20 липня 2012 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/1560/12
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Дембіцького П.Д.,
суддів Григораша В.О., Брезіної Т.М.;
секретаря судового засідання -Граматович М.І.
за участю представників :
позивача - Тріски О.О. (за довіреністю);
відповідача -Єленич М.О. (за довіреністю);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бурбака Максима Юрійовича депутата Чернівецької обласної ради до Чернівецької обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 20.07.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Про час складання постанови у повному обсязі повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167, п.2 ч.2 ст. 186 КАС України.
До суду надійшов адміністративний позов Бурбака Максима Юрійовича депутата Чернівецької обласної ради до Чернівецької обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення Чернівецької обласної ради VІІІ сесії VІ скликання від 24 грудня 2011 року «Про обласний бюджет 2012 року».
Позовні вимоги мотивовані тим, що 24 грудня 2011 року вимогам законам та регламенту почала свою роботу VІІІ сесія VІ скликання Чернівецької обласної ради на якій було прийнято рішення «Про обласний бюджет 2012 року». При цьому позивач зазначає, що дане рішення прийнято з порушенням чинного законодавства виходячи з наступного.
У порушення ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» VІІІ сесія VІ скликання Чернівецької обласної ради є нелегітимною, оскільки її повинен був скликати голова Чернівецької обласної ради, який на день проведення сесії був фізично відсутній у зв'язку зі смертю, а вибори нового голови, на час ухвалення оскаржуваного рішення, обласна рада не провела, у зв'язку з чим рішення не могло бути ніким підписане.
Також, в порушення п.2.3.1 Регламенту Чернівецької обласної ради, проект рішення «Про обласний бюджет на 2012 рік» поданий не уповноваженою на те особою - першим заступником Голови Чернівецької ОДА за один день до початку роботи Чернівецької обласної ради в сесійному режимі. По даній причині цілий ряд постійних комісій не в змозі були зібратись та розглянути питання щодо прийняття рішення «Про обласний бюджет 2012 року».
19 липня 2012 року у судовому засіданні позивач та його представник подали уточнену редакцію адміністративного позову, в якій просили визнати протиправним та скасувати протокольне рішення від 24.11.2011 року № 1/11 «Про підписання рішення VІІІ сесії обласної ради VІ скликання «Про обласний бюджет на 2012 рік»; визнати протиправним рішення Чернівецької обласної ради VІІІ сесії VІ скликання від 24 грудня 2011 року «Про обласний бюджет 2012 року» та скасувати його. Водночас, позивач зазначив, оскільки він вважає, що робота сесії є нелегітимною, питання щодо прийняття обласного бюджету на 2012 рік відбулося з процедурним порушенням, тому він особисто, а також інші депутати фракції залишили сесійну залу.
Представник відповідача позов не визнав, надав суду заперечення на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог за необґрунтованістю, посилаючись на обставини, вказані у запереченні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, суд, -
06 грудня 2011 року заступником голови Чернівецької обласної ради було видано розпорядження за № 286 про скликання VІІІ сесії Чернівецької обласної ради VI скликання (т.3, а.с.56).
23 грудня 2011 року на засіданні постійної комісії з питань економіки, бюджету та інвестицій серед інших питань за п. 6 розглянуто питання «Про обласний бюджет на 2012 рік», погоджено проект рішення, та вирішено проект рішення рекомендувати винести на розгляд сесії обласної ради. Вказане рішення прийнято десятьма депутатами.
Того ж дня питання «Про обласний бюджет на 2012 рік» розглянуто на засіданнях постійних комісій з охорони здоров'я, з питань регламенту, депутатської діяльності та етики, з питань будівництва, архітектури, транспорту, зв'язку, житлово-комунального господарства та надзвичайних ситуацій, з питань приватизації та управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, з питань освіти, науки, культури, спорту та молодіжної політики, з питань праці та соціального захисту населення, з правових питань, міжетнічних відносин, транскордонного співробітництва та антикорупційної діяльності, з питань регуляторної політики, розвитку підприємництва, туризму та паливно-енергетичного комплексу, з питань охорони навколишнього природного середовища, природокористування та земельних відносин.
