03 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/4440/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровськ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельно-промислова компанія "Петроіл" про стягнення заборгованості, -
Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Дніпропетровська звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-промислова компанія «Петріол» в рахунок погашення боргу по податку на прибуток в розмірі 7357,23 грн., по податку на додану вартість в розмірі 2603,41 грн. та по комунальному податку в розмірі 270,14 грн.;
зупинити видаткові операції на рахунках відповідача;
заборонити відчуження відповідачем майна;
зобов'язати відповідача допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач не сплатив узгодженої суми податкових зобов'язань та зобов'язань визначених податковим органом, у зв'язку з чим виникла заборгованість по податку на прибуток в розмірі 7357,23 грн., по податку на додану вартість в розмірі 2603,41 грн. та по комунальному податку в розмірі 270,14 грн.
Відповідач заперечень на позовну заяву та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Частиною 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України.
З урахуванням того, що за даним позовом правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України та те, що позивач звернувся з позовними вимогами до адміністративного суду після набрання чинності вказаним вище Кодексом, до даних правовідносин слід застосовувати законодавство, яке було чинне на час виникнення спору та законодавство, яке є чинним на момент розгляду цієї справи лише щодо повноважень позивача, оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Відповідач знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції Жовтневого району м.Дніпропетровська.
Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-промислова компанія «Петріол» донараховано податку на прибуток, а саме:
донараховано платежу у сумі 2765,00 грн. по декларації № 9001598338 від 11.05.10 року;
донараховано платежу у сумі 3284,00 грн. по декларації № 10124331 від 30.08.10 року;
донараховано платежу у сумі 373,00 грн. по декларації № 10183003 від 22.11.10 року;
донараховано платежу у сумі 316,00 грн. по декларації № 9011850295 від 25.11.11 року.
10.06.2011 р. уповноваженою особою Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська проведена документальна невиїзна перевірка своєчасності сплати податку на прибуток товариством з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-промислова компанія «Петріол». За результатами перевірки складено акт №2005/1501/32794113 від 10.06.2011 року.
Перевіркою податкового органу було виявлено порушення відповідачем пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (був чинний на момент вчинення правопорушення), а саме: підприємством несвоєчасно сплачено податкове зобов'язання з податку на прибуток за 9 місяців 2009 року та за 2009 рік.
За результатами перевірки податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення №0001121501 від 14.06.2011 року на суму 426,60 грн. та №0001111501 на суму 334,83 грн.
Таким чином, враховуючи наявність переплати в розмірі 145,20 грн., заборгованість по податку на прибуток складає 7354,23 грн.
Заборгованість по податку на додану вартість у Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-промислова компанія «Петріол» виникла у зв'язку з наступним:
нараховано ПДВ у сумі 1715,00 грн. по декларації №10105283 від 02.08.10 року; нараховано ПДВ у сумі 185,00 грн. по декларації №10133295 від 20.09.10 року; нараховано ПДВ у сумі 217,00 грн. по декларації №10133410 від 30.09.10 року; нараховано ПДВ у сумі 63,00 грн. по декларації №10156016 від 20.10.10 року; нараховано ПДВ у сумі 275,00 грн. по декларації №11121883 від 19.08.11 року.
10.12.2010 р. уповноваженою особою Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська проведена документальна невиїзна перевірка своєчасності подання податкової звітності по податку на додану вартість товариством з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-промислова компанія «Петріол». За результатами перевірки складено акт №3884/152/32794113 від 10.12.2010 року.
Перевіркою податкового органу було виявлено порушення відповідачем абз. «а» пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (був чинний на момент вчинення правопорушення), а саме: підприємством несвоєчасно подано декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року, за червень 2010 року, за липень 2010 року та не подано декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року.
За результатами перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0070091502 від 13.12.2010 року на суму 680,00 грн.
Таким чином, враховуючи наявність переплати в розмірі 529,59 грн., заборгованість по податку на додану вартість складає 2605,41 грн.
Заборгованість по комунальному податку у Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-промислова компанія «Петріол» виникла у зв'язку з наступним:
нараховано платежу у сумі 57,00 грн. згідно декларації №10149646 від 15.10.10 року; нараховано платежу у сумі 51,00 грн. згідно декларації №10235267 від 23.02.11 року.
09.09.2011 р. уповноваженою особою Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська проведена камеральна перевірка податкової звітності по комунальному податку товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-промислова компанія «Петріол». За результатами перевірки складено акт №3299/1503/32794113 від 09.09.2011 року.
Перевіркою податкового органу було виявлено порушення відповідачем пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, а саме: підприємством несвоєчасно подано податковий розрахунок комунального податку за 4 квартал 2010 року.
За результатами перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №00004431503 від 04.11.2011 року на суму 170,00 грн.
Таким чином, враховуючи наявність переплати, заборгованість по комунальному податку складає 270,78 грн.
У відповідності до п.п. 6.2.3 "а" п.п. 6.2 ст.6 Закону Україну "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та у зв'язку з несплатою до бюджету податкового боргу в повному обсязі податковим органом виставлена перша податкова вимога №1/1081 від 21.05.2010 року, яка отримана 25.05.2010 року.
У відповідності до п.п. 6.2.3 "б" п. 6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та у зв'язку з несплатою до бюджету податкового боргу податковим органом виставлена друга податкова вимога №2/1319 від 24.06.2010 року, яка отримана 24.06.2010 року.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до пп.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Відповідно до абз. "а" пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до абз.1 п.п. 5.3.1, п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно абз.3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податкові вимоги надсилаються:
перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Крім того, тотожні норми міститься і у положеннях Податкового кодексу України, а саме, відповідно до пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 обов'язки платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Згідно п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У відповідності до п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. п. 36.1-36.3 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Суд доходить висновку, що позивачем надані належні докази, які свідчать про заборгованість відповідача перед бюджетом, а також здійснені всі заходи, направлені на досудове врегулювання відповідного спору.
При цьому, позивачем не обґрунтовано та не надано доказів щодо вимог про зупинення видаткових операцій на рахунках відповідача, заборонення відчуження відповідачем майна та зобов'язання відповідача допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-промислова компанія «Петріол» (код ЄДРПОУ 32794113) в рахунок погашення боргу в сумі 10232,78 грн., а саме:
з податку на прибуток в розмірі 7357,23 грн. на р/р 31115009700005, одержувач: відділення УДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 37989269, вид платежу 11021000;
з податку на додану вартість в розмірі 2603,41 грн. на р/р 31117029700005, одержувач: відділення УДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 37989269, код платежу 14010100;
по комунальному податку в розмірі 270,14 грн. на р/р 33219828700005, одержувач: відділення УДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 37989269, код платежу 16010200.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова