вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
27 липня 2012 р. Справа №2а-7509/12/0170/11
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., за участю секретаря судового засідання Суслової Є.О., позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Сакської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим
про спонукання до виконання певних дій .
Суть спору: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Сакської районної державної адміністрації АР Крим про зобов'язання прийняти рішення про видачу дозволу на складання технічної документації ОСОБА_1 із землеустрою для складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку в кадастровій ділянці № 34, індивідуальний № 7, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) КМ № 0091785 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позов мотивовано тим, що позивач на підставі свідоцтва за заповітом є спадкоємцем земельного паю в КСП «Победа» в умовних кадастрових гектарах без визначення меж внатурі. Сакською РДА листом відмовлено позивачу у наданні дозволу на складання технічної документації із землеустрою для підтвердження права власності на земельну ділянку. Позивач вважає відмову протиправною, оскільки вимоги Сакської РДА щодо необхідності внесення у сертифікат на земельну частку (пай) даних про недійсність попереднього свідоцтва про право на спадщину та зазначення актуальної підстави є неправомірними, оскільки відповідна графа у сертифікаті вже зайнята, а всі підтверджуючи його право на земельну ділянку документи позивач має. З цих підстав позивач просить суд задовольнити позов, зобов'язавши відповідача прийняти рішення про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позові.
Відповідач явку свого представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заперечення на позов не надав.
Суд вислухавши думку позивача, приймаючи до уваги відсутність клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, керуючись ст. 128 КАС України, вирішив розглянути справу на підставі залучених до неї документів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, приймаючи до уваги відсутність заперечень відповідача на позов, суд -
ОСОБА_2 26.08.1997р. виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії КМ № 0091785, як члену КСП «Победа» розміром 8,77 в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості). У графі сертифікату «Зміни, які вносяться до сертифікату у зв'язку з передачею права на земельну частку (пай)» зазначено, що право на земельну частку (пай) передано ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 21.08.2000р. № 1311.
Рішенням Міського суду Сакського району АРК у справі № 2-2002/011 від 07.11.2001р. визнано за ОСОБА_4 право власності на ? частку будинку АДРЕСА_1; визнано свідоцтво про право на спадщину видане 21 серпня 2000р. Сакською районною нотаріальною конторою № 1131 недійсним. Рішення набрало законної сили 10 грудня 2001р.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом, зареєстрованого приватним нотаріусом Євпаторійського міського нотаріального округу за реєстраційним № 1345 від 29.07.2002р., посвідчено, що спадкоємцем майна ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1., є ОСОБА_4, у тому числі, права на майновий пай в загальному пайовому фонду СВК «Победа», що належав спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі свідоцтва на право на майновий пай серії РК-ХІ, № 080223.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_1, зареєстрованого приватним нотаріусом Сакського районного нотаріального округу за реєстраційним № 519 від 09.04.2012р., посвідчено перехід права на земельну частку (пай) КСП «Победа» розміром 8,77 в умовних кадастрових гектара, яке належало спадкодавцю ОСОБА_4.
Позивач звернувся до Сакської РДА із заявою про видачу дозволу на складання технічної документації із землеустрою для складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку в кадастровій ділянці № 34, індивідуальний № 7, згідно із сертифікатом серії КМ № 0091785 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Добрушинської сільської ради.
Листом від 14.06.2012р. № 01.27/5-5.505 Сакською РДА надано відповідь про неможливість задоволення заяви у зв'язку із тим, що необхідно внести до сертифікату серії КМ № 0091785 зміни шляхом здійснення запису про недійсність свідоцтва про право на спадщину за законом від 21.08.2000 р. реєстровий № 1311 та зазначення актуальної підстави переходу права на земельну частку (пай), а саме, свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 09.04.2012р. реєстровий № 516.
Вирішуючи питання про правомірність дій відповідача суд виходив з наступного.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, до яких належить відповідач, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до абзацу 1 п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.
Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками.
Згідно із ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Статтею 4 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлюється, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.
Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Частиною 2 ст. 5 цього Закону встановлюється, що сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
Викладені норми свідчать про наявність у районних державних адміністрацій повноважень щодо прийняття рішень про виділення у натурі (на місцевості) земельних часток (паїв) власникам відповідних сертифікатів.
Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій регулюються Законом України "Про місцеві державні адміністрації".
Згідно положень статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Із наведеного випливає, що відповідач, отримавши заяву позивача, повинен був розглянути її та прийняти за результатом розгляду відповідне рішення, яке викласти у формі розпорядження.
У порушення вищезазначених норм закону Сакська районна державна адміністрація АР Крим, отримавши заяву ОСОБА_1 про видачу дозволу на складання технічної документації із землеустрою, за результатами її розгляду рішення у формі розпорядження не приймала, а відмовила у задоволенні заяви листом від 14.06.2012р. №01.27/5-5.505.
Зазначений лист не є рішенням про відмову позивачу у видачі дозволу на складання технічної документації із землеустрою, оскільки воно не відповідає формі рішення, яка передбачена ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Фактично, відповідач не вчинив передбачені законом дії, зокрема, не виніс відповідне рішення за наслідками розгляду заяви позивача, а відтак вчинив протиправну бездіяльність.
Таким чином, Сакською районною державною адміністрацією в установленому порядку не розглянуто заяву позивача та не прийнято у встановленому порядку відповідного рішення про відмову або надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою для складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку в кадастровій ділянці № 34, індивідуальний № 7, згідно із сертифікатом серії КМ № 0091785 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Добрушинської сільської ради.
При цьому суд вважає необхідним зазначити, що дотримуючись принципів законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження районної державної адміністрації у вирішенні питання про надання дозволу на розробку технічної документації для складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_1, яку він отримав у спадщину як земельну частку (пай) у КСП «Победа» згідно із сертифікатом серії КМ № 0091785.
Суд не може покладати обов'язок на відповідача стосовно видачі дозволу на розробку технічної документації для складання документів, що посвідчують право власності, у тому числі з тих підстав, що для прийняття такого рішення необхідно дослідження та вирішення додаткових умов, які можуть мати значення для прийняття рішення щодо надання позивачу дозволу на виконання технічної документації на земельну ділянку, на яку він претендує, а тому суд вважає, що право позивача підлягає судовому захисту, шляхом зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку технічної документації для документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, та прийняти рішення у відповідності до норм діючого законодавства України з метою запобігання порушенню права.
Відповідно до ч.1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ..
Частиною 2 ст.11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Суд вважає можливим вийти за межі заявлених позовних вимог, визнавши протиправною бездіяльність Сакської районної державної адміністрації щодо розгляду заяви позивача про надання дозволу на складання технічної документації на земельну ділянку № 34, індивідуальний № 7 згідно із сертифікатом серії КМ № 0091785 та зобов'язавши відповідача розглянути заяву позивача та прийняти відповідне рішення у формі розпорядження.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
У зв'язку із складністю справи в судовому засіданні 27.07.2012 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 01.08.2012 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Сакської районної державної адміністрації АР Крим щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на складання технічної документації на земельну ділянку № 34, індивідуальний № 7 згідно із сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії КМ № 0091785 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Добрушинської сільської ради.
3. Зобов'язати Сакську районну державну адміністрацію АР Крим розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складання технічної документації на земельну ділянку № 34, індивідуальний № 7 згідно із сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії КМ № 0091785, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Добрушинської сільської ради та прийняти відповідне рішення у формі розпорядження.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.