7 із 11 постійних комісій погодили внесення зазначеного питання на розгляд сесії обласної ради, що знайшло своє відображення у протоколах та висновках відповідних комісій.
23 грудня 2011 року Проект рішення сесії обласної ради «Про обласний бюджет на 2012 рік» погоджено першим заступником ОДА, який виконував обов'язки голови за відсутності останнього, а також посадовими особами Чернівецької обласної ради.
24 грудня 2011 року відбулося перше пленарне засідання VІІІ сесії Чернівецької обласної ради VI скликання за участю 93-х депутатів із 104 - х на обговорення якого було винесено 64 питання, в тому числі питання «Про обласний бюджет на 2012 рік».
У розгляді питання «Про обласний бюджет на 2012 рік» приймали участь 67 депутатів. По вказаному питанню доповідали заступник голови обласної ради, начальник Головного фінансового управління обласної державної адміністрації, голова постійної комісії обласної ради з питань економіки, бюджету та інвестицій(т.3. а.с. 27-28).
З пропозиціями, змінами та доповненнями виступили голова постійної комісії обласної ради з питань економіки, бюджету та інвестицій та депутати.
Присутні депутати голосували за пропозиції постійної комісії обласної ради з питань економіки, бюджету та інвестицій щодо внесення зміни до пункту 1 проекту рішення, виклавши його у такій редакції: "Установити на 2012 рік загальний обсяг доходів обласного бюджету у сумі 1589493,8 тис. гривень, у тому числі відповідно до статей 1 та 20 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" обсяг дотації вирівнювання у сумі 377113,9 тис. гривень, додаткової дотації на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів у сумі 22328,3 тис. гривень та субвенцій з Державного бюджету України у сумі 943321,8 тис. гривень. Обсяг доходів загального фонду бюджету на 2012 рік визначити у сумі 1516688,1 тис. гривень, спеціального фонду бюджету - 72805,7 тис. грн.".
Пункт 2 рішення викласти у наступній редакції: "Установити на 2012 рік загальний обсяг видатків обласного бюджету у сумі 1588916,4 тис. грн. в тому числі загального фонду - 1450004,5 тис. грн. та спеціального фонду - 138911,9 тис. грн. за функціональною та відомчою структурою бюджету".
У додатку № 1 до Рішення останній рядок "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медикаментів та виробів медичного призначення для реалізації заходів державних цільових програм та комплексних заходів програмного характеру" - 30152400 грн. виключити.
Згідно додатку № 2 до Рішення по функції 080000 "Охорона здоров'я" виключити рядки: 081007 "Програми і централізовані заходи боротьби з туберкульозом" - 13000000 грн.; 081008 "Програми і централізовані заходи профілактики СНІДу" - 2152400 грн.; 081010 "Централізовані заходи з лікування онкологічних хворих" - 15000000 грн.
За прийняття вказаних пропозицій проголосували - 63 депутати, проти - 1, утрималися - 0, не голосували - 4 депутати. Вирішили пропозицію прийняти.
Також, присутні голосували за пропозицію депутатів обласної ради: - Доповнити проект рішення пунктом наступного змісту: "Обласній державній адміністрації за підсумками виконання доходної частини обласного бюджету за І півріччя 2012 року розглянути можливість збільшення обсягу депутатського фонду із розрахунку до 5 тис. гривень для одного депутата обласної ради, передбаченого в рамках "Обласної комплексної програми соціальної підтримки малозабезпечених верств населення "Турбота" на 2010-2012 р.р."
За прийняття пропозиції проголосували - 66 депутатів, проти - 0, утрималися - 0, не голосував - 1 депутат. Вирішили пропозицію прийняти.
Голосували за пропозиції голови постійної комісії обласної ради з питань економіки, бюджету та інвестицій, голови постійної комісії обласної ради з правових питань, міжетнічних відносин, транскордонного співробітництва та антикорупційної діяльності, депутата обласної ради :
- Прийняти протокольне рішення "Про підписання рішення 8-ї сесії обласної ради VI скликання "Про обласний бюджет на 2012 рік" .
