Постанова від 25.07.2012 по справі 2а/0470/6094/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/6094/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЄфанової О.В.

при секретаріЛегкій Ю.Г.

за участю:

представника позивача Вербицького О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання неправомірним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль» до Управління пенсійного фонду в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, в якому позивач просить:

скасувати повністю рішення № 519 від 10.05.2012р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: штрафу у розмірі 118635,52 грн. та пені у розмірі 6425,63 грн. за період з 20.06.2011р. до 30.06.2011р., а всього 125061,15 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідно до ч.6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Крім того, Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.04.2005р. відносно позивача порушено провадження у справі про банкрутство та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

На підставі ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Таким чином, протягом дії мораторію не нараховується пеня, штраф та інші фінансові санкції за неналежне виконання зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового.

Відповідач надав суду заперечення, в яких зазначив, що управління діяло відповідно до норм пенсійного законодавства, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача у останнє судове засідання не з'явився, надав суду клопотання з проханням розглянути справу без участі представника.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Державне підприємство „Криворізька теплоцентраль" зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування.

На адресу Позивача 17.05.2012р. надійшло рішення № 519 від 10.05.2012р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені на підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: штрафу у розмірі 118635,52 грн. та пені у розмірі 6425,63 грн. за період з 20.06.2011р. до 30.06.2011р., всього на суму 125061,15 грн.

Частиною 1 ст. 67 Конституції України встановлено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до діючого законодавства, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного соціального страхування регулюються виключно Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно ч.7 ст. 1 Закону Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом;

Згідно з п.1 ч. 2 ст. 6 Закону до обов'язків страхувальника відноситься своєчасне та в повному обсязі нарахування, обчислення та сплата єдиний внесок;

Згідно ч.8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Пунктом 12 ст. 9 Закону регламентовано, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до абз. 2 п. 11 ст. 25 Закону територіальний орган Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції - штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Пунктом 16 ст. 25 Закону встановлено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, посилання позивача на ст. 232 ГК України є необґрунтованим та безпідставним.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 07.04.2005р. по справі №Б 15/69/05 порушено провадження у справі про визнання банкрутом ДП „Криворізька теплоцентраль" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Станом на 30.07.2009р. справа перебуває на стадії розпорядження майном.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником стосовно якого порушено справу про банкрутство грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів.

За своєю правовою природою фінансові та економічні санкції є додатковими зобов'язаннями, які забезпечують належне виконання основного зобов'язання і є похідними від нього.

З огляду на наведене, оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових, платежів), які виникли після введення мораторію, то, відповідно, і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Невиконання таких зобов'язань є правопорушенням. Отже, нарахування санкцій, застосування заходів забезпечення за невиконання згаданих зобов'язань та примусове стягнення на підставі виконавчих документів коштів на виконання таких грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також штрафних санкцій грунтується на законі.

Враховуючи те, що ДП „Криворізька теплоцентраль" порушило встановлений законодавством порядок сплати єдиного внеску за період з 20.06.2011 по 30.06.2011, тобто за зобов'язаннями, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, дія мораторію на виконання цих зобов'язань не поширюється. Враховуючи вищезазначене до ДП „Криворізька теплоцентраль" за порушення встановленого законодавством порядку сплати єдиного внеску нараховано фінансові санкції та пеню, про що начальником управління винесено рішення від 10.05.2012 №519 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 125061,15 грн.

З огляду на вищезазначене, державному підприємству „Криворізька теплоцентраль" обґрунтовано та правомірно нараховано штрафні санкції та пеню за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд - ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 24 липня 2012 року

Суддя О.В. Єфанова