ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
11 липня 2012 року № 2а-4175/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., суддів Келеберди В.І., Шарпакової В.В., при секретарі Хрімлі К.О., за участю представників сторін: від позивача: Ягодін В.В.
від відповідача: Кошіль Н.М. (дов. від 03.01.2012р. №31-413)
від третьої особи1: Логінова О.А. (дов. від 26.09.2011р. №300-122/10-8570)
від третьої особи2: Палійчук В.О. (від 26.06.2012р.)
розглянувши адміністративну справу за позовом Долинської державної сортодослідної станції до Міністерства аграрної політики та продовольства України, треті особи Антимонопольний комітет України, Державне підприємство «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу про визнання нечинним наказу від 30.12.2011 № 807.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11.07.2012 року в 11год. 39хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Долинська державна сортодослідна станція (надалі по тексту також -Позивач) з адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України (надалі по тексту також -Відповідач), треті особи Антимонопольний комітет України, Державне підприємство «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу про визнання нечинним наказу від 30.12.2011 № 807.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувана рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства, завдає шкоди охоронюваним законом правам та інтересам Позивача. Позов просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позову заперечував з мотивів його необґрунтованості та безпідставності.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, про те, що позов задоволенню не підлягає, з огляду про наступне.
Указом Президента України від 9 грудня 2010 року №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»з метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади, усунення дублювання їх повноважень, забезпечення скорочення чисельності управлінського апарату та витрат на його утримання, підвищення ефективності державного управління та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України постановлено, зокрема, утворити Міністерство аграрної політики та продовольства України та Державну інспекцію сільського господарства України, реорганізувавши Міністерство аграрної політики України. Утворити Державну ветеринарну та фітосанітарну службу України, реорганізувавши Державний комітет ветеринарної медицини України, а також поклавши на цю Службу функції з реалізації державної політики у сфері охорони прав на сорти рослин.
Відповідно до вказаного Указу Президента України діяльність Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України спрямовується та координується через Міністра аграрної політики та продовольства України.
Як вбачається із зазначеного Указу Президента України серед центральних органів виконавчої влади Державної служби з охорон прав з охорони прав на сорти рослин не існує.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 № 346 «Про ліквідацію урядових органів» на виконання пункту 4 статті 7 Указу Президента України від 9 грудня 2010 року №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»постановлено ліквідувати урядові органи, зокрема, Державну службу з охорони прав на сорти рослин. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади передбачити піл-час підготовки проектів положень про міністерства та інші центральні органи виконавчої влади віднесення повноважень урядових органів, що ліквідуються, до компетенції міністерств та інших центральних органів виконавчої влади (частина 5 постанови).
Наказом Мінагрополітики України від 15.04.2011 № 56 «Про заходи щодо ліквідації Державної служби з охорони прав на сорти рослин»на виконання вищезазначеної постави Кабінету Міністрів України утворено комісію з ліквідації Державної служби з охорони прав на сорти рослин.
Згідно із Положенням про Міністерство аграрної політики та продовольства України затверджене Указом Президента України від 23.04.2011 № 500/2011, Мінагрополітики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації, зокрема, державної політики в галузі охорони прав на сорти рослин (частина 1 Положення).
Основним завдання Мінагрополітики України відповідно до положення є формування та забезпечення реалізації, зокрема, державної політики в галузі охорони прав на сорти рослин (частина 3 Положення).
Згідно із Положенням про Державну ветеринарну службу України затверджене Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 464/2011 Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України (Держветфітослужба України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у галузі ветеринарної медицини, безпечності харчових продуктів, сферах карантину та захисту рослин, охорони прав на сорти рослин, державного нагляду (контролю) за племінною справою у тваринництві.
Основними завданнями Держветфітослужби України відповідно до Положення є реалізація державної політики у галузі, зокрема, охорони прав на сорти рослин.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06.10.2011 № 517 з метою забезпечення роботи системи сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу шляхом приєднання державних сортодослідних станцій створено державне підприємство «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу».