За прийняття протокольного рішення проголосували - 66 депутатів, проти - 0, утрималися - 0, не голосували - 2 депутати. Вирішили Протокольне рішення "Про підписання рішення VІІІ сесії обласної ради VI скликання "Про обласний бюджет на 2012 рік" прийняти.
За прийняття проекту рішення «Про обласний бюджет на 2012 рік» в цілому зі змінами та доповненнями проголосували - 67 депутатів, проти - 0, утрималися - 0, не голосував - 1 депутат. Вирішили рішення прийняти зі змінами та доповненнями, тобто вказане рішення прийняте більшістю голосів.
Водночас, депутати Чернівецької обласної ради прийняли протокольне рішення від 24 грудня 2011 року "Про підписання рішення VІІІ сесії обласної ради VI скликання "Про обласний бюджет на 2012 рік", яким вирішили доручити постійній комісії обласної ради з питань економіки, бюджету та інвестицій після набрання чинності Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" провести його звірку зі схваленим обласною радою рішенням "Про обласний бюджет на 2012 рік" та у випадку відсутності змін та розбіжностей між схваленим Верховною Радою України у другому читанні проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік " № 9000, Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та рішенням обласної ради "Про обласний бюджет на 2012 рік" доручити заступнику голови обласної ради Манілічу В.М. підписати рішення обласної ради від 24.12.2011 № 142-8/11 "Про обласний бюджет на 2012 рік". (т.3,а.с.57).
Рішення обласної ради від 24.12.2011 № 142-8/11 "Про обласний бюджет на 2012 рік" підписане 29 грудня 2011 року.
Дослідженням письмових доказів встановлено, що Головою Чернівецької обласної виборчої комісії прийнято постанову від 15.11.2010 року № 32 про скликання першої сесії Чернівецької обласної ради VI скликання на 19 листопада 2010 року. У порядок денний включено повідомлення обласної виборчої комісії по виборах депутатів Чернівецької обласної ради, визнання повноважень депутатів, а також питання про обрання голови обласної ради (т.2, а.с.10).
19 листопада 2010 року прийнято рішення №1 про підсумки виборів депутатів обласної ради та визнання їх повноважень.
Відповідно до рішення 2-1/10 від 19.11.2010 року обрано лічильну комісію.
Відповідно до рішення 3-1/10 від 19.11.2010 року затверджено порядок обрання голови Чернівецької обласної ради, встановлено форму бюлетеня для таємного голосування, проведено таємне голосування з обрання голови Чернівецької обласної ради .
На першому пленарному засіданні першої сесії Чернівецької обласної ради VI скликання обрано президію у складі: Березовського Г.В.; Рачинського В.М. - голови обласної територіальної виборчої комісії з виборів депутатів Чернівецької обласної ради; Віщука С.І. - депутат обласної ради, представник всеукраїнського об'єднання "Батьківщина"; Горук Н.В. - депутат обласної ради, представник всеукраїнського об'єднання "Свобода"; Куліш В.І. - депутат обласної ради, представник політичної партії "Наша Україна"; Шкробанець І.Д. - депутат обласної ради, представник "Партії регіонів"; Салагор М.М. - депутат обласної ради, представник політичної партії "Фронт змін" та ОСОБА_1.
Дослідженням Протоколу лічильної комісії від 19.11.2010 року № 3 від 19.11.2010 року I сесії VІ скликання Чернівецької обласної ради встановлено, що затверджено підсумки таємного голосування з обрання голови Чернівецької обласної ради та обрано головою Чернівецької обласної ради ОСОБА_1. (т.2 а.с.16-18).
Дослідженням Рішення № 4-1/10 від 19 листопада 2010 року Про обрання голови Чернівецької обласної ради встановлено, що за підсумками таємного голосування ОСОБА_1 обрано головою обласної ради, тобто обрано більшістю голосів.
Дослідженням розпорядження № 58/1-к від 19.11.2010 року встановлено, що з 19 листопада 2010 року ОСОБА_1 вступив на посаду голови Чернівецької обласної ради на підставі рішення I сесії Чернівецької обласної ради VI скликання. (т.2 а.с.19).
