вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
02 серпня 2012 р. Справа №2а-7972/12/0170/1
(15:12) м.Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенниковій Ю.В., за участю
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Дорошенко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим про спонукання до виконання певних дій,
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим про зобов'язання Чорноморську районну державну адміністрацію АР Крим розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,00 га, розташовану у північно-західному районі с.Володимирівка Далеківської сільської ради для передачі у власність для особистого селянського господарства; зобов'язати Чорноморську районну державну адміністрацію в АР Крим прийняти рішення у формі розпорядження про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,00 га, розташовану у північно - західному районі с.Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 25 травня 2012 року звернувся з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтованою площею 2,0 га, розташовану у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільської ради для передачі у власність для особистого селянського господарства.
Позивач зазанчає, що 15 червня 2012 року листом за № 02-14/1853 перший заступник голови Чорноморської райдержадміністрації Д. Ібадулаєв роз'яснив, що питання про виділення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого сільського господарства на даний час є передчасним.
Позивач пояснює, що у листі було зазначено, що на даний час на виконання рішення Президії Верховної Ради АР Крим № 749-5/08 від 18.02.2008 року для упорядкування забудови прибережних територій півострова, за ззамовленням Міністерства будівничої політики та архітектури АР Крим розробляється схема планування території культурно-оздоровчого та рекреаційного призначення західного узбережжя Автономної Республіки Крим.
Позивач зазначає, що з листа вбачається, що саме у зв'язку з цим всі питання щодо відводу землі у власність розглядаються тільки у відповідності із затвердженими схемами планування територій, правилами забудови прибережної смуги та при наявності планувальної та містобудвної документації.
Позивач зауважує, що відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання власних та делегованих повноваження голова місцевої адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Позивач пояснює, що пунктами 6-7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадянин, зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подає клопотання до відповідної районної державної адміністрації за місцезнаходження земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення та орієнтовні розміри земельної ділянки. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначене бажане місцезнаходження земельної ділянки.
Позивач підкреслює, що законом передбачено,що таке клопотання розглядається у місячний термін і надається дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні. Підставою для відмови може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, затверджених у встановленому законом порядку землевпорядної та містобудівної документації.
Позивач зауважує, що лист відповідача від 15.06.2012 р. не є належною відповіддю на його звернення.
Крім того, позивач зазначає, що на момент звернення його з позовом для відповідача закінчився наданий законом місячний термін для надання відповіді у належній формі, тобто, для прийняття розпорядження про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.07.2012 року відкрито провадження по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.07.2012 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
В ухвалах про відкриття провадження по справі, закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду від 20.07.2012 року позивачем по справі зазначений ОСОБА_3 однак згідно паспортних даних судом встановлено, що вірним ім'ям позивача є ОСОБА_3.
У судовому засіданні позивач повністю підтримав позовні вимоги, просив задовольнити їх у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позвоних вимог заперечував, просив відмовити у їх задоволенні.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач 25.05.2012 року звернувся до голови Чорноморської районної державної адміністрації Лужецької С.А. з клопотанням, в якому просив передати йому у власність земельну ділянку для ведення особистого сельнського господарства, орієнтовною площею 2 га, із земель резервного фонду колишнього КСП «Дальний» та відповідно надати дозвіл на розроблення проекту відведення цієї земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів Далеківської сільської ради Чорноморського району АР Крим, у районі «Бурнель».
Позивач в клопотанні зазначає, що право на отримання земельної ділянки для ОСГ на території сільради, де він проживає, він має також на підставі ст.33 ЗК України та Закону України «Про особисте селянське господарство».
З клопотання вбачається, що зазначені землі є землями сільськогосподарського призначення колишнього КСП «Дальний», членом якого був позивач.
Позивач в клопотанні також зазначає, що на території України земельних ділянок з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства» безоплатно з земель державної або комунальної власності у приватну власність він не отримував.
Судом встановлено, що голова Чорноморської районної державної адміністрації Лужецька С.А. листом від 15.06.2012 року надала відповідь на заяву позивача від 25.05.2012 року, з якої вбачається, що прийняти розпорядження про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га для передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованого за межами населених пунктів в районі «Бурнель» Далеківської сільської ради Чорноморського району АР Крим неможливо.
З відповіді вбачається, що на виконання рішення Президії Верховної Ради АР Крим № 749-5/08 від 18.02.2008 року «Щодо ситуації, яка склалася в сфері використання перспективних прибережних територій Західного Криму» для упорядкування забудови прибережних територій півострова, за замовленням Міністерства будівничої політики та архітектури АР Крим, інститутом «Дніпромісто» розробляється Схема планування території культурно-оздоровчого та рекреаційного призначення Автономної Республіки Крим.
В відповіді зазначено, що першим етапом розроблення зазначеної Схеми є розроблення Схеми планування території культурно-оздоровчого та рекреаційного призначення західного узбережжя АР Крим.
З відповіді вбачається, що питання про надання земельних ділянок у власність або користування розглядається тільки у відповідності з затвердженими регіональними схемами планування територій, правилами забудови прибережної смуги та за наявності планувальної та містобудівної документації.
В відповіді зазначено, що згідно наданих графічних матеріалів зазначена земельна ділянка знаходиться в двокілометровій зоні прибережної захисної смуги Чорного моря. З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Водного та Земельної кодексів відносно прибережних захисних смуг». Згідно нової редакції ст.90 Водного кодексу прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів входить у зону санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва оборонних об'єктів, об'єктів, що виробляють екологічно чисту енергію, а також санаторіїв, дитячих та інших лікувально-оздоровчих закладів з обов'язковим централізованим водопостачанням і каналізацією, гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, що передбачено частиною 2 статті 3 Земельного кодексу України.
