ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
26 липня 2012 року 11:39 № 2а-5487/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Васілко»
до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень від 29.03.2012р. та від 17.10.2011р.,
за участю:
позивача -Столярська О.І., Фелів О.О.
відповідач -Макар О.З., Грищук М.К.
прокуратури - Олійник Л.А.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 липня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови
Товариство з обмеженою відповідальністю «Васілко»(далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби (далі по тексту -відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень від 29.03.2012р. №0000013156 №0000014156 та від 17.10.2011р. №0002050702.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення -рішення прийняті відповідачем протиправно, а тому підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржувані податкові повідомлення -рішення прийняті правомірно.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Васілко»за результатами якої 03.10.2011р. складено акт №172/07-02/36426701 про результати документальної позапланової виїзної перевірки з питання достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника за липень, серпень, вересень 2010 року, січень, лютий, квітень, травень 2011 року (далі по тексту -Акт перевірки).
Актом перевірки встановлено порушення п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1, 7.7.2, 7.7.4, 7.7.7 статті 7 Закону України «Про ПДВ», п. 198.3 статті 198, п. 200.1 п. 200.4 статті 200 ПК України в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування за липень 2010 року -1063807грн., за серпень 2010 року -1026389грн., вересень 2010 року -763735грн., січень 2011 року -1701463грн., лютий 2011 року -308682грн., квітень 2011 року -274383грн., травень 2011 року -225061грн.
На підставі встановленого порушення відповідачем 17.10.2011р. прийнято податкове повідомлення -рішення №0002050702, яким за порушення п.п. 7.7.1, 7.7.2 статті 7 Закону України «Про ПДВ»збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 49 458грн.
В порядку адміністративного оскарження відповідачем прийняті 29.03.2012р. податкові повідомлення -рішення №0000013156, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 3 725 007грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 5 308грн. та №0000014156, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ в розмірі 384 010грн.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З Акту перевірки судом вбачається, що ТОВ «Васілко»05.08.11 подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларацій з ПДВ за липень, серпень, вересень 2010 року, січень, лютий, квітень, травень 2011 року згідно з якими суми рядка 24 (26) «Залишок від'ємного значення, який після бюджетною відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» декларацій з ПДВ зменшено та віднесено до рядків 25 (23) «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню»та 25.1 (23.1) «на рахунок платника у банку».
Податковим органом зроблено висновок, що ТОВ «Васілко»завищено суму бюджетного відшкодування за липень 2010 року в розмірі 1063807,0 грн. за серпень 2010 року в розмірі 1026389,0 грн., за вересень 2010 року в розмірі 763735,0 грн. та безпідставно задекларовано суми до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок за січень 2011 року в розмірі 1701463,0 грн., за лютий 2011 року в розмірі 308682,0 грн., за квітень 2011 року в розмірі 274383,0 грн., за травень 2011 року в розмірі 225061.0 грн.
ТОВ «Васілко»подано додаток 2 (Д2) до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку па додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з ПДВ за січень 2011 року, в якому сума залишку від'ємного значення складається із: вересня 2010 року в сумі 1402524,0 грн. оплачених у грудні 2010 року, листопада 2010 року в сумі 188989,0 грн., оплачених у грудні 2010 року на суму 139607.0 грн. та у листопаді 2010 року на суму 49382.0 грн. грудня 2010 року в сумі 2209.0 грн., оплачених у грудні 2010 року.
В додатку 2 (Д2) до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з ПДВ за лютий 2011 року сума залишку від'ємного значення складається із: листопада 2010 року в сумі 76,0 грн. оплачених у листопаді 2010 року, грудня 2010 року в сумі 484,0 грн., оплачених у січні 2011 року, січня 2011 року в сумі 308122.0 грн., оплачених у січні 2011 року.
Перевіркою зроблено висновок, що ТОВ «Васілко»занижено бюджетне відшкодування за грудень 2010 року в сумі 49458,0 грн.