Дослідженням Протоколу першого пленарного засідання рішення I сесії Чернівецької обласної ради VI скликання від 19.11.2010 року встановлено, що ОСОБА_1 обрано головою обласної ради. Крім того із дослідження вказаного протоколу встановлено, що новообраний голова обласної ради ОСОБА_1 на рішення сесії вніс пропозицію щодо проведення другого пленарного засідання I сесії обласної ради VІ скликання впродовж двох тижнів, що більшістю голосів було прийнято. (т.2, а.с. 20-25).
Дослідженням протоколу другого пленарного засідання I сесії обласної ради VI скликання встановлено, що відкриття другого пленарного засідання I сесії обласної ради VI скликання відбулося 02.12.2010 року в присутності 97 депутатів під головуванням голови Чернівецької обласної ради ОСОБА_1, з обговорення порядку денного та регламенту роботи другого пленарного засідання I сесії обласної ради VI скликання. З урахуванням досліджених доказів, встановлено, що друге пленарне засідання I сесії обласної ради VI скликання відкрито та проведено повноважним на те головою Чернівецької обласної ради ОСОБА_1
За рішенням 93-х депутатів прийнято запропонований головою обласної ради ОСОБА_1 проект порядку денного та регламент роботи другого пленарного засідання I сесії обласної ради VI скликання .
Цього ж дня прийнято рішення № 5-1/10 від 02.12.2010 «Про порядок обрання та встановлення форми бюлетеня для таємного голосування з обрання заступника голови Чернівецької обласної ради».
Згідно з Протоколом лічильної комісії від 02.12.2010 року № 5, відповідно до рішення I сесії Чернівецької обласної ради VI скликання від 02.12.2010 року № 6-1/10 затверджено підсумки таємного голосування з обрання заступника голови Чернівецької обласної ради та обрано заступником голови Чернівецької обласної ради Маніліча Валентина Михайловича. (т.2 а.с.56).
Згідно з розпорядженням голови Чернівецької обласної ради від 03.12.2010 року
№ 62-к Маніліча Валентина Михайловича призначено на посаду заступника голови обласної ради з 03 грудня 2010 року. (т.2 а.с.57).
Дослідженням Розпорядження № 12-к від 16 лютого 2011 року встановлено, повноваження голови Чернівецької обласної ради ОСОБА_1, депутата обласної ради VI скликання, припинено достроково ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з його смертю (т.2 а.с.58).
При цьому представник відповідача, зазначив що будь якого Рішення Чернівецькою обласною радою «Про припинення повноважень голови Чернівецької обласної ради ОСОБА_1», не приймалося. Заступником голови обласної ради було видано лише Розпорядження №-12-к від 16 лютого 2011 року «Про дострокове припинення повноважень голови Чернівецької обласної ради ОСОБА_1». депутата обласної ради VI скликання, у зв'язку з його смертю.
З урахуванням зазначеного у суду відсутні підстави для витребування у Чернівецької обласної ради рішення «Про припинення повноважень голови Чернівецької обласної ради ОСОБА_1.», оскільки Розпорядження №-12-к від 16 лютого 2011 року «Про дострокове припинення повноважень голови Чернівецької обласної ради ОСОБА_1» депутата обласної ради VI скликання у зв'язку з його смертю міститься у матеріалах справи.
Дослідженням п 2.1.2. Регламенту Чернівецької обласної ради Затвердженого Рішенням I сесії Чернівецької обласної ради VІ скликання від 02.12.2010 року № 7-1/10 із змінами та доповненнями ( Далі - Регламент) встановлено, що Першу сесію обласної ради скликає обласна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова обласної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів обласної ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п'яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради.
Після обрання голови обласної ради для підготовки або уточнення Регламенту обласної ради, підготовки пропозицій щодо порядку денного продовження роботи першої сесії, формування її робочих органів тощо, оголошується перерва в роботі першої сесії на певний термін, але не більше ніж на 15 днів, визначений депутатами шляхом відкритого голосування більшістю голосів від загального складу ради.
Після закінчення оголошеної перерви продовжується робота сесії, де на пленарному засіданні завершується розгляд організаційних питань.
