ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
11 липня 2012 року № 2а-5989/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І. , суддів Качура І.А. Шарпакової В.В. при секретарі судового засідання Віруцькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
проскасування розпорядження №47-В від 10.04.2012, рішення від 21.02.2012 та зобов'язання вчинити дії
Позивач - ОСОБА_1 - звернувся до суду з вимогами, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, про скасування розпорядження №47-В від 10.04.2012 про відмову в реєстрації випуску акцій при заснуванні акціонерного товариства, скасування рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.04.2012 №548 «Щодо відмови у реєстрації випуску акцій публічного акціонерного товариства «Укрнафтогазтранспорт»на реєстрацію випуску акцій при заснування ПАТ», зобов'язання Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск акцій публічного акціонерного товариства «Укрнафтогазтранспорт», відповідно до документів наданих засновником Публічного акціонерного товариства «Укрнафтогазтранспорт»13.02.2012 та видати тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що протоколом зборів засновників ПАТ «Укрнафтогаз»від 13.03.2012 визначено дати початку й закінчення розміщення акцій, строк та порядок оплати акцій з безпосереднім зазначенням джерел та форм оплати, тобто на думку позивача засновником чітко виконані всі вимоги Закону України «Про акціонерні товариства»та Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.2009 №1639 «Про затвердження Положення про порядок реєстрації випуску (випусків) акцій при заснування акціонерних товариств», а тому, на думку позивача, відповідач не мав підстав для прийняття оскаржуваних розпорядження та рішення про відмову у реєстрації випуску акцій.
Відповідач -Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку -заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи та зазначив, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, а оскаржувані розпорядження та рішення є обґрунтованими, законними та винесені в межах наданої компетенції.
Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд,
ОСОБА_1 як засновником ПАТ "Укрнафтогазтранспорт" звернувся 13.03.2012 до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з заявою про реєстрацію випуску (випусків) акцій.
За результатом розгляду поданих позивачем матеріалів, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження №47-В від 10.04.2012, зі змісту якого вбачається, що документи подані засновником ПАТ «Укрнафтогазтранспорт»на реєстрацію випуску акцій не відповідають вимогам Положення про порядок реєстрації випуску (випусків) акцій при заснуванні акціонерних товариств, затвердженого рішенням Комісії від 31.12.2009 №1639.
10.04.2012 відповідачем прийнято рішення №548 «щодо відмови у реєстрації випуску акцій при заснуванні ПАТ «Укрнафтогазтранспорт», на підставі якого прийнято розпорядження №47-В.
Як вбачається зі змісту розпорядження, відповідачем встановлено, що в декларації про майновий стан і доходи ОСОБА_1 за 2011 рік в п. 2 розділу 9 номінальна вартість цінних паперів -зазначено ринкову вартість цінних паперів.
Також, в питання 2 зі сторінки 3 протоколу зборів засновників від 13.03.2012 зазначено, що закінчення розміщення акцій визначається після оплати засновником повної номінальної вартості акцій -10 днів, при цьому на сторінці 3 зазначено, що засновник пат повинен оплатити повну вартість придбаних акцій до дати затвердження результатів розміщення першого випуску акцій.
На підставі викладеного, керуючись п.п. а, б п. 10 розділу 1 Положення про порядок реєстрації випуску (випусків) акцій при заснуванні акціонерних товариств, затвердженого рішенням Комісії від 31.12.2009 №1639 відповідачем ухвалено рішення про відмову ПАТ «Укрнафтогазтранспорт»в реєстрації випуску акцій при заснуванні акціонерного товариства.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№448/96 від 30.10.1996 державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно частини 4 статті 6 Закону Комісія №448/96 здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Одним із основних завдань Комісії, згідно статті 7 Закону №448/96 є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України. Комісія відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює реєстрацію випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, у тому числі цінних паперів іноземних емітентів, що є в обігу на території України.
Також, статтею 6 Закону №448/96 визначено, що Комісія розробляє і затверджує з питань, що належать до її компетенції, акти законодавства, обов'язкові для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.