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.12.2011 № 807 «Про реорганізацію державних сортодослідних станцій» реорганізовано, зокрема, Долинську державну сортодослідну станцію, а державне підприємство «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу»є правонаступником майнових прав і обов'язків реорганізованих сортодослідних станцій.
Окрім того, даним наказом призначена комісія з реорганізації Долинської державної сортодослідної станції, головою комісії призначено Точеного Івана Григоровича.
Після проведення реорганізацій сортодослідних станцій, шляхом приєднання їх до ДП «Центр сертифікації підприємства та експертизи насіння і садивного матеріалу»не відбудеться зловживання монопольним становищем на ринку.
Відповідно до Положення, сортодослідні станції є відокремленими госпрозрахунковими структурними підрозділами Філії, які мають різну мету та предмет діяльності, відповідно до програми сортовипробувань, яка розроблена Інститутом з охорони прав на сорти рослин, при цьому сортодослідні станції є звичайними суб'єктами аграрних відносин.
Таким чином між сортодослідними станціями буде відбуватися економічна конкуренція, а саме змагання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання матимуть можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначити умови обороту товарів на ринку.
Мінагрополітики України у межах свої повноважень, на основі і на виконання Конституції України та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Накази Мінагрополітики України, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про те, що всі посилання позивача на те, що питання припинення Долинської державної сортодослідної станції відноситься до компетенції Державної служби з охорони прав на сорти рослин, а не до Мінагрополітики України є безпідставними такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, оскільки Державну службу з охорони прав на сорти рослин ліквідовано, утворено комісію з ліквідації, вивільнено всіх працівників згідно пункту 1 статті 40 КЗпП, а державні сортодослідні станції перебувають в стані реорганізації.
Крім цього, посилання позивача на те, що відбулась концентрація в результаті приєднання одного суб'єкта господарювання до іншого і, що на це потрібен дозвіл Антимонопольного комітету України, оскільки сукупна вартість активів учасників концентрацію перевищує суму еквівалентну 12 мільйонам евро не має обґрунтованого, законного, документального підтвердження, а тому не підлягають спростуванню.
Згідно п. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам-правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Реорганізація - припинення юридичної особи з переходом усіх прав та обов'язків до правонаступників в порядку загального правонаступництва. Правонаступництво - юридична особа (юридичні особи), до якої (яких) переходять усі права та обов'язки реорганізованої особи. Реорганізація - спосіб як припинення юридичних осіб, так і виникнення нових. На відміну від припинення юридичної особи шляхом ліквідації, коли відсутній правонаступник, при реорганізації також відбувається припинення юридичної особи, але її справи і майно переходять до іншої юридичної особи в порядку загального правонаступництва. Приєднання - це форма реорганізації, за якої одна юридична особа включається до складу іншої юридичної особи, що продовжує існувати й далі, але вже в більшому масштабі; припинення діяльності однієї юридичної особи і передання всіх прав та обов'язків іншій юридичній особі. Приєднувана організація припиняє свою діяльність. Особливості реорганізації: здійснюється фактичне припинення юридичної особи, права та обов'язки переходять до правонаступника.
Згідно ч.1 ст. 106 ЦК України злиття, приєднання поділ та перетворення юридичної особи здійснюється за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, за рішенням суду або відповідних органів виконавчої влади.
В ході розгляду справи встановлено, що 15.05.2012р. до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців внесено рішення, щодо припинення діяльності Долинської державної сортодослідної станції, яке пов'язано з реорганізацією.
Виходячи з системного аналізу викладених норм законодавства суд приходить до висновку про необґрунтованість та безпідставність заявлених позовних вимог, а відтак позов задоволенню не підлягає.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач суду не надав.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позовних вимог Долинської державної сортодослідної станції до Міністерство аграрної політики та продовольства України, треті особи Антимонопольний комітет України, Державне підприємство «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу про визнання не чинним наказу від 30.12.2011р. № 807«Про реорганізацію державних сортодослідних станцій»- відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.А.Качур
Судді В.І.Келеберда
В.В. Шарпакова