Крім того, в акті перевірки зазначено, що ТОВ «Васілко»до складу податкового кредиту включено суми ПДВ по податкових накладних, які виписані постачальниками в попередніх податкових періодах, а саме: віднесено до податкового кредиту за червень 2010 року суму ПДВ 267525.0 грн. (податкові накладні виписані у квітні, травні 2010 року), за липень 2010 року суму ПДВ 47195.0 грн. (податкові накладні виписані у березні, травні, червні 2010 року), за серпень 2010 року суму ПДВ 5786,0 грн. (податкові накладні виписані у липні 2010 року), за вересень 2010 року суму ПДВ 49292,0 грн. (податкові накладні виписані у серпні 2010 року), за листопад 2010 року суму ПДВ 11449.0 грн. (податкові накладні виписані у серпні, жовтні 2010 року), за грудень 2010 року суму ПДВ 2763.0 грн. (податкові накладні виписані у жовтні, листопаді 2010 року), за січень 2011 року суму ПДВ 309489,0 грн. (податкові накладні виписані у листопаді, грудні 2010 року), за лютий 2011 року суму ПДВ 13386.0 грн. (податкові накладні виписані у грудні 2010 року, січні 2011 року), за березень 2011 року на суму ПДВ 279818,0 грн. (податкові накладні виписані у грудні 2010 року, лютому 2011 року), за квітень 2011 року суму ПДВ 224674,0 грн. (податкові накладні виписані у грудні 2010 року, березні 2011 року), за травень 2011 року суму ПДВ 7826.0 грн. (податкові накладні виписані у лютому, квітні 2011 року).
Підтверджуючих документів на отримання податкових накладних із запізненням підприємством до податкового прагну не надано.
Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону «Про ПДВ»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми розрахованої згідно з підпунктам 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Порядок розрахунку суми бюджетного відшкодування встановлено підпунктом 7.7.2 пункту 7.7 етапі 7 Закону України "Про податок па додану вартість.
Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону «Про ПДВ»бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення, розрахованого згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (рядок 25.1) (підпункт 7.7.4 пункту 7.7 етапі 7 Закону «Про ПДВ»).
У разі, якщо платник податку визначив суму бюджетного відшкодування, він може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації (рядок 25.2). яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право па подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетною відшкодування наступних податкових періодів (підпункт 7.7.3 пункту 7.3 статті 7 Закону «Про ПДВ»).
Таким чином, Законом «Про ПДВ»передбачено два шляхи отримання бюджетного відшкодування;
- зарахування належної платнику повної суми бюджетною відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних звітних періодах;
- повернення повної суми бюджетного відшкодування на рахунок платника. При цьому платником в кожному звітному періоді може застосовуватися тільки один з цих шляхів, а зміна задекларованого напрямку відшкодування сум податку на додану вартість Законом не передбачена.
Відповідно до п.200.1. п.200.3, п.200.4. и.200.7 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітною (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового борту - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового
зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг:
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону «Про ПДВ»податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Згідно з підпунктом 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
- або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату товарів(робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунка (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків,
- або дата отримання податкової накладної, ідо засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Дата отримання податкової накладної вказується у графі 2 розділу 1 реєстру отриманих та виданих податкових накладних (пункт 9.2 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних).
Відповідно до підпункту 7.2.8 пункту 7.2 етапі 7 Закону «Про ПДВ»платники податку подають органу державної податкової служби на безоплатній основі разом з податковою декларацією за відповідний звітний період копії реєстрів виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.
У зв'язку з цим податкові накладні, обґрунтовано отримані у періодах, наступних за періодами їх виписки, відображаються у розділі І реєстру отриманих та виданих податкових накладних за датою їх отримання. Податковий кредит, сформований на підставі таких податкових накладних, розшифровується у розділі II додатка 5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" до податкової декларації з податку па додану вартість із зазначенням періоду виписки податкових накладних і відповідно декларується у рядку 10.1 податкової декларації.