Дослідженням п. п. 2.1.4, 2.2.3 Регламенту встановлено, що наступні сесії ради скликаються головою обласної ради, в разі його відсутності - першим заступником або заступником голови ради, в порядку, визначеному пунктом 2.1.7. цього Регламенту. Першу сесію відкриває і веде до обрання голови ради голова територіальної комісії. Наступні сесії відкриває і веде голова ради або його заступник.
З урахуванням досліджених письмових доказів, суд приходить до висновку, що першу сесію другого пленарного засідання відкрив, провів розглядом ряду робочих питань, належним чином обраний більшістю голосів повноважний голова обласної ради ОСОБА_1
Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, нормативно правових актів, що регулюють спірні правовідносини, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази які мають юридичне значення для розгляду справи, встановивши фактичні обставини у справі, суд приходить до висновку що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Правові засади у сфері спірних правовідносин щодо прийняття рішення "Про обласний бюджет на 2012 рік" регулюються Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», від 11.07.2002 № 93-IV, Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 № 4282-VI, Регламентом Чернівецької обласної ради, затвердженим рішенням I сесії Чернівецької обласної ради VI скликання від 02.12.2010 року № 7-1/10 зі змінами та доповненнями та іншими нормативно - правовими актами.
Відповідно до ч.2 статті 143 Конституції України обласні ради затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.
Згідно з частиною 1 статті 77 Бюджетного кодексу України, відповідно до частин дев'ятої і десятої статті 75 цього Кодексу Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні місцеві ради при затвердженні місцевих бюджетів мають врахувати обсяги міжбюджетних трансфертів та інші положення (необхідні для формування місцевих бюджетів), затверджені Верховною Радою України при прийнятті проекту закону про Державний бюджет України у другому читанні.
Згідно з частиною 2 статті 77 Бюджетного кодексу України бюджет Автономної Республіки Крим, обласні і районні бюджети, міські (міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) бюджети, інші бюджети місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти, на наступний бюджетний період затверджуються рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради не пізніше ніж у двотижневий строк з дня офіційного опублікування закону про Державний бюджет України.
При затвердженні обласного бюджету обласна рада врахувала обсяги міжбюджетних трансфертів та інші положення, необхідні для формування місцевих бюджетів, що були затверджені Верховною Радою України при прийнятті проекту закону про Державний бюджет України у другому читанні, як це передбачено статтею 77 Бюджетного кодексу України.
Статтею 3 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, які складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Частиною 1 статті 122 Бюджетного кодексу України передбачено, що у разі порушення вимог цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України щодо складання відповідного бюджету в частині міжбюджетних трансфертів, доходів та видатків місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, Кабінету Міністрів України надається право протягом місяця з дня набрання чинності рішенням про бюджет Автономної Республіки Крим, обласний бюджет, бюджети міст Києва та Севастополя звернутися до суду з одночасним клопотанням про невідкладне зупинення дії рішення про відповідний місцевий бюджет до закінчення судового розгляду справи.
Пунктом 17 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради, вирішуються питання затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання.
Частинами 1 та 3 статті 61 цього ж Закону передбачено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Розгляд питань про затвердження програми економічного і соціального розвитку та обласного бюджету на поточний рік відбувається відповідно до Регламенту Чернівецької обласної ради, затвердженого рішенням I сесії Чернівецької обласної ради VI скликання від 02.12.2010 року № 7-1/10 зі змінами та доповненнями.
Частиною 6 статті 56 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" заступник голови районної у місті, районної ради, перший заступник голови обласної ради здійснює повноваження голови відповідної ради за відсутності голови ради на підставі його розпорядження, а також у разі неможливості виконання головою ради своїх обов'язків з інших причин.
Згідно частини 6 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
Пунктом 8 ч.1 статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його смерті.
Пунктом 2.3.1 Регламенту Чернівецької обласної ради передбачено, що програма економічного і соціального розвитку і обласний бюджет на поточний рік та звіти про їх виконання за попередній період розглядаються радою у терміни відповідно до Бюджетного кодексу та інших нормативних документів.
Згідно п. 2.3.2. Регламенту вбачається, що голова ради направляє зазначені документи для попереднього розгляду і підготовки висновків постійним комісіям ради. Звіти та проекти розглядаються в усіх постійних комісіях ради за участю представників обласної державної адміністрації.
