вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
27 січня 2012 р. (16:33) Справа №2а-13556/11/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим
до ОСОБА_1
про стягнення
за участю:
представник позивача - не з'явився,
представник відповідача - не з'явився,
Обставини справи. Державна податкова інспекція у м. Ялта АР Крим (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1. (далі - відповідач) заборгованості у сумі 155,06 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, в порушення вимог податкового законодавства, не сплачується сума податкового боргу із земельного податку.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, про дату, час та місце розгляду справи, надіслав письмове клопотання з проханням розглянути справу за його відсутністю.
Відповідач заперечення на позов до суду не надав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час та день його проведення був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає за можливе на підставі ст. 128 КАС України, розглянути справу за відсутності сторін, на підставі наявних у справі матеріалів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
Відповідно до ст.ст. 1,4 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»).
До функцій державних податкових інспекцій в районах, містах, без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» віднесено, зокрема: здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; контроль своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів (п.п. 1,3 ст. 10).
Відповідно до п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Отже, Державна податкова інспекція у м. Ялта АР Крим (далі - позивач) у відносинах з фізичними та юридичними особами є суб'єктом владних повноважень, який виконує владні управлінські функції на підставі та в межах повноважень, встановлених законодавством України.
Відповідач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) користується земельною ділянкою на підставі державного акту на земельну ділянку серії КМ 237 від 19.04.1999 року.
Судом встановлено, що предметом позову є стягнення заборгованості зі сплати земельного податку за період 2009 - 2011 роки з фізичної особи - ОСОБА_1. у сумі 155, 04 грн.
Враховуючи, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податковим кодексом України, суд при вирішені справи вважає за необхідне застосовувати норми законів, які були чинними у період виникнення заборгованості.
Згідно з ст. 91 Земельного кодексу України власники земельних ділянок зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок.
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» № 2535-XII від 03.07.1992 року із змінами та доповненнями передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Судом встановлено, що відповідачу нарахований податок за землю з фізичних осіб за 2009-2011 рр. у сумі 155,06 грн., що підтверджується витягом з програми «ZEMVIN».
Проте, відповідачем у встановленому законом порядку не сплачено податок за землю, що підтверджується витягом зі зворотного боку облікової картки платника податку - ОСОБА_1.(а.с.5-7).
Порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами у період до 01.01.2011 року був встановлений Законом України № 2181-III від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
На виконання вимог ст. 6 Закону України № 2181-III Державною податковою інспекцією в м. Ялта відповідачу були спрямовані наступні податкові вимоги:
- перша податкова вимога № 1/1410 від 16.11.2007 року., поштове повідомлення не вручено адресату та повернуто поштою згідно п/п 4366290, складено акт про розташування на дошці оголошень від 30.01.2008 року (а.с. 13-15);
- друга податкова вимога № 2/151 від 03.03.2008 року, складено акт про розташування на дошці оголошень від 07.03.2010 року (а.с. 16-17).
На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог у порядку, встановленому чинним законодавством.
У зв'язку з викладеним суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджено застосування позивачем заходів досудового стягнення сумм податкового боргу, передбачених статтею 6 Закону №2181.
Щодо заборгованості, яка виникла у 2011 році, суд зазначає наступне.
Прядок обчислення плати за землю у цей період встановлюється статтею 286 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 286.1 ст.286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані земельного кадастру.
Згідно з п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Пунктом 286.5 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що нарахування фізичним особам сумм податку проводиться органами державної податкової служби у порядку, встановленому статтею 58 Податкового кодексу України.
Статтею 58 Податкового кодексу України визначено підстави та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення. Зокрема, п. 58.2 статті 58 ПКУ встановлено, що податкове повідомлення-рішення надсилається за кожним окремим податком, передбаченим цим Кодексом.
Як встановлено судом, податковим органом було надіслано рекомендованною кореспонденцією з повідомленням про вручення відповідачу податкове повідомлення -рішення № 0125521701 від 29.04.2011 року, яке повернуто позивачу поштою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.11-12).
Згідно з вимогами п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення - рішення вважається надісланим фізичній особі, якщо його надіслано на адресу за місцепроживанням з повідомленням про вручення. У разі, коли пошта не може вручити податкове повідомлення - рішення через незнаходження фактичного місця розташування платника податків або з інших причин, воно вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення.
Відповідно до п. 287.5 податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення - рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та не надав суду доказів сплати податкової заборгованості.
Приймаючи до уваги те, що відповідач не заперечував проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 155, 06 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з відповідача ОСОБА_1 до місцевого бюджету м. Ялта (р/р 33216813700039 в УДК в АРК, МФО 824026, ЗКПО 34740850, код платежу 13050300) заборгованість по сплаті земельного податку у розмірі 155 (сто п'ятдесят п'ять) грн. 06 коп.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Кримпротягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Г.Ю. Кащеєва