Згідно до абзацу 1 п.12 Перехідних Положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Аналіз вищенаведених норм дає можливість зробити висновок, що відповідач є місцевим органом виконавчої влади та входить до системи органів виконавчої влади, відповідно до Земельного кодексу України, та наділений повноваженнями розпоряджатися землями за межами населених пунктів на території Чорноморського району АР Крим.
Таким чином, даний спір є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, оскільки Чорноморська районна державна адміністрація в АР Крим є місцевим органом виконавчої влади, тому згідно частини 2 статті 19 Конституції України зазначений орган виконавчої влади та її посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що згідно зі ст.122 ЗК України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) сільськогосподарського використання;
б) ведення водного господарства,
в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.
Згідно статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.
Відповідно до статті 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, м. Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Згідно з пунктом 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади, тобто райдержадміністрації.
Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій регулюються Законом України "Про місцеві державні адміністрації".
Так, відповідно до положень статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
З положень вказаних норм вбачається, що відповідач, отримавши заяву особи, зацікавленої в отриманні земельної ділянки у власність, повинен розглянути її та прийняти за результатом розгляду відповідне рішення, яке викладається у формі розпорядження.
В той же час, суд вважає, що відповідачем по суті не було прийнято рішення стосовно заяви позивача від 25.05.2012 року № 1853/02-14 про надання йому у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га із земель резервного фонду колишнього КСП «Дальний», та надання дозволу на розроблення проекту відведення цієї земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів Далеківської сільської ради Чорноморського району АР Крим, у районі «Бурнель», адже, Чорноморська районна державна адміністрація АР Крим, отримавши заяву позивача про результати її розгляду повідомила позивача листом від 15.06.2012 року № 02-14/1853.
При цьому, суд виходить з того, що акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто, офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Тому суд зазначає, що саме розпорядження голови районної державної адміністрації може бути визнано як акт відповідного органу виконавчої влади - Чорноморської районної державної адміністрації та має певні правові наслідки, у тому числі стосовно його оскарження у судовому порядку.
Сторонами по справі не надано доказів прийняття будь-якого розпорядження головою Чорноморської районної державної адміністрації стосовно розгляду заяви позивача про передачу йому у власність земельної ділянки для ведення особистого сельнського господарства, орієнтовною площею 2 га із земель резервного фонду колишнього КСП «Дальний», та надання дозволу на розроблення проекту відведення цієї земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів Далеківської сільської ради Чорноморського району АР Крим у районі «Бурнель».
Отже, суд приходить до висновку, що зазначена заява позивача відповідачем була розглянута, що вбачається з листа від 15.06.2012 року № 02-14/1853, однак, належне рішення про задоволення чи відмову у задоволенні заяви Чорноморською районною державною адміністрацією на час розгляду в суді справи не прийнято.
Такі обставини не надають суду можливості прийняти рішення про відповідність чи не відповідність відмови вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, оскільки відсутній акт суб'єкта владних повноважень, який би міг бути предметом даного спору.
Враховуючи норми Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації", суд приходить до висновку, що направлення головою Чорноморської районної державної адміністрації Лужецької С.А. листа від 15.06.2012 року № 02-14/1853 на ім'я позивача не може свідчити про прийняття відповідачем у порядку та спосіб, що встановлені Конституцією та законами України, відповідного рішення з розгляду питання про передачу у власність земельної ділянки та надання дозволу на розроблення проекту її відведення.
Такі обставини свідчать про неприйняття відповідачем у порядку та спосіб, що встановлені законом, відповідного рішення.
Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Судом встановлено, що органом виконавчої влади - Чорноморською районною державною адміністрацією не прийнято у встановленому порядку відповідного рішення, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача та прийняти рішення у відповідності до норм діючого законодавства України з метою запобігання порушенню права.
Вимоги позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення у формі розпорядження про надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,00 га, розташовану у північно - західному районі с.Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства не підлягають задоволенню, оскільки діючим законодавством України суду не надано право зобов'язувати відповідача прийняти завідомо позитивний висновок у вирішенні питання про передачу позивачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та надання дозволу на розробку проекту відведення цієї земельної ділянки.
Таким чином, суд вважає можливим частково задовольнити позовні вимоги позивача шляхом зобов'язання Чорноморську районну державну адміністрацію АР Крим повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про передачу йому у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га із земель резервного фонду колишнього КСП «Дальний» та надання дозволу на розроблення проекту відведення цієї земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів Далеківської сільської ради Чорноморського району АР Крим у районі «Бурнель», та прийняти рішення у відповідності до норм діючого законодавства України.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Під час судового засідання, яке відбулось 02.08.2012 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 03.08.2012 року.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Чорноморську районну державну адміністрацію АР Крим повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про передачу йому у власність земельної ділянки для ведення особистого сельнського господарства, орієнтовною площею 2 га із земель резервного фонду колишнього КСП «Дальний» та надання дозволу на розроблення проекту відведення цієї земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів Далеківської сільської ради Чорноморського району АР Крим у районі «Бурнель», та прийняти рішення у відповідності до норм діючого законодавства України.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Стягнути на користь ОСОБА_3 суму сплаченого ним судового збору у розмірі 32,19 гривень з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.