Постійні комісії не пізніш як за 2 тижні до розгляду питання на пленарному засіданні ради подають свої висновки щодо цих проектів постійній комісії з питань економіки, бюджету та інвестицій, яка здійснює узагальнення пропозицій і зауважень до звітів та проектів і готує висновок щодо поданих документів.
Пунктом 2.3.3.Регламенту передбачено, що на пленарному засіданні рада заслуховує доповіді посадових осіб обласної державної адміністрації з питань виконання програми економічного і соціального розвитку та обласного бюджету і внесених проектів програми та бюджету, співдоповіді голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та інвестицій, відповіді на запитання депутатів.
Під час обговорення питання надається слово для виступу представникам інших постійних комісій за їх рішенням, а також всім бажаючим депутатам, до прийняття рішення про припинення обговорення. Після обговорення доповідачам надається можливість виступити із заключним словом.
Відповідно до п.2.3.6. Регламенту вбачається, що затвердження програми економічного і соціального розвитку, обласного бюджету, звітів про їх виконання рада приймає рішення.
Згідно пункту 5.3 Регламенту вбачається, що депутату надаються проекти рішень, інші документи і матеріали з питань, які вносяться на розгляд ради не пізніше як за три дні, а у виняткових випадках - в день проведення сесії. Він також забезпечується необхідними матеріалами про діяльність ради, її постійних комісій, актами, прийнятими радою, а за письмовою вимогою - актами обласної державної адміністрації.
На прохання депутата обласної ради (за наявності технічної можливості) проекти рішень, інші документи і матеріали з питань, які вносяться на розгляд пленарного засідання сесії обласної ради надаються, йому у електронному вигляді або направляються електронною поштою.
Пунктом 5.4 Регламенту передбачено, що депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної комісії та інших комісій ради, до складу яких його обрано. Депутату забезпечується можливість активної участі у засіданнях ради.
В разі неможливості прибути на сесію ради депутат повідомляє про це виконавчий апарат ради.
Питання про відсутність депутатів без поважних або з невідомих причин на засіданнях ради, її органів з'ясовуються постійною комісією з питань регламенту, депутатської діяльності та етики. На вимогу комісії депутат зобов'язаний дати пояснення причин своєї відсутності.
Пунктом 6.1. розділу VІ Порядку внесення на розгляд ради питань та проектів рішень Регламенту передбачено, що проекти рішень, що вносяться на розгляд ради суб'єктами, зазначеними у п.2.1.10. Регламенту, крім депутатів обласної ради, подаються до виконавчого апарату ради після їх погодження (візування) авторами проектів та заступниками голови обласної державної адміністрації, керівником секретаріату, керівниками управлінь та відділів обласної державної адміністрації, якщо питання стосується її діяльності чи компетенції, керівниками інших державних органів, підприємств, установ чи організацій, яких стосується запропонований проект рішення.
Проекти рішень, що подають депутати обласної ради підлягають візуванню та погодженню авторами цих проектів.
Згідно Пункту 8.1 розділу VIII Регламенту вбачається, що Обласна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради не повинні суперечити Конституції України, чинним законам та іншим нормативно-правовим актам.
Відповідно до п.8.2 розділу VIII Регламенту вбачається, що Рішення обласної ради приймаються на її пленарному засіданні більшістю голосів депутатів від загального складу ради, крім випадків, п.23 передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та пунктами 1.5, 2.1.16, 2.2.13, 2.2.15., 2.2.18., 2.2.19., 3.3., 4.7., 4.8, 5.7., 8.20. цього Регламенту. На виконання доручень ради, наданих посадовим особам ради, постійним комісіям, депутатам, обласній державній адміністрації в межах делегованих повноважень щодо підготовки інформації, проектів рішень, проведення перевірок тощо для подальшого розгляду радою - рішення ради приймається більшістю голосів депутатів від загального її складу і оформляється протокольно.
Пунктом 8.3 розділу VIII Регламенту вбачається, що Рішення обласної ради підписуються головою ради (або, у разі відсутності голови, заступником голови ради), а у випадках, передбачених п.2.2.3 цього Регламенту - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на пленарному засіданні сесії. Додатки до рішень підписуються керуючим справами обласної ради.
