядку та безпеки громадян.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконуються негайно.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються
За наслідком розгляду справи суд вважає, що позовні вимоги до відповідачів є законними та обґрунтованими, а щодо інших учасників акцій - безпідставними, відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 24, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов задовольнити.
Заборонити ОСОБА_5 проведення 01.08.2012 року масових заходів відповідно до поданого міському голові міста Дрогобича повідомлення від 26.07.2012 року.
Заборонити Благодійному фонду «Центр Волонтеріату»проведення 01.08.2012 року року масових заходів відповідно до поданого міському голові міста Дрогобича повідомлення.
Постанову суду підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Головуючий суддя (підпис) Брильовський Р.М.
Суддя (підпис) Дем'яновський Г.С.
Суддя (підпис) Сасевич О.М.
Суддя Брильовський Р.М.