Ухвала від 24.04.2012 по справі К-40378/09-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" квітня 2012 р. м. Київ К-40378/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Карася О.В. (головуючого), Голубєвої Г.К., Рибченка А.О., розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 по справі №2а-2499/08 (22-а-24280/08) за позовом Житлово-будівельного кооперативу "Полісся" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Житло-будівельний кооператив "Полісся" звернувся до суду з позовом, у якому заявлено вимоги зобов'язати Державну податкову інспекцію включити Житло-будівельний кооператив до Реєстру неприбуткових організацій (установ).

Судом першої інстанції, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, позовні вимоги задоволено.

У касаційній скарзі орган податкової служби, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить судові рішення скасувати.

Обґрунтовуючи касаційні вимоги, податковий орган послався на те, що рішення про відмову у включенні організації до Реєстру неприбуткових організацій (установ) було прийнято в зв'язку з невідповідністю статуту позивача п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", оскільки господарська діяльність організації спрямована не тільки на забезпечення житлом членів кооперативу та їх сімей, але й на отримання прибутку.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до визначення, наведеного у ст. 2 Закону України "Про кооперацію", кооператив -це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для провадження спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Залежно від завдань і характеру діяльності кооперативи поділяються на виробничі, обслуговуючі та споживчі.

За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Як встановлено судам попередніх інстанцій, згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України позивач є обслуговуючим кооперативом (код 320) та некомерційною організацією, що обслуговує домашні господарства. В силу п. 1 статуту створений кооператив має на меті забезпечити житлом членів кооперативу та членів їх сімей шляхом будівництва багатоповерхових житлових будинків, а також для подальшого обслуговування цих будинків. Доходи житлово-будівельного кооперативу "Полісся" (у вигляді цільових внесків та коштів його членів) використовуються для утримання будинків та прибудинкової території, проведення поточного та капітального ремонту. А нежитлові приміщення -відчуженню.

Умовою перебування організації або установи в Реєстрі є дотримання положень, передбачених п. 7.11 ст. 7 Закону від 28.12.1994 № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (втратив чинність 01.01.2011).

Слід зазначити, що житлово-будівельні кооперативи в Законі № 334/94-ВР визначено окремо -вони належать до неприбуткових установ та організацій на підставі абзацу "є" пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7.

Відповідно до пп. 7.11.7 п. 7.11 ст. 7 зазначеного Закону від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених в абзаці "є" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді внесків, коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності, та у вигляді пасивних доходів.

Аналіз вищенаведеної норми дає підстави для висновку, що, по-перше, від оподаткування звільняються не будь-які доходи неприбуткових організацій, а лише визначені в цій нормі, по-друге, Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачає можливість отримання неприбутковою організацією доходу, який є базою оподаткування.

Зазначене підтверджується положеннями ч. 2 пп. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР згідно якої, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.

Тобто передбачений відповідний порядок оподаткування операцій неприбуткової установи у залежності від джерел надходження коштів, але наявність таких операцій не позбавляє неприбуткову установу її статусу.

При цьому, у разі порушення неприбутковою організацією положень Закону № 334/94-ВР та інших законодавчих актів про неприбуткові організації державний податковий орган вирішує питання про виключення такої організації з Реєстру і оподаткування її доходів (пп. 7.11.12 п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР).

Задовольняючи позовні вимоги, суди правомірно виходили з того, що за організаційно-правовою формою господарювання позивач відноситься до обслуговуючого кооперативу, завдання і характер діяльності якого є надання послуг переважно членам кооперативу, його діяльність відповідає статуту неприбуткової згідно з положеннями, передбаченими п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, а тому відмова податкового органу включення кооперативу до Реєстру як неприбуткову організацію -протиправна.

Доводи касаційної скарги зроблених судами висновків не спростовують, а тому підстав для скасування або зміни оскаржуваних судових рішень не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі залишити без задоволення.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2009 по справі №2а-2499/08 (22-а-24280/08) залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними ст. ст. 237-2391Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий О.В. Карась

Судді Г.К. Голубєва

А.О. Рибченко