Відповідно до статті 7 Закону №448/96 Комісія відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів.
Згідно пункту 10 статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»реєстрацію випуску акцій здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку.
Відповідно до частини 4 статті 29 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»перелік документів, необхідних для реєстрації випуску та проспекту емісії цінних паперів, а також порядок їх реєстрації встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Вимоги до порядку реєстрації Комісією випуску акцій під час створення публічних та приватних акціонерних товариств, перелік документів, необхідних для реєстрації випуску акцій регулюється Положенням про порядок реєстрації випуску (випусків) акцій при заснуванні акціонерних товариств, затвердженого рішенням Комісії від 30.12.2009 р. №1639, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.04.2010 №273/17568.
Розділом 1 Положення №1639 визначено перелік документів, що подаються для реєстрації випуску (випусків) акцій засновником (засновниками) або уповноваженою особою (особами) засновника (засновників) товариства: Заява про реєстрацію випуску (випусків) акцій, складена згідно з додатком 7; рішення про закрите (приватне) розміщення акцій, оформлене протоколом, який має містити відомості, зокрема: строк та порядок оплати акцій (із зазначенням джерел та форми оплати акцій); копію платіжного документа, який підтверджує сплату державного мита відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.93 N 7-93 "Про державне мито"; копію паспорта громадянина України (для фізичної особи - резидента) або копія паспорта /паспортного документа/ (для фізичної особи - нерезидента) та копія документа про присвоєння ідентифікаційного номера згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків (за наявності); декларацію про доходи і майно, завірена відповідним органом державної податкової служби, за період, у якому отримано дохід, який є джерелом здійснення внеску до статутного капіталу товариства.
Судом встановлено, що позивачем разом з зазначеною заявою було подано наступні документи:
- податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2011 рік;
- довідку про подану декларацію про майновий стан та доходи;
- протокол зборів засновників, на яких прийнято рішення про створення ПАТ «Укернафтогазтранспорт»та про закрите (приватне) розміщення акцій ПАТ «Укрнафтогазтранспорт»від 13.03.2012;
- копію паспорту;
- копію ідентифікаційного коду;
- квитанцію та платіжні доручення про сплату державного мита.
З матеріалів справи вбачається, що в декларації про майновий стан і доходи (податкова декларація) ОСОБА_1 за 2011 рік (вх. № 17 від 25.01.2012 року) в п. 2 розділу IX номінальна вартість цінних паперів зазначено ринкову вартість цінних паперів.
Також, з матеріалів справи вбачається, що на сторінці 2 Протоколу зборів засновників від 13.03.2012 року зазначено, що закінчення розміщення акцій визначається після оплати засновником повної номінальної вартості акцій - 10 днів, при цьому на сторінці З протоколу зазначено, що засновник повинен оплатити повну вартість придбання акцій до дати затвердження результатів розміщення першого випуску акцій.
Вичерпний перелік підстав, при яких Комісія відмовляє в реєстрації звіту, визначено пунктом 10 розділу І Положення №1639, а саме:
а) невідповідність поданих документів вимогам законодавства:
б) відсутність будь-якого з документів, визначених у главі 2 цього Положення;
в) дії, що порушують процедуру створення акціонерного товариства, встановлену розділом II Закону України "Про акціонерні товариства".
Наведені фактичні обставини справи свідчать що позивачем при поданні до відповідача пакету документів для здійснення реєстрації випуску акцій подано документи, що не відповідають вимогам Положення №1639, а отже прийняті Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку спірні Рішення та Розпорядження є вмотивовані, правомірні та такі що скасуванню не підлягають.
Враховуючи наведені обставини суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При розгляді справи, суд перевіряє відповідність оскаржуваного рішення принципам, визначеним ч.3 ст.2 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем в судових засіданнях в повній мірі доведено правомірність оскаржуваного припису, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий Суддя В.І. Келеберда
Судді І.А. Качур
В.В. Шарпакова
Повний текст постанови виготовлено 18.08.2012.