Проаналізувавши вимоги Законів, нормативно правових актів, матеріали справи та дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що роботу другого пленарного засідання першої сесії обласної ради VІ скликання від 02 грудня 2010 року відкрив належним чином обраний більшістю голосів таємним голосуванням та уповноважений Голова Чернівецької обласної ради ОСОБА_1 із запропонованим проектом порядку денного та регламенту роботи другого пленарного засідання 1-ї сесії обласної ради VІ скликання, а також затвердження порядку денного та регламенту роботи обласної ради другого пленарного засідання I сесії обласної ради VІ скликання, про обрання заступника голови обласної ради та інші. Відповідно до рішення № 6-1/10 від 02 грудня 2010 року Маніліча Валентина Михайловича за підсумками таємного голосування, більшістю голосів обрано заступником голови Чернівецької обласної ради.
З урахуванням досліджених матеріалів справи, письмових доказів у справі суд приходить до висновку, що дії Заступника голови Чернівецької обласної ради щодо видачі Розпорядження № 286 від 06.12.2011 року Про скликання VIII сесії VІ скликання Чернівецької обласної ради, а також організація щодо відкриття першого пленарного засідання VIII сесії VІ скликання від 24.12.2011 року, розгляду робочих питань у тому числі питання «Про обласний бюджет на 2012 рік» не суперечить вимогам пункту 2.1.4 Регламенту, частині 6 ст. ст. 46, 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно до пункту 5.3 Регламенту, депутатам було надано проекти рішень, інші документи і матеріали з питань, які вносяться на розгляд ради не пізніше як за три дні, а у виняткових випадках - в день проведення сесії, тобто проект Рішення № 142-8/11 від 24 грудня 2012 року «Про обласний бюджет на 2012 рік» погоджений 23 грудня 2012 року посадовими особами Чернівецької обласної адміністрації, та Чернівецької обласної ради. Крім того, вказаний проект рішення був погоджений 23 грудня 2011 року на засіданні постійної комісії з питань економіки, бюджету та інвестицій та прийнято рішення рекомендувати винести на розгляд сесії обласної ради. Проект рішення «Про обласний бюджет на 2012 рік» розглядався також 11 постійними комісіями, з яких 7 постійних комісій погодили внесення питання на розгляд сесії обласної ради.
Відповідно до п. 8.2 Регламенту 24 грудня 2011 року Рішення № 142-8/11 від 24 грудня 2012 року «Про обласний бюджет на 2012 рік» було прийнято більшістю голосів депутатів від загального її складу, тобто 66 голосами.
Проведеною звіркою схваленим Верховною Радою України у другому читанні проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» № 9000, Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та рішенням обласної ради «Про обласний бюджет на 2012 рік» постійна комісія з питань економіки, бюджету та інвестицій встановила, що показники обласного бюджету на 2012 рік, затверджені рішенням VІІІ сесії обласної ради VІ скликання від 24.12.2011 № 142-8/11 "Про обласний бюджет на 2012 рік" відповідають показникам, що затверджені вищезазначеним Законом України при цьому було доручено заступнику голови обласної ради Манілічу В.М. підписати рішення VIII сесії обласної ради VI скликання від 24.12.2011 р. № 142-8/11 "Про обласний бюджет на 2012 рік", яке 29 грудня 2011 року останнім було підписане.
Оскільки рішення від 24.12.2011 року №142-8/11 від 24.12.2011 року "Про обласний бюджет на 2012 рік" не мало порушень, визначених частиною 1 статті 122 Бюджетного кодексу України, а також Закону України «Про Державний бюджет України» щодо складання відповідного бюджету в частині міжбюджетних трансфертів, доходів та видатків місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, а Кабінетом Міністрів України відповідно не надано клопотання про невідкладне зупинення дії рішення про відповідний обласний бюджет, тому суд вважає, що відсутні підстави для скасування рішення.
Щодо визнання протиправним та скасування протокольного рішення обласної ради від 24.12.2011 № 1/11 «Про підписання рішення VІІІ сесії обласної ради VI скликання «Про обласний бюджет на 2012 рік».