Документальним підтвердженням правомірності включення до складу податковою кредиту сум податку па додану вартість па підставі податкової накладної, яку було виписано у будь-якому з попередніх періодів, для платника податку - покупця є документ, який підтверджує дату надходження такої податкової накладної від продавця, а саме зареєстровані відповідно до вимог Положення N 88 лист з рекомендованим повідомленням про вручення із зазначенням на ньому відбитку календарного поштового штемпеля та отримана разом з цим листом податкова накладна з відображенням на ній дати реєстрації на штампі вхідної кореспонденції (за умови дотримання інших вимог Закону щодо формування податкового кредиту).
Отже, у разі отримання податкових накладних, в тому числі і тих, що виписані в різних податкових періодах, але отримані платником в поточному звітному періоді (податкові накладні, які було виписано у попередніх періодах), але лише за наявності документального підтвердження такого запізнення, платник податку - покупець товарів (послуг) повинен на дату отримання цих податкових накладних відобразити їх у розділі 1 реєстру отриманих та виданих податкових накладних з урахуванням особливостей його заповнення, визначених пунктом у Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом ДНА України від 30.06.2005 p. N 244 "Про внесення змін до наказу ДНА України від 30.05.97 p. N 165" (з урахуванням змін і доповнень), і (за умови дотримання вимог щодо формування податкового кредиту) в рядку 10.1 розділу II "Податковий кредит" податкової декларації з податку на додану вартість.
Згідно з підпунктом 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону «Про ПДВ»підставою для включення до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг) є податкові накладні чи митні декларації (інші подібні документи згідно з пп. 7.2.6 цього пункту).
У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податковою кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Відповідно до підпункту 9.2 пункту 9 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.06.2005 p. N 244, зі змінами та доповненнями, отримані податкові накладні, розрахунки коригування кількісних і вартісних показників (додаток 2 до податкової накладної), вантажні митні декларації, а також інші подібні документи (згідно з підпунктом 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону) відображаються у реєстрі отриманих та виданих податкових накладних за датою отримання зазначених документів.
Отже, у разі отримання податкових накладних, що виписані в різних податкових періодах, а надійшли із запізненням в одному періоді (за наявності документального підтвердження такого запізнення), платник податку - покупець товарів (робіт, послуг) повинен на дату отримання зазначених документів відобразити їх у графі 2 реєстру отриманих та виданих податкових накладних (далі - Реєстр), затвердженого наказом ДПА України від 30.06.2005 p. N 244 "Про порядок ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних" (далі - Порядок N 244), та за умови виконання норм підпункту 7.4.1 пункту 7.4 етапі 7 Закону мас право відобразити такі податкові накладні в податковій декларації з податку на додану вартість у поточному періоді.
Оскільки податкова накладна згідно з підпунктом 7.2.3 пункту 7.2 статті 7 Закону звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом, а відповідно до пункту 2 Порядку оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.97 р. N 799 (далі - Порядок N 799), звіти, розрахункові документи і декларації (далі - звіти) приймаються до відправлення листами (посилками, бандеролями) з оголошеною цінністю (далі - поштові відправлення) з позначкою "Звіт" та з рекомендованим повідомленням про вручення, то податкові накладні, які відправляються продавцем поштою покупцю, повинні надсилатися поштовим листом з рекомендованим повідомленням про вручення.
Враховуючи зазначене, податкові накладні, які відправляються продавцем поштою покупцю, повинні надсилатися поштовим листом з рекомендованим повідомленням про вручення.
Згідно з и. 198.3 ст.198 Кодексу, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 нього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника подачку.
Відповідно до п. 201.1. п.201.4. п.201.6. п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний падати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну. Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг. Податкова накладна с податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Податкова накладна видасться платником податку, який здійснює, операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою па такого постачальника, яка є. підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду відповідач виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень від 29.03.2012р. №0000013156 №0000014156 та від 17.10.2011р. №0002050702, а тому адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Васілко»вважається таким, що не підлягає задоволенню.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Васілко»відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 01.08.2012р.
Суддя В.В. Амельохін