Частиною 2 статті 19 Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таке право гарантоване органам місцевого самоврядування частиною 1статті 144 Конституції України, яка вказує що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15.10.1985, ратифіковану законом України 452/97-ВР від 15.07.97 ), яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Основні питання, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях перелічені у ч.1 статті 43 закону України «Про місцеве самоврядування в України»
Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні та обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та інших законами.
16 квітня 2009 року Конституційний суд України у справі №19/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийняв рішення № 7-рп/2009 та розтлумачив положення статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Так, у пункті 4 вищевказаного рішення Конституційного суду України зазначено, що в Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти. Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а не нормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Рішенням І сесії Чернівецької обласної ради VI скликання від 02.12.2010 № 7-1/10 затверджено Регламент Чернівецької обласної ради VI скликання. У пункті 2.2.18 Регламенту обласної ради зазначено, що з процедурних питань, тобто з питань, які стосуються порядку організації пленарного засідання ради і не потребують обговорення, головуючий надає слово поза чергою.
Такими питаннями можуть бути:
1) визначення тривалості сесійних засідань і перерв між ними;
2) встановлення регламенту для виступаючих на сесії (з урахуванням їх кількості);
3) надання згоди на те, щоб на сесії були присутні представники відповідних органів чи організацій;
4) визначення порядку висвітлення роботи;
5) позбавлення депутата права виступу або позбавлення запрошених права брати участь у роботі сесії тощо.
6) припинення обговорення порядку денного до закінчення виступів депутатів, які записалися на виступ.
Рішення ради з процедурних питань приймаються більшістю голосів від загальної кількості присутніх депутатів і оформляються тільки протокольно.
У відповідності до пункту 6.4. Регламенту обласної ради, визначено, що "Всі проекти рішень ради попередньо розглядаються відповідними постійними комісіями. Без завізованих проектів рішень на паперових носіях та висновків відповідних профільних постійних комісій рішення обласної ради не приймається". Проект рішення направлено на сесію завізованим у паперовому вигляді та з висновком профільної постійної комісії з питань економіки, бюджету та інвестицій від 23.12.2011 року.
З урахуванням зазначених обставин, вбачається, що у пункті 4 вищевказаного рішення Конституційного суду України де зазначено, що в Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування та вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти.
Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, які врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
З огляду на викладене, Протокольне Рішення № 1/11 від 24 грудня 2011 року Про підписання рішення VІІІ сесії обласної ради VI скликання «Про обласний бюджет на 2012 рік», є рішенням колегіального органу, є ненормативним актом, який передбачає конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта, яким доручили постійній комісії обласної ради з питань економіки, бюджету та інвестицій після набрання чинності Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» провести його звірку зі схваленим обласною радою рішенням «Про обласний бюджет на 2012 рік», а у випадку відсутності змін та розбіжностей між схваленим Верховною Радою України у другому читанні проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» № 9000, Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та рішенням обласної ради «Про обласний бюджет на 2012 рік» доручити заступнику голови обласної ради Манілічу В.М. підписати рішення обласної ради від 24.12.2011 № 142-8/11 «Про обласний бюджет на 2012 рік, тобто, було застосовано одноразово, не суперечило вищезазначеним нормативним актам та Законам, а після реалізації вичерпує свою дію.
Оскільки, Протокольне рішення № 1/11 від 24.12.2011 року після його реалізації вичерпує свою дію, не суперечило вищезазначеним нормативним актам та Законам, тому підстав для його скасування не має.
При вирішені даного спору суд також враховує норми частини 3 статті 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням вимог ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, пояснення сторін, надані під час розгляду справи, які ґрунтуються на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні матеріалів справи, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов, не підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст. 69-71, 86, 87, 94, 122, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Порядок та строки набрання судовим рішенням законної сили передбачено ст. 254 КАС України.
Порядок та строки оскарження постанови передбачені ст.ст. 185-186 КАС України.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 25 липня 2012 року.
Головуючий суддя П.Д. Дембіцький
Суддя В.О.Григораш
Суддя Т.М.Брезіна